سوئیچ سیسکو چیست + کاربرد و سیستم عامل آنها

یکی از اجزای ضروری هر شبکه یک سوئیچ است. این قطعه سخت افزاری می تواند چندین دستگاه مانند کامپیوتر، چاپگر، سرور و نقاط دسترسی بی سیم را به هم متصل کند. در واقع ساختمان ها، ادارات، پردیس ها و غیره. شما می توانید به راحتی اطلاعات را به اشتراک بگذارید و به لطف انتقال بین آنها با یکدیگر صحبت کنید سیسکو یکی از تولیدکنندگان پیشرو سوئیچ و تنها شرکتی است که در این فضا می تواند قطعات منحصر به فرد را به بازار عرضه کند. در این مقاله سوئیچ سیسکو را که یکی از اجزای اصلی ایجاد شبکه و اتصال دستگاه های سوئیچ مختلف است را معرفی کردیم و تمامی اطلاعاتی که در این زمینه باید بدانید مانند انواع آن را به طور کامل توضیح دادیم.

سوئیچ سیسکو چیست؟

اگر در زمینه شبکه و انتقال اطلاعات فعال هستید، حتماً اصطلاح سوئیچ سیسکو را شنیده اید. این ابزارها به کارمندان یک شرکت با چندین اتاق اجازه می دهد تا به یک چاپگر مشترک دسترسی داشته باشند و به راحتی اطلاعات مهم را بین آنها به اشتراک بگذارند. اما استفاده از سوئیچ های شبکه محدود نیست و بسته به نوع آنها کاربردهای متفاوتی دارند.
اصطلاح سوئیچ سیسکو در واقع به معنای سوئیچ شبکه + نام سازنده آن است که سیسکو است. این شرکت با طیف گسترده ای از تولید سوئیچ شبکه به یک انتخاب قابل اعتماد و محبوب تبدیل شده است.
مدیریت شبکه از طریق پورت ها و هاب ها و همچنین ویژگی های امنیتی، این قطعه سخت افزاری را به یکی از اصلی ترین موارد برای اتصال دوربین های مدار بسته، سرور، کامپیوتر، چاپگر و … تبدیل کرده است.
اگرچه عملکرد سوئیچ سیسکو را می توان به هاب مقایسه کرد، اما این قسمت قابلیت ذخیره تمامی آدرس های سخت افزاری موجود در شبکه را در مکانی به نام جدول سخت افزاری دارد تا اطلاعات مربوط به هر دستگاه به صورت خودکار به مقصد ارسال شود.
سوئیچ های اشتراکی سیسکو بر اساس شبکه های اترنت، کانال فیبر، ATM و InfiniBand هستند. با این حال، این روزها اکثر سوئیچ ها اتصالات مبتنی بر اترنت ایجاد می کنند.

سوئیچ چیست؟

در دنیای شبکه، سوئیچ وسیله ای است که بسته های داده را دریافت کرده و از طریق یک شبکه محلی به نام LAN به مقصد مورد نظر خود ارسال می کند. در عمل، سوئیچ ها برای انتقال داده های دریافتی بین دستگاه های موجود در یک شبکه مانند چاپگر، سرور، کامپیوتر و غیره استفاده می شوند. سوئیچ ها می توانند از پروتکل های داده متفاوتی پشتیبانی کنند زیرا روی لایه پیوند داده مبتنی بر OSI (لایه ۲ یا پل) یا لایه شبکه (پیوند داده) کار می کنند. به بیان ساده، سوئیچ یک پلیس ترافیک شبکه محلی است که مسیرهای فریم ها را به عنوان قطعات داده و نحوه حرکت آنها از یک مکان شبکه به مکان دیگر را تعریف می کند.

