راه پله گردان و انواع آن

امروزه در بسیاری از خانه‌ها از راه پله گردان استفاده می‌شود. این راه پله‌ها معمولا حجم بسیار کمی می‌گیرند و از نظر ظاهری نیز بسیار زیبا هستند. راه پله‌ها شکل متفاوت‌تری نسبت به دیگر فضاهای خانه دارند که مدل‌های زیادی نیز دارند. راه پله گردان شیکی که نرده‌های زیبایی داشته باشد می‌تواند فضای خانه را به طور کلی تغییر دهد و زیبایی آن را چندین برابر کند. در انتخاب پله دوبلکس حتما باید به رنگ راه پله‌ها و نرده توجه کنید که با هم ترکیب زیبایی را شکل دهند و مناسب فضای خانه باشند. به طراحی پله توجه داشته باشید که مطابق با استانداردهای ساختمان باشد؛ در ادامه در مورد طراحی آن صحبت می‌کنیم.

طراحی راه پله گردون

در طراحی دکوراسیون خانه، جزو پرطرفدارترین و مرسوم‌ترین مدل هاست. اولی نکته‌ای که باید به آن توجه کنید ارتفاع آن است. ارتفاع آن باید بر اساس محل نصب و مدل خانه محاسبه گردد برای مثال ارتفاع در واحد مسکونی باید بین ۱۶ الی ۲۰ سانتی متر باشد که این ارتفاع برای تمامی گروه سنی مناسب است. در مکان‌های عمومی ارتفاع پله باید بیت ۱۵ الی ۱۷ سانتی متر در نظر گرفته شود.

مورد بعدی توجه به اندازه کف پله گرد فلزی است که باید بر اساس اندازه کف پا و طول قدم‌ها محاسبه شود. مناسب‌ترین اندازه برای کف پله ۶۳ الی ۶۵ سانتی متر است که در بعضی پله تا ۴ سانتی متر پهن‌تر هم در نظر گرفته می‌شود. محل نصب پله باید در جایی باشد که رفت و آمد در آنجا کمتر است. این نوع پله برای دسترسی به دیگر طبقات استفاده‌ی شود و باید حول یک لوله که بین ۱۹ الی ۱۵ سانتی متر قطر دارد بچرخد. این میزان قطر باعث می‌شود که دایره گردش پله گرد چوبی به قسمت‌های مساوی تقسیم شود.

محاسبه راه پله گردان

برای محاسبه این پله‌ها باید ارتفاع پله‌ها H، قطر بیرونیD1 ، قطر داخلیD2 ، تعداد پله‌ها C، ضخامت هر پلهZ و چرخش زاویه نردبانA در نظر گرفته شود. طول گام‌ها در این نوع پله‌ها باید ۸۰ سانتی متر و یا بیشتر باشد و به هبچ عنوان نباید کمتر از این مقدار در نظر گرفته شود. در بخش مرکزی راه پله مارپیچی باید عرضی کمتر از ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر در نظر بگیرید همچنین در بزرگترین بخش پله بیش از ۴۰ سانتی متر اسپیرال پله ارتفاع گام می‌تواند بزرگتر از قد پیشنهاد می‌شود و برای اواسط پرواز از پله ها. ۱۸ سانتی متر — ارتفاع نرمال گام برای شناور ۱۶ سانتی متر برای پیچ می‌باشد.

