سئوی محلی یا local SEO؛ سیر تا پیاز جستجوهای محلی

اگر می‌خواهید مشتریان بیشتری را از طریق جستجوی ارگانیک به کسب و کار محلی خود جذب کنید، علاوه بر سئو وبسایت، سئوی محلی یکی از موثرترین روش‌هاست. اما سئوی محلی چیست؟ چگونه کار می‌کند و کدام فاکتورهای رتبه بندی در آن اهمیت دارند؟

در این مقاله، خواهیم آموخت که چگونه در جستجوی محلی رتبه بگیریم تا مشتریان بیشتری را جذب کسب و کار خود کنیم.

سئوی محلی، تمرین بهبود حضور آنلاین شما برای جذب مشتری بیشتر مرتبط با کسب و کار شما در نتایج جستجوهاست. این جستجوها در بسیاری از موتورهای جستجو انجام می‌شود، اما local SEO بر روی بهینه سازی برای کاربران در گوگل تمرکز دارد.

 

چرا سئوی محلی مهم است؟

سئوی محلی مهم است چون بسیاری از افراد از موتورهای جستجو برای یافتن کسب و کار‌های  محلی استفاده می‌کنند.

 

در واقع، طبق گفته گوگل:

 

 • ۳۰ درصد از تمام جستجوهای تلفن همراه مربوط به مکان کسب و کارهاست.
 • ۷۸ درصد از افرادی که در تلفن‌‎های همراه خود به دنبال چیزی در نزدیکی خود هستند، در عرض یک روز از آن کسب و کار بازدید می‌کنند.
 • ۲۸ درصد از جستجوها برای کسب و کارهای محلی، به خرید منجر می شود.

به طور خلاصه، مشتریان به دنبال کسب و کار محلی در فضای آنلاین هستند. اگر آنجا حضور ندارید، این موقعیت را برای رقبای خود فراهم کرده‌اید که مشتریان بیشتری جذب کنند.

 

سئوی محلی چگونه کار می‌کند؟

سئوی محلی یک بازی دو نیمه است، زیرا گوگل دو نوع نتیجه جستجو را برای جستجوهای محلی نشان می‌دهد. نتایج map pack یا منطقه‌ای (مربوط به مکان جستجو شده) و نتایج blue link یا سرچ ارگانیک. کسب و کار شما می‌تواند در هر دو آنها رتبه بگیرد و نمایش داده شود.

سئوی محلی چگونه کار می کند

تحقیق در مورد کلمات کلیدی سئو محلی

تحقیقات کلمات کلیدی محلی، فرآیند درک نحوه جستجوی افراد محلی برای خدماتی که شما ارائه می‌دهید، است. به عبارت دیگر درک اینکه که کاربران چگونه و با چه عباراتی بدنبال رفع نیازهای خود هستند.

بیایید نحوه انجام این کار را مرور کنیم.

 

۱. کلمات کلیدی مبتنی بر خدمات را پیدا کنید

به عنوان مثال، اگر شما یک لوله کش هستید، برخی از مشتریان شما را با جستجوی عباراتی چون “تخلیه چاه” در گوگل جستوجو می‌کنند. اما دیگران به جستجوی عباراتی مثل “رفع گرفتگی لوله” یا “خدمات لوله بازکنی”  می‌پردازند.

به همین دلیل، برای یافتن این عبارات و کلمات کلیدی باید با طوفان فکری و فهرست کردن خدماتی که ارائه می‌دهید، شروع کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا حضور خود را برای سؤالاتی که مشتریان شما جستجو می‌کنند به حداکثر برسانید.

برای مثال عبارات مرتبط به کسب و کار یک لوله کش می‌تواند به صورت ذیل باشد:

 • رفع گرفتگی لوله
 • تعمیر دیگ بخار
 • نصب دیگ بخار
 • سرویس دیگ بخار
 • نصب رادیاتور
 • تعمیر ترکیدگی لوله

برای گسترش این لیست، از کلمات کلیدی خدماتی که ارائه می‌دهید به عنوان “پایه” استفاده کنید تا عبارات بیشتری را که مردم جستجو می‌کنند بیابید.

 

بررسی حجم جستجوی کلمات کلیدی:

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، حجم جستجوی کلمات کلیدی را به شما نشان می‌دهند. اگر می‌خواهید حجم جستجو برای شهر خود داشته باشید، می‌توانید از ابزارهای موجود برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید.

هدف از جستجوی محلی این است که جستجوگران می‌خواهند در این نزدیکی خرید کنند. پس سئو محلی  بهترین فرصت برای جذب مشتریان وفادار و همیشگی است.

کلمات کلیدی را به صفحات اختصاص دهید

شاید جالب باشد بخوانید :

بعید است که صفحه اصلی شما بتواند برای همه کلمات کلیدی مرتبط با خدمات شما رتبه بگیرد. بنابراین باید برخی از کلمات کلیدی را در صفحات جداگانه هدف قرار دهید.

