سوئیچ شبکه چیست ؟

سوئیچ شبکه قطعه کوچکی از سخت افزار است که می تواند ارتباط بین چندین دستگاه و دستگاه های ارتباطی را در یک LAN (شبکه محلی) متمرکز کند.
در گذشته، قبل از اینکه روترهای پهن باند رایج شوند، استفاده از سوئیچ های اترنت مجزا و مستقل در شبکه های خانگی بسیار رایج بود. اما امروزه سوئیچ های اترنت مستقیماً در روترهای باند پهن به عنوان بخشی از هسته حافظه ساخته می شوند. با این حال، سوئیچ های شبکه پرسرعت هنوز به طور گسترده توسط شرکت ها و مراکز داده استفاده می شود.

تکنولوژی سوئیچ های شبکه

اگرچه در بسیاری از شبکه ها مانند ATM و Token Ring پیشرفت ها و قابلیت هایی وجود دارد، اما امروزه استفاده از سوئیچ های اترنت رایج تر شده است. به عنوان مثال، سوئیچ‌های اترنت می‌توانند تا سرعت ۱ گیگابیت در ثانیه (در هر پیوند) را پشتیبانی کنند. در حالی که سوئیچ های سطح بالا که در مراکز داده استفاده می شوند اغلب می توانند سرعت تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کنند.

نقش سوئیچ ها در ایجاد شبکه های بی سیم

سوئیچ های شبکه می توانند تقریباً از انواع دستگاه ها و دستگاه های ارتباطی پشتیبانی کنند. بنابراین برای دستگاه های اترنت، آنها قادر به ارائه چهار یا هشت اتصال هستند. با این حال، سوئیچ های مورد استفاده در شرکت ها می توانند ۳۲ تا ۱۲۸ اتصال را پشتیبانی کنند. علاوه بر این امکان اتصال و اتصال سوئیچ ها به یکدیگر وجود دارد. این کار با روشی انجام می شود که به زنجیر زنی معروف است که در آن دستگاه ها و وسایل ارتباطی بیشتری به تدریج به یک شبکه LAN اضافه می شوند.

سوئیچ های مدیریت شده و مدیریت نشده

سوئیچ های شبکه استاندارد، مانند سوئیچ های موجود در روترهای خانگی، به پیکربندی خاصی به جز اتصالات الکتریکی نیاز ندارند. با این حال، سوئیچ‌های گران‌تری که شرکت‌ها استفاده می‌کنند و می‌توانند سطح بسیار بالاتری از قابلیت را ارائه دهند، قادر به نظارت و کنترل هستند. این شامل نظارت SNMP، تجمع کانال و QoS می شود.
متغیرهای کنترل سنتی حول کنترل از طریق رابط های خط فرمان به سبک یونیکس ساخته می شوند. در هر صورت وقتی صحبت از این نوع تغییرات می شود می توان به تغییرات به اصطلاح استراتژیک اشاره کرد که همیشه برای شرکت های در حال توسعه و متوسط ​​سودمند است. این سوئیچ ها از رابط های وب مانند روترهای خانگی پشتیبانی می کنند.

سوییچ های مدیریتی

سوئیچ مدیریت راهی برای پیکربندی شبکه با قابلیت کشف و مدیریت ویژگی‌ها فراهم می‌کند، این در هنگام شناسایی مشکلات زمانی که ترافیک چندپخشی در شبکه خود دارید و خرابی برای شما هزینه دارد بسیار مهم است. گران خواهد بود، استفاده از مدیریت سوئیچ ترجیح داده می شود. در همین حال، سوئیچ های مدیریت نشده راه حل مقرون به صرفه ای هستند که این ویژگی ها را ارائه نمی دهند و فقط آنها را به پریز برق وصل می کنند تا روشن شوند و شروع به کار کنند.

در نظر بگیرید که انتخاب سوئیچ شبکه با توجه به کاربرد خاص آن بسیار مهم است، به عنوان مثال در محیط های صنعتی مختلف، سازندگان اترنت صنعتی به دلیل قابلیت اطمینانی که در شرایط نامساعد به شبکه ارائه می کنند، گارانتی بالاتری برای شبکه ارائه می دهند.

