سئو چیست ؟

کسب و کار شما در هر زمینه ای که باشد، مشتریان شما حتما برای پیدا کردن کالا یا خدماتی که ارائه می دهید، گذرشان به گوگل می افتد و زمانی شما را پیدا می کنند که با جستجوی کلمات مرتبط با کسب و کارتان یا به اصطلاح همان کلمات کلیدی، سایت شما را در صفحه ی اول یا نهایتا دوم گوگل پیدا کنند. در واقع دعوای اصلی بر سر ده جایگاه اول گوگل و مشخصا رتبه ی یک از ده است که درصد بالایی از کاربران را جذب خود می کند.دراین مقاله به آموزش مقدماتی سئو می پردازیم. سئو چیست؟

سئو (SEO مخفف Search Engine Optimization) به معنای  بهینه سازی موتورهای جستجوست که هنر و علم رسیدن سایت به رتبه های بالاتر در موتورهای جستجو است. از آنجایی که اکثرا از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنند، پس در عمل می توان گفت سئو یعنی بهینه سازی سایت برای گوگل.

منظور ازبهینه سازی موتورهای جستجوچیست ؟

بهینه سازی موتورهای جستجو قسمت مهمی از بازاریابی آنلاین است .از آنجایی که جستجو یکی از اصلی ترین روش هابرای کشف مطالب به صورت انلاین است،قرارگرفتن درصفحات بالاتر ورتبه های بالاتر در موتورهای جستجو، می تواند منجر به افزایش ترافیک یک وب سایت شود. به بیان دیگر سئو، باعث افزایش کمیت و کیفیت ترافیک وب سایت شما از طریق نتایج جستجوی ارگانیک می شود.

منظور ازکیفیت ترافیک این است که شما می توانید فقط بازدیدکنندگانی را جذب کنید که به محصولاتی که ارائه می دهید علاقه مند هستند. اما اگرآنها به سایت شما بیایند چون گوگل به آنها گفته منبع موبایل های اپل هستید در حالی که شما سیب فروش هستید ، این ترافیک با کیفیتی نیست.

در گوگل و سایر موتورهای جستجو ، صفحه نتایج معمولا دارای تبلیغات پولی در بالای صفحه است .بعد از آن نتایج جستجوی ارگانیک قرار دارد. به ترافیکی که از طریق سئو می آید “ترافیک جستجوی ارگانیک” گفته می شود وآن را ازترافیک بدست آمده از طریق جستجوی پولی ، جدا می کند.

سئوچگونه کار می کند؟

تاالان به تعریف ساده سئو  پرداختیم اما مهم است که بدانیم سئوچگونه کار می کند؟همانطور که گفتیم بخش اصلی سئو، بهینه سازی سایت است.بااین روش، موتورهای جستجو می توانند محتوای سایت رابا جستجوی کاربرانی که وارد می شوند ، ارتباط دهند و نتایج مطلوب را به کاربران ارائه دهند.

سئو چگونه کار می کند؟

اساس کار موتورهای جستجو این است که در زمان کوتاهی ، بهترین نتایج را به کاربران خود نشان دهند. برای یافتن بهترین نتایج بر اساس کلید واژه جستجو شده، ربات های موتور های جستجو به داخل سایت ها رفته و محتوای آن‌ها را بررسی می کنند. این کار به کاربران کمک می کند تا دقیقاً آنچه را که به دنبال آن هستند، پیدا کنند.

گوگل دارای یک خزنده است که خاموش می شود و اطلاعات مربوط به همه محتواها یی را که می توانند در اینترنت پیدا کنند، جمع آوری می کند. تمام اطلاعات به صورت کدهای ۱و۰ هستند.خزنده ها تمام این ۱ ها و ۰ ها را برای ایجاد یک فهرست به موتور جستجو باز می گردانند. سپس این شاخص از طریق الگوریتمی تغذیه می شود که سعی می کند تمام داده ها را با جستجوی شما مطابقت دهد.

به زبان ساده تر وقتی سایتی را سئو می کنیم یعنی میخواهیم به هنگام جستجوی کاربران، سایتمان جزو سایت های برتر و سایت اول نمایش داده شود. این امر باعث ورود کاربران بسیاری به فضای سایتمان می شود . هم چنین به دنبال آن کاربران نیازمند به اطلاعات امار بازدید کننده ها و کاربران نیازمند خدمات ،فروش محصولات را بالا می برند.

