روغن کمپرسور چیست؟

روغن کمپرسور بسیار متفاوت از روان کننده داخل ماشین های معمولی دیگر است – بنابراین، بهتر است فواصل نگهداری کمپرسور خود را طولانی نکنید و تغییرات روغن را به خصوص در هوای گرم کاهش دهید.

روغن داخل کمپرسورهای اسکرو روغن کاری شده نه تنها از سطوح داخلی یاتاقان در برابر سایش محافظت می کند، بلکه وظایف دیگری نیز دارد. روغن کمپرسور لزوماً روغن به معنای سنتی نیست.

برای سایر دستگاه ها، آب‌بندی‌های داخلی مختلف معمولاً استفاده از روغن کاری در برابر تماس با آلاینده‌هایی مانند آب، کثیفی یا گازها محافظت می‌کنند.

در یک کمپرسور روغن کاری شده، روان کننده در تماس مستقیم با هوای ورودی کمپرسور و هوای فشرده قرار می گیرد. هنگامی که هوا فشرده می شود، بخار آب موجود از هوا فشرده می شود و آب آزاد تشکیل می دهد که توسط روغن جمع می شود. گرد و غبار هوا نیز با فشرده شدن مولکول ها به هم از هوا خارج می شود. روغن کمپرسور این آلاینده ها را به مخزن روغن، فیلتر روغن و خنک کننده می برد. گرمای حاصل از فرآیند فشرده سازی بخار آب را خارج می کند و سیستم فیلتراسیون سایر آلاینده ها را حذف می کند. این روغن ها حاوی آنتی اکسیدان هایی است که سعی در کاهش تجزیه خواص روان کنندگی ناشی از شرایط داخلی دارد.

عملکرد روغن کمپرسور

در داخل کمپرسور، روغن عمل می کند تا شکاف های بین عناصر پیچ را ببندد و به فرآیند فشرده سازی کمک کند. گرمای حاصل از فشرده سازی هوا توسط روغن جذب شده و به خنک کننده روغن کمپرسور منتقل می شود. در این فرآیند، گرما و اکسیژن موجود در هوای فشرده، خواص روغن را از بین می‌برند و در صورت بالا بودن سطح حرارت باعث پیری بیش از حد می‌شوند. روغن کمپرسور که خواص خود را از دست داده است باعث سایش بیش از حد یاتاقان می شود و همچنین لاکی را تشکیل می دهد که قسمت های داخلی کمپرسورها را می پوشاند و کارایی مبدل های حرارتی را کاهش می دهد و روغن کمپرسور را به سطوح نامطلوب می رساند – که باعث آسیب بیشتر می شود.

 

اگر از روان کننده گرید غذایی استفاده می کنید، توجه داشته باشید که به دلیل خواص متفاوت روغن، نیاز به تغییرات مکرر روان کننده است. انواع مختلف روغن بسته به ساعات کار کمپرسور و شرایط کار، فواصل تعویض پیشنهادی متفاوتی دارند.

 

ویژگی های روغن کمپرسور

روغن کمپرسور به گونه ای طراحی شده است که عمر طولانی را در اکثر کاربردهای کمپرسور ارائه دهد. پایداری حرارتی و مقاومت در برابر اکسیداسیون این سیالات می تواند به حفظ کمپرسورها کمک کند، در نتیجه دوره های طولانی تر بین تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده و تعویض روغن را ممکن می سازد. حفاظت برجسته ضد سایش و خوردگی برای افزایش عمر تجهیزات و در عین حال کاهش نیازهای تعمیر و نگهداری طراحی شده است.

مزایای استفاده از روغن کمپرسور

 1. مقاومت فوق العاده در برابر اکسیداسیون و تخریب حرارتی
 2. محافظت قوی در برابر سایش
 3. حفاظت عالی در برابر زنگ زدگی و خوردگی
 4. انتشار سریع فوم و کنترل انتشار هوا
 5. جداسازی سریع آب از روغن
 6. کاهش رسوبات و کک کردن، عمر مفید طولانی با پتانسیل کاهش نگهداری
 7. می تواند به کاهش سایش اجزای کمپرسور و در نتیجه کاهش نیازهای تعمیر و نگهداری کمک کند
 8. اجزای داخلی از تخریب سطح محافظت می شوند و در نتیجه عمر قطعه را افزایش می دهند
 9. انتشار سریع کف و هوا، محافظت از قطعات در برابر هوادهی و آسیب ناشی از حفره، منجر به کاهش سایش می شود.
 10. انتقال کمتر به تجهیزات پایین دستی
 11. کاهش تشکیل لجن در میل لنگ، خطوط تخلیه و کولرها

چه چیزی طول عمر روغن کمپرسور را تعیین می کند؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که طول عمر روغن کمپرسور به چه چیزی بستگی دارد؟

گرما، نه اندازه مخزن نفت، تعیین کننده مدت زمان ماندگاری روغن است.

اگر کمپرسور عمر روغن کوتاه‌تری داشته باشد یا به مخزن روغن بزرگ‌تری نیاز داشته باشد، ممکن است کمپرسور گرمای بیشتری در طول فشرده‌سازی تولید کند.

یکی دیگر از مشکلات احتمالی این است که روغن اضافی از روتورها به دلیل شکاف گسترده ای غیرعادی عبور می کند. در حالت ایده آل، اپراتورها باید کل هزینه تعویض روغن در هر ساعت کارکرد را در نظر بگیرند و مراقب کمپرسورهایی با طول عمر روغن بسیار کمتر از میانگین صنعت باشند. 

خطر انتخاب روغن کمپرسور اشتباه چیست؟

روغن کمپرسور اشتباه می تواند خطرات متعددی مانند کوتاه شدن عمر تجهیزات، تشکیل رسوبات در مدار روغن و روی قطعات متحرک و روانکاری ناکافی قطعات حیاتی مانند المنت را افزایش دهد. یک روغن کمپرسور غیر اصلی ممکن است آب بندی را تخریب کند و به دلیل اکسیداسیون روغن باعث خوردگی قطعات فلزی شود. کف کردن می تواند باعث انتقال روغن شود و در نتیجه به دلیل ذرات روغن در سیستم، کیفیت هوا پایین باشد. با انتخاب یک روغن کمپرسور مناسب با دستگاه خود و دریافت مشاوره از بامین تهویه از این خطرات جلوگیری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.