ویژگی های سوئیچ های مدیریتی

دارای ویژگی QuS است که به مبدل پهنای باند اجازه می دهد تا زیرمجموعه های داده را اولویت بندی کند، به شبکه اجازه می دهد تا پهنای باند بیشتری به شبکه اختصاص داده شود، داده های IP بدون خطا می رسند و داده های حسگر تقسیم می شوند.
از SNMP (پروتکل مدیریت شبکه ساده) از طریق عوامل جاسازی شده پشتیبانی می کند، این سوئیچ ها را می توان به صورت گروهی مدیریت کرد.
دارای یک پروتکل اضافی مانند RSTP است که مسیر کابل دیگری را فراهم می کند و از شرایط LOOP که شایع ترین علت مشکلات عملکرد شبکه است جلوگیری می کند.
دارای عملکردهای VLAN و LACP برای اطمینان از یک شبکه قابل اعتماد و با سرعت بالا.
در صورت نیاز، می توانید پیکربندی سوئیچ شبکه را تغییر دهید و هر قسمت از شبکه خود را با توجه به نیاز شبکه خود تغییر دهید.

کاربرد و محل استفاده

سوئیچ های مدیریت برای کاربرانی استفاده می شود که زمان پاسخگویی آنها باید در چند میلی ثانیه باشد. به خصوص برای سازمان هایی که نیاز به مدیریت از راه دور و عیب یابی شبکه های خود دارند و مدیران شبکه را قادر می سازد تا به عملکرد شبکه بهتر و قابل اطمینان تری دست یابند. سوئیچ های مدیریتی باید در تمام شبکه ها یا بخش های شبکه که ترافیک نیاز به نظارت و کنترل دارد استفاده شود. سوئیچ های مدیریت شبکه کنترل کامل داده ها، پهنای باند و ترافیک را فراهم می کنند.

سوئیچ اترنت غیر مدیریتی

سوئیچ های غیر مدیریتی از جمله کلیدهایی هستند که نیازی به تنظیمات ندارند و پس از اتصال و روشن شدن شروع به کار می کنند. این سوئیچ ها دارای پیکربندی و مدیریت از راه دور نیستند، اگرچه بسیاری از آنها را می توان به صورت محلی از طریق نشانگرهای LED و سوئیچ های DIP نظارت و پیکربندی کرد. سوئیچ های مدیریت نشده ارزان تر هستند و در شبکه های کوچک یا در گروه های کاری موقت که به شبکه های بزرگتر متصل می شوند استفاده می شوند. سوئیچ مدیریت نشده دستگاهی است که نیازی به پیکربندی ندارد و زمانی که آن را به پریز برق وصل می کنید فعال می شود و نیازی به پیکربندی پیچیده ندارد.
این سوئیچ‌ها به دستگاه‌های اترنت اجازه می‌دهند با یکدیگر (مانند رایانه‌های شخصی یا چاپگرهای شبکه) ارتباط برقرار کنند و ابزاری برای اتصال به شبکه و تبادل اطلاعات در صورت نیاز فراهم کنند. آنها یک پیکربندی ثابت دارند و به شما اجازه تغییر این پیکربندی را نمی دهند، بنابراین نیازی به تنظیم اولویت بسته نیست. آنها را می توان روی دسکتاپ یا در قفسه قرار داد و برای تعویض اتصالات ارزان هستند.
یکی از بزرگترین موانع در محیط‌های صنعتی این است که آن‌ها (سوئیچ‌های غیر مدیریتی) از IGMP پشتیبانی نمی‌کنند و با ترافیک چندپخشی مانند ترافیک پخش رفتار می‌کنند، که در شرایطی که شبکه از کنترل خارج است، می‌تواند دشوار باشد. منجر به خاموشی و پایان دادن به طوفان پخش می شود. این ویژگی برای سوئیچ های صنعتی مهم است زیرا پروتکل اترنت/IP به ترافیک چندپخشی متکی است.

چه زمانی و در چه مکانی از سوئیچ های غیر مدیریتی استفاده کنیم ؟

سوئیچ های غیر مدیریتی عموماً برای اتصال دستگاه های لبه (دستگاه هایی مانند روترها، سوئیچ های روتر…) در یک شبکه یا در یک شبکه کوچک مستقل که فقط دارای چند جزء است استفاده می شود. این سوئیچ برای هر کار شبکه ای مناسب است که هدف آن تسهیل نصب اکسس پوینت های بی سیم یا دوربین های نظارتی در IP است. همچنین برای استفاده خانگی، SOHO، مشاغل کوچک و افزودن یک گروه کاری موقت به یک شبکه بزرگتر مناسب است.