 سئو دارای دو بخش اصلی سئو داخلی و سئو خارجی است.

سئو داخلی (on page seo) چیست؟

سئوی داخلی شامل تمام کارهایی است که در سایت خودمان انجام می دهیم  تارتبه ی برتر گوگل را کسب کنیم و می توانیم با رعایت بهترین شیوه های سئو ، برای بهبود این عوامل در طول زمان تلاش کنیم.فاکتورهای سئوی داخلی کدامند؟ تعدادی از فاکتورهای سئوی داخلی که می توانند در بهبود رتبه ی گوگل موثر باشند عبارتند از:

Title Tag

برچسب عنوان در هر صفحه به موتورهای جستجو می گوید صفحه شما در مورد چیست . عنوان باید ۷۰ کاراکتر یا کمتر باشد و اگرشامل کلمه کلیدی باشد،بهتر است.

Meta Description

توضیحات متا ،یک توضیح مختصر و مفیدی از هریک از صفحات سایت شما برای موتورهای جستجواست.بنابراین باید شامل کلمات کلیدی و جزئیات کافی برای ارائه به خواننده باشد.

عناوین فرعی

عناوین فرعی به مطالب مهم در متن اشاره می کنند و متن را از یکنواختی در می آورند. این عناوین را می توان با برچسبهای H2, H3 مشخص تر کرد.

پیوندهای داخلی

لینک کردن مطالب مرتبط  سایت به یکدیگر، نه تنها به رباتهای جستجو کمک می کنند که ساختار کلی محتوا را درک کنند، بلکه برای کاربران هم اهمیت زیادی دارندکه بتواند مطالعه ی بیشتری در مورد موضوع داشته باشد.

نام  گذاری تصاویر

هنگام استفاده از تصاویر حتما آنها را با عبارتهای مرتبط و ترجیحا عبارات کلیدی توصیف کنید.

توزیع کلمات کلیدی

مطمئن شوید که هر قطعه از محتوا فقط روی یک یا دو کلمه کلیدی متمرکز باشد و از تکرار بیش از حد عبارات کلیدی بپرهیزید.

سازگاری با موبایل

ازآنجا که این روزها بیشتر کاربران برای جستجوهایشان از تلفن همراه استفاده می کنند. اگر به این مورد توجه نکنید، تعداد زیادی از کاربران نمی توانند از سایت شما دیدن کنند.

محتوای باکیفیت

اگرمی خواهید کاربران به سمت سایت شما جذب شوند،کیفیت محتوای تولیدی را بالا ببرید .این امر باعث بیشتر ماندن کاربران درسایت می شود.

استفاده از پادکست و ویدئو

برای بهبود سئوی داخلی سایت خود،از پادکست و ویدئو استفاده کنید زیراسئو پادکست و سئو ویدئو باعث ارتقای جایگاه سایت شما می شوند و باعث ورود کاربران زیادی به فضای داخلی سایت می شود. هم چنین مدت زمان ماندن کاربررا افزایش می دهد.

اموزش مقدماتی سئو

سئوخارجی (off page seo) چیست؟

سئوی خارجی شامل تمام کارهایی است که خارج از سایت خودمان انجام می دهیم تا رتبه ی برتر گوگل را کسب کنیم. . اگرچه شما کنترل مستقیمی بر عوامل خارج از صفحه ندارید، اما روش هایی وجود دارد که می توانید شانس خود را برای بهبود آنها امتحان کنید. برخی از فاکتورهای خارجی که می توانند در رتبه بندی موتورهای جستجو تاثیر داشته باشند عبارتند از

ساخت بک لینک

لینک سازی به عنوان مهم ترین عنصر در سئوی خارجی وب سایت های مختلف محسوب می شود.یکی از محبوب ترین روش های ایجاد سئو خارج از صفحه، استفاده از بک لینک است. در این مورد لازم است برای ایجاد روابط تأثیرگذار و جذب هوادارانی که به سایت شما بر می گردند وقت بگذارید و مراقب سایت های اسپم باشید.