انواع راه پله گردان

سازندگان برای این نوع پله‌ها تنوع زیادی ایجاد کرده‌اند که با هر نوع فضا و سلیقه‌ای سازگاری داشته باشد. مدل‌هایی از این پله‌ها هستند که بیشتر حالت نمایشی دارند و قاعدتا ابعاد آن‌ها بسیار بزرگ‌تر است و فضای بیشتری را اشغال می‌کند. در ادامه انواع این پله‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

راه پله گرد تک محور میانی

پله گرد زیر محور و یا محور میانی نوعی از پله‌های دکوراتیو می‌باشد که شاسی و یا بدنه اصلی آن در زیر کف پله نصب می‌شود. این بدنه معمولا یک باکس فولادی کنگره دار می‌باشد. در این مدل معمولا یک طرف و یا هر دو طرف آن به صورت معلق می‌باشد. این دسته جزو پله‌های کنسولی قرار می‌گیرند و بدنه اصلی ممکن است به صورت متقارن و وسط سازه نباشد. این نوع پله‌ها کاملا مدرن هستند و نمی‌توان آن را جزو دسته پله‌های کلاسیک قرار داد. این پله‌ها هیچ نوع محدودیتی ندارند و حتی می‌توان منحنی آن‌ها را تغییر داد.

پله گرد دو محور باکس

این پله‌ها ابعاد زیادی دارند و معمولا برای ساختمان‌های تجاری و یا خانه‌های خیلی بزرگ استفاده می‌شوند. در ساختار این نو پله از دو باکس آهنی کناری استفاده می‌شود و در کف آن از باکس ورقه ای، آهنی و… استفاده می‌شود که کاملا به انتخاب مشتری می‌باشد. از این پله‌ها در فضاهای متوسط و بزرگ مانند ساختمان، راه پله، فروشگاه استفاده می‌شود. این پله‌ها جزو زیباترین انواع پله گردهای مارپیچی است و در دسته‌ی پله‌های دکوراتیو معلق و حلزونی قرار می‌گیرد. در کف این پله‌ها از پروفیل و یا ورق استفاده می‌شود و قیمت آن بر اساس ابعاد و مواد به کار رفته در آن محاسبه می‌شود.

توجه داشته باشید در ساخت این پله‌ها حتما باید از مهندسان و سازندگان ماهر کمک گرفته شود. نصب آن بسیار آسان است و به راحتی می‌توان روی آن نرده‌گذاری کرد. از مزایای قابل توجه این پله‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که هر نوع نرده را می‌توان روی آن نصب نمود. این پله‌های دو محور باکس معمولا جزو گران‌ترین انواع پله می‌باشند و ساخت پایا استپ هستند.

پله ییچ لوله مرکزی برش خورده

این نوع پله‌ها قوس بسیار زیبایی دارند و نمای بسیار لوکس و لاکچری‌ای دارند. این پله‌ها اوج هنر پله هستند و برخلاف پله‌های دیگر ستون مرکزی ندارند و دارای دو نوار قوس دار متصل به هم هستند. از این پله‌ها می‌توان در هر نوع فضایی استفاده کرد چرا که انعطاف آن‌ها بسیار بالاست. از این پله‌ها می‌توان در قسمت مرکزی خانه استفاده کرد و لازم نیست که فضای خاصی را برای آن در نظر بگیرید. این پله‌ها را می‌توان بیضی شکل هم ساخت و الزامی در گرد کردن آن‌ها وجود ندارد. برای کف آن می‌توان از فلز، چوب و یا بتن استفاده کرد که بهترین و محبوب‌ترین نوع آن بتنی می‌باشد. این پله‌ها از هر دو طرف دارای نرده می‌باشند که جنس آن می‌تواند از فلز و یا چوب باشد. البته اگر سبک فضای شما مدرن است می‌توانید از نرده شیشه‌ای هم استفاده کنید که نور هم به خوبی در فضای شما پخش شود.

پله پیچ تک محور کنسولی

این پله‌ها برای فضای کم مناسب هستند و برای نصب آن به فضای زیادی احتیج ندارید. از این پله‌ها برای دسترسی به مناطق درجه ۲ خانه استفاده کنید چرا که رفت و آمد در این پله‌ها ممکن است کمی سخت‌تر باشد و دارای چرخش ۳۶۰ درجه است. کف و نرده‌های این پله معمولا از جنس چوب است که این مورد به تنهایی به زیبایی دو چندان آن کمک می‌کند.

