روش های مقایسه نرم افزار ERP برای خرید

یک نرم افزار ERP خوب و قدرتمند می تواند عملکرد شرکت شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. چه یک کسب و کار کوچک باشید و چه شرکتی بزرگ متشکل از چند شرکت یا شعبه را اداره کنید سیستم ERP می تواند شرکت شما را متحول کند. به همین دلیل ممکن است قصد داشته باشید یک سیستم ERP را در شرکت خود پیاده سازی کنید و یا نرم افزار قدیمی خود را با یک نرم افزار جدید جایگزین کنید.

در هر صورت، برای انتخاب بهترین نرم افزار ERP باید از بین ارائه دهندگان مختلف، دست به مقایسه نرم افزار ERP بزنید و در نهایت گزینه مناسب خود را انتخاب کنید. در زیر، ما بهترین روش های مقایسه نرم افزار ERP از فروشندگان مختلف ارائه کرده ایم.

مرحله ۱ – نیازهای شرکت

یافتن نرم افزار ERP ایده آل برای کسب و کار شما نیازمند درک نیازهای کسب و کار است. قبل از شروع جستجوی خود برای بهترین سیستم ERP، مزایا، معایب، مشکلات حال و آینده خود را در نظر بگیرید.

هنگامی که درک روشنی از آنچه سازمان شما امروز و در آینده برای تحقق اهدافش نیاز دارد، انتخاب نرم افزار ERP متناسب با نیازهای شما ساده تر بوده و کمتر چالش برانگیز خواهد بود.

مرحله ۲- شروع به مقایسه کنید

با مقایسه ارائه دهنگان مختلف نرم افزار ERP از لیست خود شروع کنید. در روش های مقایسه نرم افزار ERP شما باید ۹ مورد زیر را در حین انجام فرآیند مقایسه در نظر بگیرید.

ماژول ها

مهم ترین جنبه ای که باید در چک لیست مقایسه ERP خود بررسی کنید، عملکرد ماژول های آن است. چندین قابلیت و ویژگی های نرم افزار ERP را که برای کسب و کار شما ضروری هستند، در نظر بگیرید.

سفارشی سازی

نیازها و فرآیندهای هر شرکتی متفاوت است. بنابراین، ارزیابی سطح سفارشی سازی ارائه شده توسط نرم افزار ERP مورد نظر شما بسیار مهم است، زیرا شرکت شما به یک نرم افزار ERP خاص براساس نیازها و فرآیندهای اختصاصی خود نیاز دارد.

پشتیبانی مشتری

نرم افزارهای ERP یک نرم افزار ساده نیستند. آنها سیستم هایی پیچیده با عملکردهای خاص هستند. به همین دلیل، باید اطمینان حاصل کنید شرکتی که انتخاب می کنید، از اجرا تا استقرار، ارتقاء و پشتیبانی، خدمات عالی به شما ارائه می دهد.

مقیاس پذیری

باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که آیا نرم افزار انتخابی با توسعه شرکت شما می تواند رشد کند یا نه؟ آیا سازگاری لازم جهت برآوردن نیازهای شما برای آینده قابل پیش بینی از نظر تعداد کاربران جدید، ماژول های جدید و … را دارد؟

امنیت

یکی دیگر از جنبه های حیاتی که باید هنگام مقایسه نرم افزار ERP باید در نظر بگیرید، ویژگی های امنیتی سیستم ERP است. بنابراین، بسیار مهم است که در مورد رمزگذاری های امنیتی رمز عبور و دسترسی های کاربران، امنیت داده ها متناسب با سطوح دسترسی از فروشندگان نرم افزار ERP پرس و جو کنید.