شبکه های اجتماعی وسرویس های اشتراک

یکی دیگر از مهمترین فاکتورهای سئوی خارج از صفحه ، استفاده از شبکه های اجتماعی ماننداینستاگرام،یوتیوب، آپارات و… هستند. واضح است که هرچه محتوا با کیفیت تر منتشر شود، احتمال بیشتری وجود دارد که افراد بتوانند محتوای خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و آن را لایک کنند و کامنت بگذارند.

انتشارریپورتاژ آگهی

یکی دیگر از روش های کاربردی برای لینک سازی برای بهبود سئوی خارجی سایت، ریپورتاژ آگهی است. ریپورتاژ آگهی می‌تواند در برقراری ارتباط با مخاطبین در راستای معرفی محصول و خدمات شما در رسانه‌های معتبر در مواردی مانند جذب بک لینک باعث قرار گرفتن سایت شما در صفحه اول گوگل می شود.

در بحث سئوکردن سایت، توجه به سئو ی کلاه سفید و کلاه سیاه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

سئو کلاه سفیدوسئو کلاه سیاه

تفاوت سئو ی کلاه سفیدوسئوی کلاه سیاه

سئوکلاه سفیدچیست؟ (white hat)

اصطلاح سئوی کلاه سفید به مجموعه‌ای از تاکتیک های بهینه سازی سایت گفته می‌شود که با قوانین موتورهای جستجو، به ویژه گوگل، سازگاری دارد. سئو کلاه سفید به معني فريب يا دستکاري موتور‌هاي جستجو و يا کاربران نيست. این استراتژی دربلند مدت باعث قرار گرفتن سایت دررتبه های برترگوگل می شود.

نمونه هایی از سئو کلاه سفید عبارتند از:

  • ارائه محتوامناسب و خدمات با کیفیت
  • زمان بارگذاری سریع سایت
  • سازگاری با تلفن همراه
  • استفاده از متا تگ هایی شامل کلمات کلیدی و…

عدم مشارکت در شیوه های SEO White Hat می تواند سایت شما را ازبهره وری گوگل و سایر موتورهای جستجو منع کند. به عنوان موتور جستجوی شماره یک ، روزانه میلیاردها نفر از گوگل دیدن می کنند و هر بار بازدیدکنندگان می توانند سایت شما را کشف کنند.اما باید توجه داشت که در مقابل سئو کلاه سفید،سئو کلاه سیاه قرارداردکه به تعریف آن نیز می پردازیم.

سئوکلاه سیاه چیست؟(black hat)

سئوی کلاه سیاه، به مجموعه‌ای از تاکتیک ‌های بهینه سازی سایت گفته می‌شود که با قوانین موتورهای جستجو، به ویژه گوگل، سازگاری ندارد وضوابط گوگل را نقض می کند . سئو کلاه سیاه به منظور فریب و بازی دادن موتور جستجوی گوگل است .سئوی کلاه سیاه  رسیدن سایت به رتبه برترگوگل را در کوتاه مدت میسر می کند . ولی درکوتاه ترین زمان، با آگاه شدن گوگل ، خطر خارج شدن سایت شما از پایگاه داده برای همیشه وجود دارد. بسیار مهم است که بدانید پیاده سازی تاکتیک ها و استراتژی های Black Hat SEO می تواند سایت شما را از موتورهای جستجو منع کرده و شما را از منبع ارجاع ترافیک در اینترنت حذف کند.

 نمونه هایی  ازسئوی کلاه سیاه عبارتنداز:

  • استفاده از محتواهای تکراری در صفحات مختلف سایت
  • صفحاتی با محتوای مخرب مانند ویروس ها
  • پیوندهای پولی
  • پرکردن سایت از کلمات کلیدی بی محتوا و…

نقش سئو در کسب و کارهای آنلاین

امروزه استفاده از اینترنت، نحوه ارتباط افراد را تغییر داده است و این امر نقش مهمی در جامعه مدرن ما دارد. همانطور که ادامه فعالیت هر کسب و کاری به میزان فروش آن وابسته است ، فعالیت کسب وکارهای اینترنتی هم به افزایش فروش سایت آنها بستگی دارد.مقدار فروش یک سایت در قدم اول تحت تاثیر تعدادبازدید کننده های آن و در قدم بعدی نرخ تبدیل آن است . بعد از وارد شدن بازدیدکننده به فضای سایت فروشگاهی  می توان با تاکتیک های مختلفی یک بازدید کننده را به یک مشتری تبدیل کرد.این امر نقش مهمی در جذب مشتریان برای کسب و کارهای آنلاین دارد.

