سامانه صیاد بانک مرکزی

ثبت چک در سامانه صیاد، در حال حاظر فقط از طریق اپلیکیشن های معتبر و یا سایت بانک (اینترنت بانک و همراه بانک) انجام خواهد شد. البته نحوه ثبت چک در سامانه صیاد توسط تمامی این اپلیکیشن ها به یک صورت می باشد. اما جهت استعلام چک در صورت ثبت اطلاعات آن از طریق سامانه صیاد بانک مرکزی انجام خواهد شد.

باتوجه به قوانین جدید بانک مرکزی، هر فردی که اقدام به صدور چک و یا دریافت چک می کند، می بایست در سامانه صیاد آن را ثبت کند. در واقع سامانه صیاد بانک مرکزی به این دلیل به وجود آمده است که تعداد برگشتی ها و صدور چک های بی محل از جانب افراد کاسته شود.

به وجود آمدن سامانه صیاد، باعث شده تا افراد به راحتی نتوانند با استفاده از دسته چک های مختلف اقدام به کلاهبرداری نمایند.

در ادامه برایتان نحوه استعلام و ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی را شرح داده ایم؛ چنانچه هنگام استعلام و یا ثبت چک خود در سامانه صیاد دچار مشکل شده اید، می توانید با مجموعه الو رایانه کمک تماس بگیرید تا کارشناسان ما اقدام به انجام این امور برای شما نمایند.

سامانه صیاد بانک مرکزی

چک های صیادی، دارای شکل یکسان و به رنگ بنفش هستند و یک شناسه ۱۶ رقمی در بالای برگ چک خود دارند که باعث یکپارچگی سیستم چک در ایران شده است. هر فردی که که دارای چک صیادی باشد، برای صدور آن باید اقدام به ثبت آن در سامانه صیاد نماید و فرد دریافت کننده چک نیز با استفاده شناسه ۱۶ رقمی می تواند با استفاده از سامانه صیاد بانک مرکزی نسبت به وضعیت خوش حسابی صاحب چک استعلام بگیرد.

نحوه ورود به سامانه صیاد

برای اینکه بتوانید از امکانات سامانه صیاد استفاده کنید، ابتدا باید وارد صفحه اصلی این سامانه شوید و اطلاعات خود را وارد کنید. پس از آن هم می توانید هم از سایت اصلی سامانه صیاد و هم از برنامه های جانبی مورد تایید که این خدمت را ارائه می دهند، استفاده نمایید.

اصلی ترین راه ورود به سامانه استعلام چک صیادی، سایت بانک مرکزی به نشانی cbi.ir می باشد. البته برخی از بانک ها نیز در سایت اصلی خود این خدمت را ارائه می دهند ولی برخی امکانات ثبت و استعلام چک صیادی را در سایت های خود ندارند.

استعلام چک در سامانه صیاد

در حال حاضر در سایت بانک مرکزی امکان ثبت چک وجود ندارد و کاربران فقط می توانند، استعلام چک صیادی را دریافت کنند.

برایدریافت استعلام چک در سامانه صیاد باید وارد سایت بانک مرکزی به نشانی cbi.ir شوید و گزینه نظام های پرداخت و زیر ساخت را در قسمت نوار بالای سایت مطابق شکل انتخاب نمایید.

شاید جالب باشد بخوانید :

سپس در پنجره ایی که باز می شود، گزینه استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی را انتخاب کرده و شماره ۱۶ رقمی چک صیادی را وارد کنید، تا سامانه صیاد بانک مرکزی اطلاعاتی از قبیل میزان چک برگشتی صاحب حساب و از این قبیل اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد.

استعلام چک در سامانه صیاد از طریق اپلیکیشن

راه دیگر استعلام چک صیادی، استفاده از اپلیکیشن های مورد تایید بانک مرکزی می باشد، اپلیکیشن هایی مانند برنامه آپ، تاپ، ۷۲۴، برنامه سکه و غیره.

پس از نصب یکی از اپلیکیشن های نام برده شده، می توانید از قسمت استعلام چک صیادی و با استفاده از کد ۱۶ رقمی درج شده در چک، استعلام خود را انجام دهید.

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

برای ثبت چک های صیادی در سامانه صیاد بانک مرکزی شما باید یکی از اپلیکیشن هایی که مورد تایید بانک مرکزی می باشد را بر روی گوشی خود نصب کرده و از طریق گزینه موجود در اپلیکیشن که مربوط به ثبت چک های صیادی می باشد، چک خود را در سامانه صیاد ثبت نمایید.

همانطور که پیش تر به توضییح آن پرداختیم، امکان ثبت چک صیادی در سایت بانک مرکزی و سایت برخی از بانک ها وجود ندارد، البته بهترین و راحت ترین راه برای ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی، اپلیکیشن های مورد تایید بانک مرکزی مانند آپ و ۷۲۴ می باشد.

چگونگی درخواست دسته چک صیادی

با توجه به قانون جدید چک از فروردین ۱۴۰۰، تمام دسته چک های صادره از طرف بانک ها، چک صیادی می باشند، بدین ترتیب سیستم بانکی و مبادلات چکی کشور یکپارچه خواهد بود.

درخواست شما برای دریافت دسته چک صیادی توسط رئیس شعبه بانک بررسی می شود و در صورتی که شما واجد شرایط دریافت دسته چک صیاد باشید، بانک به شما یک دسته چک صیادی با کد شناسه ۱۶ رقمی صیاد تحویل می دهد. اگر سابقه بد حسابی و یا چک برگشتی دارید، باید نسبت به سو اثر کردن آن اقدام نمایید.

در صورت نداشتن چک برگشتی و خوش حساب بودنتان، برای شما دسته چک صیادی صادر می شود.

در آخر

همان طور که در این مطلب به آن اشاره کردیم سامانه صیاد بانک مرکزی و چک های صیادی در جهت کاهش کلاهبرداری های مرتبط با صدور چک، روی کار آمدند. در حال حاضر برای بیش تر معاملات از چک های بنفش رنگ یا همان صیادی استفاده می کنند و باید اقدام به ثبت این چک در سامانه صیاد نمایند تا فرد دریافت کننده بتواند از وضعیت اعتبار چک با دریافت استعلام چک صیادی، مطلع شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.