آیا می توان یک سوئیچ مدیریتی را به عنوان یک سوئیچ غیر مدیریتی پیکر بندی کرد؟

یک سوئیچ کنترل را می توان به گونه ای پیکربندی کرد که به عنوان یک سوئیچ غیر کنترل کننده استفاده شود. شما می توانید این کار را با تنظیم سوئیچ مدیریت در حالت باز بدون انجام هیچ گونه پیکربندی انجام دهید، به این معنی که ابزار پیکربندی vlan به صورت پیش فرض باقی می ماند و همه پورت ها اعضای vlan پیش فرض برای سوئیچ مدیریت هستند. . یکی از مزایای خرید سوئیچ مدیریت این است که اگر بخواهید بعداً تنظیمات را تغییر دهید، می توانید این کار را انجام دهید و می توانید با برنامه ریزی بخشی از شبکه که می خواهید تغییر دهید و از شبکه مورد نظر، تغییرات را انجام دهید. نیاز به شما سود.

سوئیچ های وب هوشمند

سوئیچ های وب هوشمند، که گاهی اوقات هوشمند یا تحت مدیریت وب نامیده می شوند، یک انتخاب راحت و فشرده برای شبکه های با اندازه متوسط ​​هستند که نیاز به مدیریت دارند. این سوئیچ ها از طریق یک رابط وب ساده از طریق مرورگر وب داخلی، دسترسی به ویژگی های مدیریتی مانند نظارت پورت، تجمع پیوندها و VPN را فراهم می کنند. یکی از ویژگی هایی که این سوئیچ ها معمولا ندارند، توانایی مدیریت SNMP یا CLI است. سوئیچ‌های هوشمند وب معمولاً به‌جای گروهی، به‌صورت جداگانه مدیریت می‌شوند.
اگرچه ویژگی های مدیریت سوئیچ های هوشمند مبتنی بر وب کمتر از سوئیچ های کاملاً مدیریت شده است، این سوئیچ ها اکنون به طور فزاینده ای هوشمند هستند و اکثر عملکردهایی را که سوئیچ های کاملاً مدیریت شده ارائه می دهند در اختیار ما قرار می دهند.

سوئیچ های اترنت صنعتی

در یک محیط صنعتی لازم است سوئیچ هایی برای نیازهای خاص تهیه شود. سوئیچ های صنعتی عمدتاً برای اتصالات مختلف شبکه به عنوان مثال برای توزیع انرژی در خطوط برق و همچنین برای نظارت و کنترل عملکرد دوربین های نظارتی استفاده می شوند.
سوئیچ های اترنت صنعتی اتصال شبکه را بین محیط های صنعتی و برنامه های کاربردی سازمانی تجاری فراهم می کنند و برای استفاده صنعتی طراحی شده اند. از طبقه‌های شرکتی گرفته تا کنترل‌های ترافیک، مکان بادوام است و برای ماندگاری ساخته شده است
در محیط های خشن یکی از کاربردی ترین ویژگی های سوئیچ های مدیریت صنعتی، پیکربندی تنظیمات آنها در حالت VLAN است، این ویژگی شرایطی را فراهم می کند که دستگاه های فعال در یک پارتیشن به عنوان یک گروه در نظر گرفته شوند. (منطقی و فناوری اطلاعات)، ترافیک بین این گروه ها را جدا می کند تا اطلاعات حیاتی بدون معطلی به مکان های مشخص شده خود برسد و سطح امنیت شبکه را افزایش دهد.

سوئیچ شبکه در مقابل هاب و روتر

سوئیچ های شبکه از نظر ظاهری مشابه هاب های شبکه هستند. اما سوئیچ ها بر خلاف هاب ها می توانند پیام های دریافتی را بازرسی کرده و آنها را به یک پورت ارتباطی خاص هدایت کنند (توجه داشته باشید که قابلیت بازرسی پیام های دریافتی و سپس مسیریابی آنها را سوئیچینگ بسته می گویند). به عبارت دیگر سوئیچ ها آدرس های مبدا و مقصد هر بسته داده را مشخص می کنند و داده های مربوطه را تنها به مقاصدی خاص با هدف حفظ پهنای باند شبکه ارسال می کنند. بنابراین می توان گفت سوئیچ ها دارای راندمان بالاتری نسبت به هاب هستند.
علاوه بر آنچه گفته شد،  قیمت سوئیچ شبکه نیز مشابه روترها هستند. روترها و سوئیچ ها هر دو بر اتصال دستگاه های محلی تمرکز می کنند، اما آنها تنها روترهایی هستند که توانایی اتصال به شبکه های خارجی (LAN دیگر یا شبکه جهانی وب) را دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.