سکستراپی چیست؟

 سکستراپی یکی از انواع رواندرمانی است. رواندرمانی به صورت عمومی یعنی درمان مشکلات روحی و روانی از طریق صحیت کردن و حرف زدن با یک متخصص سلامت روانی یا روانشناس. از طریق سکستراپی شما می توانید مشکلات مربوط به عملکرد جنسی ، احساسات جنسی و درکل رابطه ی جنسی را شناسایی کرده و درمورد آنها با مشاور صحبت کنید. سکستراپی می تواند به صورت تک نفره یا فردی انجام شود یا می تواند به صورت دو نفره، با حضور هر دو شریک جنسی انجام پذیرد. سکستراپی می تواند برای هر فردی در هر سنی و با هر جنسیتی (مذکر، مونث)  مفید و موثر باشد.

نکته : سکستراپی به ویژه برای افراد ترنس ( دو جنسیتی) بسیار سودمند و کمک کننده است.

خدمات مشاوره سکستراپی معمولا توسط روانشناس متخصص، مددکار اجتماعی و درمانگران جسمی که در مورد مسائل مربوط به رابطه ی جنسی تخصص دارند و آموزش های ویژه ای دیده اند، ارائه می شود. سکستراپیست های معتبر مدرک تحصیلی این کار را را دارند و به صورت تخصصی برای ارئه ی مشاوره جنسی آموزش دیده اند.

به یاد داشته باشید که یک مشاور جنسی یا سکستراپیست حرفه ای و معتبر قرار نیست هرگز ارتباط جنسی با مراجعش داشته باشد. نه در دفتر و نه در هیچ جای دیگر. سکستراپی در حقیقت نوعی مربی گری جنسی است. سکستراپیست با اورولوژیست که درمانگر فیزیکی مشکلات مربوط به آلت تناسلی است فرق دارد. سکستراپی شاخه ای از روانشناسی است که در آن روانشناس مانند یک مربی رفتار صحیح برای داشتن زندگی جنسی سالمتر را به شما می آموزد. به همین دلیل طی جلسات سکستراپی لازم نیست هیچگونه تماس فیزیکی بین پزشک و مراجع برقرار شود.

درمان مشاوره سکستراپی معمولا کوتاه مدت است و به تعداد جلسات مشخصی نیاز دارد. برنامه ی درمانی سکستراپی به مشکلات و مسائلی که وجود دارند بستگی مسقیم دارد.

سکستراپی چیست

سکستراپی می تواند مسائل جنسی متعددی را درمان کند. از نگرانی های رایج درمورد عملکرد جنسی گرفته تا راه های ارتباط جنسی مناسب با همسر. در جلسات درمان سکستراپی شما روی مسائلی از قبیل زیر تمرکز خواهید کرد:

 • نگرانی در مورد تحریک و برانگیختگی جنسی
 • نگرانی در مورد تمایلات جنسی یا گرایش جنسی
 • رفتار های جنسی هوسبازانه
 • زود انزالی
 • ناتوانب در نگه داشتن نعوظ
 • دشواری تحریک پذیری جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارضای جنسی
 • دخول دردناک
 • نگرانی های مربوط به تجربه های جنسی ناخواسته در گذشته

آماده شدن قبل از سکستراپی

شما می توانید از پزشک خانوادگی یا پزشک عمومیتان بخواهید تا شما را به یک سکستراپیست معرفی کند. همچنین می توانید در بیمارستان ها یا مراکز درمانی نزدیک به خودتان هم دنبال یک سکستراپیست معتبر بگردید. همچنین می توانید از شرکت بیمه سلامتتان بخواهید لیستی از سکستراپیست های مورد تاییدش را به شما معرفی کند.

راه دیگری که می توانید از طریق آن یک سکستراپیست خوب پیدا کنید، گشتن در فضای اینترنت است. با یک جستجوی ساده می توانید به سکس تراپیست های زیادی دسترسی پیدا کنید. اما به یاد داشته باشید که همه ی مراکز اینترنتی قابل اعتماد نیستند. بلکه بیشتر آنها سعی دارند با استفاده از تبلیغات صرف فقط جلب مشتری کنند. در انتخاب مرکزی که برای سکستراپی انتخابش می کنید، بسیار دقت به خرج دهید و فریب تبلیغات را نخورید.