سئو محلی یک استراتژی بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) است که به کسب و کار شما کمک می کند در نتایج جستجوی محلی در گوگل بیشتر نمایان شود. سئو محلی می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند.

فاکتورهای موثردرسئو

ﻣﺰاﯾﺎي اﺳﺘﻔﺎده ازﺳﺌﻮ در ﮐﺴﺐ وﮐﺎرﻫﺎي آﻧﻠﺎﯾﻦ

ﺳﺌﻮ ﺑﺮاي ﺳﺎﯾﺖ ﺗﺮاﻓﯿﮏ ارﮔﺎﻧﯿﮏ اﯾﺠﺎد ﻣﯽﮐﻨﺪ.

ﻣﯿﺰان ﺟﺴﺘﺠﻮي ﮐﺎرﺑﺮان ﻣﻨﺒﻊ ﺗﺮاﻓﯿﮏ ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻬﻤﯽ ﺑﺮاي ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر ﻫﺎﺳﺖ و ﺑﺎﻋﺚ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺳﺎﯾﺖ در رﺗﺒﻪ ﻫﺎي ﺑﺮﺗﺮ ﺟﺴﺘﺠﻮ ﻣﯽ ﺷﻮدو ﺑﻪ ﻫﻤﺮاه آن اﻓﺰاﯾﺶ ﺑﺎزدﯾﺪ را در ﭘﯽ دارد.

ﺳﺌﻮ ﺑﺎﻋﺚ اﻓﺰاﯾﺶ اﻋﺘﻤﺎد و اﻋﺘﺒﺎر ﺳﺎﯾﺖ ﺑﺮاي ﮐﺎرﺑﺮان ﻣﯽ ﺷﻮد.

وﻗﺘﯽ ﺷﻤﺎ در ﻧﺘﺎﯾﺞ ﺟﺴﺘﺠﻮ رﻧﮏ ﺧﻮﺑﯽ را داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪ ﺑﻪ ﮐﺎرﺑﺮان اﯾﻦ ﻣﻔﻬﻮم را اﻟﻘﺎ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﮐﻪ ﺷﻤﺎ ﯾﮑﯽ از ﻗﺪرﺗﻤﻨﺪ ﺗﺮﯾﻦ ﻧﺎم ﻫﺎ در زﻣﯿﻨﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﺧﻮد ﻫﺴﺘﯿﺪوﺑﺎﻋﺚ اﻋﺘﻤﺎد ﮐﺎرﺑﺮان ﻣﯽ ﺷﻮد.

ﺳﺌﻮ ﻣﻮﺟﺐ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻧﯿﺎزﻣﻨﺪي ﻣﺸﺘﺮﯾﺎن ﻣﯽ ﺷﻮد.

ﺑﺎ ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺳﺌﻮ، ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺑﻔﻬﻤﯿﺪ ﮐﻪ ﻣﺸﺘﺮﯾﺎن ﺷﻤﺎ ﺑﯿﺸﺘﺮ از ﮐﺪام ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻫﺴﺘﻨﺪوﭼﻪ ﻣﺤﺼﻮﻟﺎت و ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ راﺟﺴﺘﺠﻮ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ.

ﺳﺌﻮﺑﺎﻋﺚ ﻓﺮوش ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﺤﺼﻮﻟﺎت ﯾﮏ ﺳﺎﯾﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد.

کاربرانی که سئو به سمت سایت شما می آورد چندبرذابر حالت عادی است که این منجر به افزایش بازدید و فروش محصولات می شود.

وﻗﺖ ﮔﺬاﺷﺘﻦ ﺑﺮاي ﺳﺌﻮ، ﯾﮏ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاري ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت اﺳﺖ.