سابقه فروشندگان

عملکرد یک نرم افزار ERP نباید منحصرا بر اساس موقعیت، اعتبار و شهرت فروشنده ارزیابی شود. حتما نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید تا و بفهمید که آیا آنها سابقه خوبی با مشتریان خود دارند یا خیر. یعنی این که بدانید مشتریان آنها تجربه خوبی از پیاده سازی و پشتیبانی نرم افزار ERP با آن شرکت به دست آورده اند؟

ارتقاء

شما باید نسبت به ارتقاء یک سیستم ERP آگاهی کامل داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که نرم افزاری که انتخاب کرده اید قابلیت ارتقاء براساس نیازهای آینده شما خواهد داشت. این قابلیت از هزینه های غیرمنتظره شما در آینده جلوگیری می کنید. بدین صورت که در آینده به جای صرف هزینه مجدد جهت خرید و استقرار یک نرم افزار جدید، فقط نرم افزار فعلی خودتان را با هزینه ای اندک ارتقاء می دهید.

استفاده آسان

مهم نیست که چه تعداد ویژگی یا ماژول در نرم افزار گنجانده شده است، مهم این است که نرم افزار از نظر یادگیری و کاربری، ساده و راحت باشد. اگر کاربری آن پیچیده و دشوار باشد عملا بی فایده خواهد بود. بنابراین، قبل از خرید، سادگی استفاده از آن را در نظر بگیرید.

هزینه

یکی از بزرگ ترین دغدغه ها برای اکثر شرکت ها هزینه نرم افزار ERP است. برای حصول اطمینان از بازگشت سرمایه، مطمئن شوید که اطلاعات دقیق قیمت را از فروشندگان دریافت می کنید. علاوه بر محصول، ممکن است هزینه های اضافی برای سخت افزار، پشتیبانی، پیاده سازی، نگهداری و آموزش نیز وجود داشته باشد.

چگونه یک نرم افزار ERP کامل پیدا کنیم؟

جستجو برای پیدا کردن راهکار جامع  ERP، می تواند یک کار چالش برانگیز باشد. اما با این حال، چند نکته و ترفند می تواند در این زمینه به شما کمک کند:

۱- بر اساس نیاز خود تحقیق کنید

جستجو براساس نیاز یکی از حیاتی ترین رویکردهایی است که برای شروع تحقیقات جدی در مورد نیازهای کسب و کار خود به آن نیاز دارید. شما باید به دنبال پاسخ های خاص بر اساس خواست ها و نیازهای سازمان خود باشید. سعی کنید دامنه بررسی ها و تحقیقات خود را گسترش دهید تا ببینید رقبای دیگر چه می کنند و چگونه انتظارات مشتری را برآورده می کنند.

۲- گزینه مناسب را انتخاب کنید

هنگامی که درک بهتری از الزامات و فرآیندهایی که باید با آنها شروع کنید به دست آوردید، می توانید به راحتی درباره فناوری ERP جهت برآوردن نیازهای خود جستجو کنید. باید سوابق گذشته شرکت خود را همراه با موقعیتی که می خواهید در آینده باشید در نظر داشته باشید. با انجام این کار، می توانید بهترین نرم افزار ERP را پیدا کنید.

۳- هنگام انتخاب شرکت نرم افزاری، دقیق باشید

شکی نیست که یک شریک فناوری مناسب می تواند استقرار و استراتژی پیاده سازی نرم افزار ERP را بر اساس نیازهای شما از مدیریت مالی گرفته تا تولید و مدیریت زنجیره تامین تسهیل کند. به همین دلیل هنگام انتخاب شرکت ارائه کننده نرم افزار ERP، دقت و حساسیت لازم را داشته باشید تا با حداقل چالش های پیاده سازی نرم افزار ERP مواجه شوید.

برای اینکه فرآیند مقایسه سیستم های ERP کمتر دشوار و چالش برانگیز شود، مراحل گفته شده در بالا را دنبال کنید. ما امیدواریم که این مقاله به عنوان یک منبع ارزشمند برای شما و سازمان شما در هنگام بررسی نرم افزارهای ERP باشد.

نرم افزار ERP کاواک از طریق فناوری مدیریت کسب و کار، تجربه ای خوب و خدمات کامل را به مشتریان ارائه می دهد. این نرم افزار به شرکت ها کمک می کند از طریق رویکرد عملی، بیشترین بهره را از سیستم نرم افزاری خود ببرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.