سیسکو چیست؟

اصطلاحات سیسکو را می توان در پزشکی، مالی، دایره المعارف ها، ویکی پدیا و اصطلاحنامه ها یافت و بسته به نوع کاربرد، تعاریف متفاوتی دارند. اما کلمه سیسکو در این مقاله به معنای شرکت سیستم اطلاعات کامپیوتری سیسکو و مخفف عبارت شرکت سیستم اطلاعات کامپیوتری است. این شرکت توسط لن بوساک و سندی لرنر در سال ۱۹۸۴ در دانشگاه استنفورد تاسیس شد. هدف موسس این شرکت تست اتصال شبکه های مختلف در دو ساختمان مجزای دانشگاه می باشد.
امروزه سیسکو به یکی از غول های سیلیکونی تبدیل شده است که در زمینه های عمده مسیریابی و سوئیچینگ و فناوری های پیشرفته مانند ارتباطات IP، شبکه محلی بی سیم، شبکه خانگی، امنیت شبکه، شبکه ذخیره سازی و سیستم های ویدئویی فعالیت می کند.

برنامه های کاربردی سوئیچ سیسکو

همانطور که قبلاً گفتیم سوئیچ های سیسکو به دلیل تنوع زیاد، ویژگی های کاربردی و کیفیت بالا به یکی از محبوب ترین سوئیچ های شبکه در جهان تبدیل شده اند. بنابراین، بسته به مدل کاربردی، تبدیل سیسکو بسیار متفاوت است. بسته به نوع دستگاه، کاربرد آن متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی می توان کاربرد اصلی سوئیچ های سیسکو را انتقال داده ها به یک پلتفرم امن با سرعت بالا دانست. سوئیچ ها علاوه بر اتصال بخش های مختلف شبکه، ارتباط دو طرفه کامل، حفاظت از اطلاعات مهم در عملکرد شبکه و استفاده صحیح از پهنای باند را فراهم می کنند.

استفاده از سوئیچ سیسکو برای راه اندازی شبکه بی سیم

راه اندازی و مدیریت شبکه بی سیم (Wireless LAN) یکی دیگر از کاربردهای سوئیچ های سیسکو است که علاوه بر ایجاد شبکه بی سیم، پایداری به دلیل هوشمندی سوئیچ های این شرکت مانند سری سیسکو Catalyst 9800 برای ارائه اتصالات انعطاف پذیر و کانال های متعدد اگرچه پیشرفت تکنولوژی تحولات بزرگی را در زمینه ارتباطات به ارمغان آورده است، اما استفاده از سیسکو در شبکه های بی سیم به دلیل امکانات بسیار محبوب ترین و محبوب ترین است.
در واقع، محصولات سوئیچ بی سیم سیسکو می توانند دسترسی به منابع شبکه را در هر مکان و هر زمان با کیفیتی مشابه یک شبکه سیمی فراهم کنند. یکی از کاربردهای سوئیچ های سیسکو در شبکه های بی سیم نصب دوربین های مدار بسته می باشد. این فناوری انتقال ویدئوهای DVR را به گوشی هوشمند شما آسان می کند. از دیگر برنامه های کاربردی سوئیچ های سیسکو می توان به کسب و کارهای کوچک که شبکه های بی سیم می سازند، اشاره کرد.

این سوئیچ ها چگونه کار می کنند؟

هنگامی که دستگاه به سوئیچ سیسکو متصل می شود، سوئیچ به آدرس MAC (کنترل دسترسی رسانه) آن گوش می دهد. سپس از طریق کارت رابط شبکه (NIC)، دستگاه از طریق سوئیچ به کابل اترنت متصل می شود. پس از برقراری ارتباط، سوئیچ سیسکو داده های خروجی دستگاه متصل و محل توزیع داده را با آدرس MAC تعیین می کند.
در واقع آدرس MAC یک دستگاه فیزیکی باعث می شود سوئیچ آدرس IP شبکه (لایه ۳) را تشخیص دهد و به طور مستقل یک آدرس به آن دستگاه اختصاص دهد. البته ممکن است این آدرس در طول زمان تغییر کند.
هنگامی که یک دستگاه به یک سوئیچ متصل می شود، سوئیچ اطلاعات آن را از طریق هدر می خواند تا مشخص کند آیا اطلاعاتی که دستگاه می خواهد ارسال کند با آدرس مقصد مطابقت دارد یا خیر. سپس داده ها را از طریق پورت های مناسب منتهی به دستگاه مقصد ارسال می کند.
اکثر سوئیچ های سیسکو برای عملکرد دو طرفه طراحی و ساخته شده اند تا احتمال برخورد ترافیک شبکه بین دستگاه ها و سوئیچ هایی که همزمان در حال انتقال اطلاعات هستند را کاهش دهند. کل پهنای باند سوئیچ از طریق داده های ارسال شده از یک دستگاه به دستگاه دیگر قابل دسترسی است.
همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اگرچه سوئیچ ها اغلب در لایه ۲ ارسال می کنند، اما می توانند داده ها را در لایه ۳ نیز انتقال دهند. در واقع، لایه ۳ برای پشتیبانی از شبکه های محلی مجازی (VLAN) و بخش های شبکه منطقی که حاوی زیرشبکه ها هستند مورد نیاز است.