پله دو محور ورق

این پله‌ها معمولا در فضاهای مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا دارای شعاع نسبتا زیادی می‌باشد. این پله‌ها جزو پر طرفدارترین انواع پله‌های گردان است؛ زیرا علاوه بر زیبایی و شکیل بودن دارای قیمت بسیار مناسبی می‌باشد. پله دو محور ورق جزو پله‌های دکوراتیو است و از دو ورق آهنی تشکیل می‌شود. کف پله‌ها این دو صفحه ورق را به یکدیگر متصل می‌کند. این پله بیشتر جنبه‌ی تزئینی و دکوراتیو دارد و جزو پله‌هایی که تنها برای دسترسی راحت باشد قرار نمی‌گیرد. در ساخت این نوع پله از پروفیل ۴۰*۴۰ میلی متر برای کف و از ورق ۱۰ میلی متر برای ورق‌های کناری استفاده شده است.

ابعاد راه پله گردان

معماران و مشتریان زیادی هستند که در مورد ابعاد پله گرد می‌پرسند. ابعاد آن تا جای زیادی به محل قرار گیری و نصب آن بستگی دارد اما در این قسمت ما انواع ابعاد آن را به شما توضیح خواهیم داد. هر کدام از این پله‌ها یک شعاع داخلی و یک شعاع خارجی دارد که این ابعاد محل قرار گیری پله را تعیین می‌کند. پس اگر می‌خواهید برای خانه و یا ویلای خود پله مارپیچی تهیه کنید لازم است که ابتدا نوع پله خود را انتخاب کنید. ما چند نوع پله مارپیچی داریم که در قسمت بالا به شما معرفی شد و در این قسمت ابعاد هر یک از این پله‌ها را به شما خواهیم گفت.

پله گرد لوله

یک نوع از این پله ها، پله گرد لوله است که نباید شعاع خارجی آن زیر ۷۰ سانتی متر باشد. وزن این نوع پله مارپیچی برای شعاع خارجی ۹۰ سانتی متر و لوله مرکزی ۱۰ سانتی متر، تقریبا ۷۵ کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود. ابعاد این پله معمولا ۱۴۰*۱۴۰ در نظر گرفته می‌شود.

دو محور باکس

نوع بعدی این پله‌ها دو محور باکس است که شعاع داخلی آن کمتر از ۴۰ سانتی متر در نظر گرفته می‌شود. این پله فضای زیادی لازم دارند که فضای مورد نیاز برای آن‌ها ۲۵۰*۵۰۰ و یا ۴۰۰*۴۰۰ است. این پله‌ها معمولا وزن ۲۰۰ کیلوگرم دارند که آن هم با توجه به شکل پله متفاوت است.

پله پیچ لوله مرکزی برش خورده

مورد سوم پله پیچ لوله مرکزی برش خورده است که فضای ۲۰۰*۲۰۰ سانتی متر نیاز دارد و برای فضاهای کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هر متر ارتفاع این پله ۱۱۰ کیلوگرم وزن دارد و شعاع داخلی آن باید بیش از ۷۰ سانتی متر در نظر گرفته شود. به این نکته توجه داشته باشید که این نوع پله دکوراتیو نیست.

پله پیچ زیر محور یا محور میانی

این نوع پله از دیگر انواه این پله‌ها کمی متمایزتر می‌باشد. در ساختار این پله‌ها محدودیتی در شعاع داخلی نداریم و می‌توان آن‌ها را با ابعاد کوچک‌تری برای فضاهای کوچک ساخت. وزن این پله تقریبا ۱۵۹ کیلوگرم می‌باشد و مناسب‌ترین ابعاد برای آن ۲۵۰*۲۵۰ است اما می‌توان برای آن ابعاد کوچک‌تری را نیز در نظر گرفت.

