سهام عدالت-مدارک لازم برای سهام عدالت چیست؟

با توجه به امکان آزاد سازی و معامله سهام عدالت، بسیاری از مردم خواهان ثبت نام این سهام می باشند. یکی از پر تکرار ترین سوال های کابران ما اطلاع از مهلت ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱ می باشد و در صورت امکان ثبت نام و مشخص شدن بازه زمانی، در پی آن به دنبال جوابی برای سوال “مدارک لازم برای سهام عدالت چیست؟” می باشند که ما در این مطلب به تمامی این سوالات پاسخ داده ایم.

سهام عدالت طرحی بود که در دولت نهم برای حمایت از قشر ضعیف جامعه اجرا شد که البته امروزه بیشتر افراد دارای آن هستند.

سهام عدالت وقتی سر زبان ها افتاد که به دستور رهبر طرح آزاد سازی سهام عدالت مطرح و اجرا شد.

در واقع سهام عدالت یک سبد سرمایه گذاری است که شامل سهام حدود ۶۰ شرکت در بازار سرمایه است که متشکل از فرابورس و بورس می شود.

سود سهام عدالت

سود سهام عدالت به صورت سالانه محاسبه شده و فقط به فردی تعلق می گیرد که به نام اون ثبت شده که اغلب سرپرست خانواده می باشد. به این نکته نیز اشاره کنیم که سود سهام عدالت برای همه افراد  یکسان نیست، مثلا برای افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند یا خانواده شهدا این عدد متفاوت می باشد.

در حال حاضر امکان ثبت نام برای سهام عدالت فراهم نیست و فقط امکان خرید و فروش آن مانند دیگر سهام ها در بورس ممکن می باشد.

آزاد سازی سهام عدالت

از سال ۹۹ به بعد با دستور رهبری سهام عدالت را نیز به عوان یک دارایی می توان در بورس خرید یا بفروش رساند و به دیگری منتقل کرد. این امر باعث شد که بسیاری پیگیر سهام عدالت خود باشند و البته ارزش این سهام نیز با توجه به اینکه می شود معامله اش کرد نسبت به قبل افزایش پیدا کرد.

به این منظور دو روش برای آزاد سازی سهام عدالت پیش روی سهامداران قرار گرفت. در اولین روش سهامداران، سهامشان را آزاد نمی کنند و شکت ها سرمایه گذاری استانی، سود سهام را در فوواصل زمانی مشخص به حسابشان واریز می کنند. افرادی که این روش را انتخاب می کنند نیازی بع ناجام هیچ کاری ندارند، زیرا این روش به صورت پیش فرض برای تمامی سهامداران در نظر گرفته شده است.

دومین روش، روش مستقیم و یا همان آزاد سازی سهام می باشد که در این روش مالکیت و مدیریت سهام مستقیما در اختیار صحب سهام قرار می گیرد و فرد خودش می تواند سهام خود را انتقال دهد. برای این منظور باید به سامانه سهام عدالت مراجعه کرده و اقداماتی را در این خصوص انجام دهید.

چه کسانی مشمول دریافت سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ هستند؟

_ افرادی که در دوره اول ثیت نام، فرم ثبت نام را تکمیل کرده اما بنا بر هر دلیلی موفق به دریافت سهام عدالت نشده و مراحل ثبت نام آن ها نیمه کاره مانده است.

_ افرادی که تحت پوشش سازمان های حمایتی گوناگون مانند بهزیستی، کمیته امداد و غیره می باشند ولی یا شناسایی نشده و یا پس از اتمام مهلت ثبت نام سهام عدالت به عضویت این سازمان ها درآمده اند.

_ گروهی از مردم که جزو دهک های درآمدی اول تا ششم بوده اما در دوره اول موفق به تکمیل فرم برای ثبت نام و دریافت سهام عدالت نشده اند.

شرایط سنی ثبت نام سهام عدالت

شرایط سنی ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱ درست مانند دور اول، هیچ محدودیتی ندارد و تمامی افراد در هر رده سنی می توانند در دوره جدید ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱ ثبت نام و سهام مورد نظرشان را دریافت نمایند.

البته ضروری می باشد که متقاضیان ثبت نام سهام عدالت باید برای دریافت کد بورسی خود در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت خود را انجام دهند و به همراه شماره شبا کارت بانکی خود ارائه دهند زیرا در غیر این صورت امکان ثبت نام برایشان وجود نخواهد داشت. چنانچه شما هم یکی از متقاضیان می باشید باید در مهلت مشخص شده اقدام به انجام فرآیند ثبت نام نمایید زیرا ممکن است این بازه زمانی، تمدید نشود. (زمان ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱ هنوز مشخص نشده)

مدارک لازم برای سهام عدالت چیست؟

با توجه به شایعاتی مبنی بر ثبت نام مجدد سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ ،در حال حاضر خبری موثقی دراین باره وجود ندارد، اما ما در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت نام سهام عدالت را ذکر می کنیم که اگر روزی امکان ثبت نام فراهم شد، شما مدارک خود را تکمیل داشته باشید.

مدارک لازم برای ثبت نام سهام عدالت

_ شناسنامه

_ کارت ملی هوشمند

_ شماره حساب بانکی

_ اطلاعات هویتی و بانکی

نکاتی در خصوص ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱

_ حتی خانواده هایی که جزو مشمولین سهام عدالت به شمار می روند و فرزندی جدید در این خانواده پس از اتمام زمان ثبت نام سهام عدالت متولد شده است، این عضو جدید خانواده نمی تواند سهام عدالت دریافت کند.

_ متقاضیان ثبت نام در سهام عدالت می بایست قبل از هر اقدامی برای دریافت کد بورسی اقدام کنند. برای دریافت کد بورسی نیز باید از طریق سامانه سجام و ثبت نام در سامانه سجام اقدام به دریافت کد بورسی نمایند.

در سالهای گذشته، دریافت این کد با مراجعه حضوری به مراکز پیشخوان دولت انجام میشد، که بعضا افراد مجبور به تحمل صف های طولانی می شدند. اما الان افراد متقاضای ثبت نام در سهام عدالت از طریق ثبت نام و احراز هویت اینترنتی از منزل قادر هستند تا تمام این فرآیند را بصورت غیر حضوری انجام دهند.

جهت دریافت کد بورسی و ثبت نام اینترنتی سامانه سجام با مرکز مشاوره وکیل کمک تماس بگیرید تا ضمن احراز هویت و درج اسکن مدارک شناسایی شما به صورت اینترنتی، ثبت نام شما را انجام داده و کد بورسی را برای شما ارسال کنند.

سخن نهایی

با توجه به این موضوع که هنوز تاریخ دقیقی برای ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱ مشخص نشده، به همین دلیل اطلاعات دقیقی در رابطه با مدارک لازم برای سهام عدالت چیست؟ وجود ندارد و پیش بینی می شود دقیقا همان مدارکی برای ثبت نام نیاز است که در دوره اول متقاضیان آن را در دوره اول ثبت نام ارائه داده اند. (این مدارک شامل شناسنامه، کارت ملی هوشمند، شماره حساب بانکی و اطلاعات هویتی و بانکی می باشد) چنانچه قصد دارید از زمان دقیق ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱ مطلع شوید، می توانید با کارشناسان مجموعه وکیل کمک تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.