سیستم عامل سوئیچ های سیسکو چیست؟

سوئیچ های سیسکو یک سیستم عامل اختصاصی دارند که روی روترها و سوئیچ های سیسکو اجرا می شود. وظیفه اصلی این سیستم عامل این است که بتواند اطلاعات را بین شبکه ها ارتباط برقرار کند. علاوه بر این، خطوط اضافی مسیریابی، سوئیچینگ و توابع سرور نیز توسط این IOS ارائه شده است. همچنین از طریق این سیستم عامل کاربران می توانند کارایی و ایمنی جاده را بهبود بخشند.
برخی از خدمات ارائه شده توسط سوئیچ های سیستم عامل سیسکو شامل رمزگذاری، احراز هویت، فایروال، بهبود کیفیت خدمات (QoS)، مسیریابی هوشمند، پروکسی و غیره است. علاوه بر این، سیستم عامل سیسکو روی روترهای ISR می تواند از پردازش تماس و خدمات ارتباطی یکپارچه پشتیبانی کند.

سه نوع پلتفرم IOS در سوئیچ های سیسکو موجود است

IOS XE: این دستگاه بر روی لینوکس اجرا می شود. این دستگاه همان کد IOS دیگر را دارد. این سیستم همچنین به عنوان خانواده شناخته می شود، این سیستم به همه کاربران اجازه می دهد تا از یک پایه کد استفاده کنند.
IOS XR: این سیستم عامل مبتنی بر QNX و مشابه یونیکس تجاری است.این سیستم عامل از شبکه های تعریف شده نرم افزاری (SDN) و بازارهای سیستم جاسازی شده پشتیبانی می کند. این سیستم عامل که با نام Train نیز شناخته می شود، نسخه جدیدی از iOS را ارائه می دهد
NX-OS: این سیستم عامل برای سوئیچ های اترنت سری Nexus و سوئیچ های شبکه ذخیره سازی کانال فیبر سری MDS استفاده می شود. این IOS مبتنی بر لینوکس Wind River است و با سایر سیستم عامل های سیسکو سازگار است.

استفاده از سیستم عامل سیسکو 

سیستم عامل سوئیچ سیسکو یکی از پرکاربردترین IOS ها در جهان است. این فناوری پیشرفته از تمام خدمات مهم تجاری پشتیبانی می کند و می تواند طیف گسترده ای از پلتفرم ها را با سخت افزارهای مختلف ادغام کند. همچنین این سیستم عامل سرعت سرویس دهی را افزایش داده و تمامی عملکردهای شبکه را بهبود می بخشد. برای پیکربندی سوئیچ سیسکو، سیستم عامل آن باید از رابط خط فرمان CLI استفاده کند. CLI که با تعدادی دستورات از پیش تعریف شده همراه است، به کاربر اجازه می دهد تا پیکربندی، مسیریابی، سوئیچ، کار با اینترنت و انجام هر ویژگی دیگری که توسط سوئیچ سیسکو ارائه می شود را انجام دهد. در واقع تمامی عملکردهای سوئیچ سیسکو زمانی که از سیستم عامل آن استفاده می کنید به طور کامل ارائه می شود.

وارد کننده سوئیچ سیسکو

شرکت های زیادی به عنوان وارد کننده سوئیچ سیسکو در ایران فعالیت می کنند. بازرگانی سرای شبکه یکی از معروف ترین و معتبرترین مراکز در زمینه واردات سوئیچ سیسکو می باشد. این مرکز با ارائه محصولات اصلی و باکیفیت همواره در کنار مشتریان خود می باشد.قیمت سوییچ سیسکو سرای شبکه را یا سایر رقبان مقایسه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.