پله پیچ تک محور کنسولی

برای این پله‌ها معمولا وزن ۱۳۰ کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود و می‌توان آن را در هر فضایی اجرا نمود راکه این پله نیز محدودیت ابعاد ندارد و شما می‌توانید بر اساس فضایی که دارید و شکل منزل و یا ویلا ابعاد این پله را تعیین کنید اما بهتر است که شعاع خارجی آن بیش از ۸۰ سانتی متر در نظر گرفته شود.

پله دو محور ورق

برای پله دو محور ورق فضای نسبتا زیادی لازم دارید و ابعاد آن معمولا ۳۰۰*۳۰۰ و یا ۲۰۰*۴۰۰ در نظر گرفته می‌شود. وزن این پله تقریبا ۱۵۰ کیلوگرم است. شعاع خارجی آن ۲۰۰ سانت و شعاع داخلی آن باید ۹۰ سانتی متر باشد.

نصب راه پله گردان

نصب این پله‌ها به چند روش صورت می‌گیرد که برای نصب آن‌ها ابتدا باید زیرسازی کنید. برای تمامی اجزای آن باید از مواد درجه ۱ استفاده کنید تا ایمنی آن به طور کامل حفظ شود. پله گردها باید با تیرآهن، طاق ضربی، تیرچه و یا دال بتن آرمه شکل بگیرد که دیوار کنار طاق پله گرد از کف آن تا قسمت پایینی با سیمان و ماسه و یا مصالح گچ و خاک با ۶۰ سانتی متر ارتفاع پر شود. بعد از این مرحله پله گرد روی آن نصب می‌شود. برای پله گردهای سیمانی باید از پایین به سمت بالا شروع به نصب کنید و کف آن باید مقدار کمی به سمت جلو شیب داشته باشد. برای پله گردهای موزائیکی لازم است که زیرسازی آن با استفاده از بتن انجام شود و سپس روی آن موزائیک بیاید.

اگر محور پله طاق ضربی باشد، باید بعد از خط کشی روی دیوار از پایین به بالا پله را اجرا کرد. برای این کار قرنیز گذاشته می‌شود و پشت آن با سیمان و ماسه پر می‌شود. توجه کنید که برای جابجا نشدن قرنیز باید از گچ استفاده شود که با استفاده از دوغاب جمع آوری می‌شود. باید قرنیز به طور کامل به صورت قائمی و صاف نصب شود. در این مرحله سنگ کف پله گرد را نصب می‌کنید که پهنای آن معمولا ۲ سانتی متر در نظر گرفته می‌شود و البته این مقدار کمترین حد آن است. شیب پله باید تقریبا ۲٪ باشد و در مرحله‌ی آخر باید جلوی پله را گرد کنید که تیز نباشد و خطری ایجاد نکند.

برای نصب پله‌ها باید به نکاتی از جمله ایمنی، زیبایی، هزینه، کاربرد و… توجه کنید. شما در ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه نوع از این پله را برای فضای مورد نظر خود می‌خواهید و از نظر ظاهری پله مورد نظر را بررسی کنید. در قدم بعدی باید به ابعاد پله مورد نظر توجه کنید که برای فضای مورد نظر شما مناسب باشد.

نکته آخر

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله راه پله گردان را به شما معرفی کرده و انواع و ابعاد آن را مورد بررسی قرار دادیم. شما باید فضای خود را در نظر بگیرید که سبک فضای شما مدرن یا کلاسیک است و با توجه به آن پله مارپیچی مورد نظر خود را انتخاب کنید. ممکن است پله‌ی انتخابی شما یک نوع کلاسیک و بسیار زیبا باشد اما اصلا به فضای خانه شما که مدرن است نخورد و ترکیب دکوراسیون شما را برهم بزند. در این صورت نه تنها با نصب پله فضای شما زیبا نمی‌شود بلکه می‌تواند تا حد زیادی زیبایی را از آن بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.