ﺳﺌﻮ ﯾﮏ اﺳﺘﺮاﺗﮋي ﺑﻠﻨﺪ ﻣﺪت اﺳﺖ و ﻃﯽ ﭼﻨﺪﯾﻦ ﺳﺎل ﻧﺘﯿﺠﻪ ي اﺛﺮﺑﺨﺸﯽ ﺑﺮروي ﺳﺎﯾﺖ ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﮔﺬاردو ﻣﺸﺘﺮي ﻫﺎي ﻣﻮﻗﺖ ﺷﻤﺎ راﺑﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ .

ﺳﺌﻮ ﺑﺎﻋﺚ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺑﻬﺘﺮ ﻣﺤﯿﻂ وب ﻣﯽ ﺷﻮد.

درك ﺳﺌﻮ ﺳﺒﺐ ﻣﯽ ﺷﻮد ﺗﺎ ﺻﺎﺣﺒﺎن ﮐﺴﺐ وﮐﺎر ﺑﺎ ﻣﺤﯿﻂ وب و ﺗﻐﯿﯿﺮات داﺋﻤﯽ آن آﺷﻨﺎ ﺷﻮﻧﺪ و ﻫﻤﯿﻦ اﻣﺮ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﻄﺒﯿﻖ آﻧﻬﺎ ﺑﺎﺗﻐﯿﯿﺮات ﻣﻮﺟﻮد ﻣﯽ ﺷﻮد.

ﺳﺌﻮ ﺑﺎﻋﺚ ﺑﺮﻧﺪﯾﻨﮓ ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﺷﻮد.

اﮔﺮ ﻣﺸﺘﺮﯾﺎن ﺷﺮوع ﺑﻪ ﺟﺴﺘﺠﻮ ﮐﻨﻨﺪ و ﺑﺒﯿﻨﻨﺪ ﺑﺮﻧﺪ ﺷﻤﺎ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﯿﻦ ﺗﺎپ ﺗﺮﯾﻦ ﻟﯿﻨﮏ ﻫﺎي ﺻﻔﺤﺎت اﯾﻨﺘﺮﻧﺘﯽ ﻗﺮار دارد ازﺑﺮﻧﺪﺷﻤﺎ آﮔﺎه ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ وﻫﻤﯿﻦ ﻣﻮﺿﻮع ﺑﺎﻋﺚ ﺑﺮﻧﺪ ﺷﺪن ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﺷﻮد.

 ﺳﺌﻮ ﺑﺎ ﺑﺎزﮔﺸﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ اوﻟﯿﻪ ﺑﺮاي ﺻﺎﺣﺒﺎن ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر ﻫﻤﺮاه اﺳﺖ.

اﻧﺠﺎم ﺳﺌﻮ ﻧﺴﺒﺘﺎ ﻫﺰﯾﻨﻪ دارد وﻟﯽ از ﻧﻈﺮ ﺑﺎزﮔﺸﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ، ﺑﺎزﮔﺸﺖ ﺧﻮﺑﯽ دارد. اﯾﻦ ﮐﺎر ﯾﮏ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺑﺎزارﯾﺎﺑﯽ ﻧﯿﺴﺖ، ﺑﻠﮑﻪ ﯾﮏ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاري در ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر اﺳﺖ.

ﺳﺎﯾﺖ ﺷﻤﺎ ﺑﺎ ﺳﺌﻮ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﺮوز ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد.

ﺳﺌﻮ ﯾﮏ ﻓﺮاﯾﻨﺪ ﭘﻮﯾﺎ اﺳﺖ ﮐﻪ در وب وﺟﻮد دارد و ﺑﺮاي ﺑﻬﺒﻮد ﺑﻘﺎ و رﺷﺪ ﺗﺠﺎرت ﻧﯿﺎز ﺑﻪ ﺑﻬﺒﻮد ﻣﺴﺘﻤﺮ دارد ، اﯾﻦ ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ را ﺑﻪ ﻋﻬﺪه ﺷﺮﮐﺖ ﻫﺎ ﻣﯽ ﮔﺬارﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺪاوم از ﺑﻪ روزرﺳﺎﻧﯽ ﻣﻮﺗﻮرﻫﺎي ﺟﺴﺘﺠﻮ ي رﻗﺒﺎ آﮔﺎه ﺷﻮﻧﺪ و ﺑﺮ اﯾﻦ اﺳﺎس اﻗﺪاﻣﺎت ﻟﺎزم را اﻧﺠﺎم دﻫﻨﺪ.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 6 =