برای اختصاص کلمات کلیدی به صفحات، باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که هر یک از کلمات کلیدی شما مرتبط به کدام سرویس یا خدمات شما می‌باشد. اگر کلمات کلیدی به خدمات متفاوتی اشاره دارند، باید آنها را به صفحات جداگانه اختصاص دهید. اگر چند کلمه کلیدی به یک سرویس مشترک اشاره می کنند، می‌توانید آنها را در یک صفحه هدف قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که سئوی محلی یک بازی دو نیمه است زیرا دو راه برای رتبه گرفتن در آن وجود دارد. اولی پک مپ (منطقه‌ای) است و دومی نتایج ارگانیک “معمولی” گوگل می‌باشد.

عوامل رتبه بندی بسته به جایی که می‌خواهید رتبه بگیرید (ارگانیک یا پک مپ) متفاوت است، اما برخی از این عوامل برای هر دو مهم هستند.

کلمات کلیدی را به صفحات اختصاص دهید

در ادامه، به آنچه که متخصصان سئو معتقدند مهمترین فاکتورها برای هر کدام هستند، خواهیم پرداخت.

پروفایل گوگل بیزینس :

پروفایل کسب و کار Google (Google Business) یک فهرست محلی با اطلاعاتی درباره کسب و کار شما است و به کسب و کار شما اجازه می‌دهد تا در پک مپ و Google Maps ظاهر شود.

آنچه متخصصان سئو می‌گویند

در مجموع، ۳۶ درصد از سئوکاران فکر می‌کنند که پرفایل کسب‌وکار Google شما مهم‌ترین عامل رتبه‌بندی برای پک مپ است و ۶ درصد معتقدند این پروفایل برای نتایج ارگانیک نیز مهم است.

آنچه متخصصان سئو می‌گویند

این یک امر بدیهی است، زیرا برای داشتن هر شانسی برای گرفتن رتبه در سئوی محلی، به پروفایل کسب و کار گوگل (گوگل بیزینس) نیاز دارید.

سیگنال‌های پروفایل کسب ‌و کار گوگل (گوگل بیزینس) نیز در طول زمان اهمیت خود را در نمایش نتایج برای پک مپ افزایش داده‌‍اند.

سیگنال‌های پروفایل کسب ‌و کار گوگل

فراتر از رتبه بندی، گوگل بیان می‌کند که مشتریان، ۷۰ درصد بیشتر از کسب و کارهایی با پروفایل تجاری (گوگل بیزینس) بازدید می‌کنند. همچنین ۵۰ درصد بیشتر احتمال دارد که از آنها خرید کنند. بنابراین واضح است که اگر می‌خواهید مشتری بیشتری را جذب کنید، یک پروفایل تجاری (گوگل بیزینس) کامل و بهینه ضروری است.

بهترین شیوه‌ها برای بهبود رتبه در سئو محلی:

برخی از بهترین راه‌های برای بهبود رتبه در نتایج جستجو محلی به شرح ذیل می‌باشد:

 • هنگام تنظیم زمینه فعالیت کسب و کار خود را به طور واضح مشخص کنید.
 • ساعات کاری خود را تنظیم کنید (از جمله ساعات تعطیل)
 • آدرس خود را اضافه کنید (اگر فروشگاه یا دفتر فیزیکی دارید)
 • مشخص کنید که خدمات شما چه مناطقی را پوشش می‌دهد. (اگر خدمات و محصولات خود را در محل به مشتریان تحویل می‌دهید)
 • محصولات یا خدماتی را که ارائه می‌دهید به پروفایل خود اضافه کنید
 • اضافه کردن عکس (از محصولات، خدمات یا محیط دفتر یا فروشگاه)
 • از مشتریان بخواهید در مورد محصولات نظر بدهند.

استنادات (نقل قول) NAP( نام،آدرس، شماره تلفن)

یک نقل قول NAP، نام، آدرس و شماره تلفن کسب و کار شما را بصورت آنلاین منتشر می‌کند و معمولاً در فهرست‌های تجاری و پروفایل‌های شبکه اجتماعی ظاهر می‌شوند.

آنچه متخصصان سئو می‌گویند

مطالعه BrightLocal در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که ۷ درصد از سئوکاران فکر می‌کنند استنادات (نقل قول‌ها) مهم‌ترین عامل رتبه بندی است. این موضوع هم برای نتایج «پک مپ» و هم برای نتایج «ارگانیک» صادق است.

BrightLocal

به عبارت دیگر، آنها تا حدودی مهم هستند اما نه به اندازه گذشته. اهمیت استنادها (نقل قول) در بین سئوکاران از سال ۲۰۱۴ کاهش یافته است.

citation signals over time

با این حال، نقل‌قول‌ها همچنان می‌توانند به جستجوگران کمک کنند تا کسب و کار شما را به صورت آنلاین کشف کنند. این به این دلیل است که دایرکتوری‌ها، اغلب در نتایج جستجو برای پرس و جوهای محلی رتبه بندی می‌شوند. بنابراین اگر در آن دایرکتوری ها هستید، افرادی که در نتایج جستجو روی آنها کلیک می کنند ممکن است کسب و کار شما را پیدا کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.