سکستراپی

پیش از اینکه تصمیم بگیرید یک سکستراپیست را انتخاب کنید، این نکته را در نظر بگیرید که آیا او مناسب شما هست یا نه. برای ارزیابی مشاور روانشناس جنسی ( سکستراپیست) سوالات زیر را به صورت حضوری یا پای تلفن از او بپرسید:

 • تحصیلات و تجارب درمانی. از مشاور بپرسید که تجربه و سابقه ی تحصیلی اش چیست؟ آیا گواهی معتبر درمانی دارد؟ آیا تجربه ای در زمینه ی درمان افرادی که مشکلی مشابه شما داشته اند دارد؟
 • محل مرکز مشاوره. دفتر یا کلینیکش کجاست؟ چه ساعت هایی برای مشاوره در دفترش حاضر است؟
 • برنامه درمانی. هر جلسه ی سکستراپی چقدر قرار است طول بکشد؟ جلسات هرچند وقت یکبار برگزار می شوند؟ کل دوره ی درمان چقدر ممکن است به طول بیانجامد؟ سیاستش در قبال جلسه ی کنسل شده چیست؟
 • هزینه و قیمت درمان. هر جلسه سکستراپی چقدر هزینه دارد؟ آیا بیمه قبول می کند؟ آیا باید پیش از درمان هزینه ی جلسات را بپردازید؟

پیش از جلسه ی مشاوره چه باید کرد

پیش از جلسه ی سکستراپی لیستی از موارد زیر را تهیه کنید و با خود به جلسه ببرید:

 • جزئیات مربوط به مشکلتان . از قبیل اینکه کی این مشکلات شروع شد، اینکه آیا همیشه وجود دارند یا گاه و بی گاه می آیند و می روند، قبلا به چه متخصصی مراجعه کرده اید، و چه درمانهایی برای این مشکل دریافت کرده اید.
 • اطلاعات شخصی کلیدی. شامل اختلالات و عارضه های سلامت یا هرگونه استرس یا تغییر عمده و جدید در زندگی.
 • لیستی از همه ی دارو هایی که مصرف می کنید. شامل دارو های بدون نسخه، ویتامین ها یا دیگر مکمل های گیاهی یا غیر گیاهی. به همراه دوز مصرفشان. ( چرا که شاید نیاز باشد روانشناس شما را برای تکمیل درمان پیش یک روانپزشک هم بفرستد.)
 • لیستی از سوالاتی که می خواهید در مورد مسائل جنسی از سکستراپیست بپرسید.

در سکس تراپی چه اتفاقی می افتد؟

شما جلسه ی سکستراپی را با توصیف نگرانی ها و مسائل جنسیتان آغاز می کنید. مشکلات و معضلات جنسی می توانند پیچیده باشند و مشاور روانشناس جنسی ممکن است بخواهد تصویر روشنی از تمام عوامل دست اندر کار داشته باشد. پس بدون خجالت و تعارف همه ی مشکلاتتان را با مشاور در میان بگذارید.

زمانی که مشاور جنسی دقیقا وضعیت را بفهمد، تازه می تواند در مورد راه حل های مشکلات شما صحبت کند. راه حل هایی که موجب بهبود تحریک پذیری و ارتباط جنسی بهتر می شوند.

نکته : به یاد داشته باشید که جدای از تمرینات رفتاری عمومی که بهتر است همه آنها را رعایت کنند، درمان جنسی متناسب با شرایط منحصر به فرد شخص شما تنظیم می شود.

ممکن است صحبت کردن در مورد مسائل جنسی با یک فرد غریبه در نظر اول عجیب و خجالت آور باشد. اما یک مشاور جنسی معتبر و حرفه ای اختصاصا آموزش دیده تا شما را آرام کند و کاری کند با او احساس راحتی کنید. همچنین در زمینه ی تشخیص مشکلات و معضلات جنسی هم مهارت دارد.

اگر ازدواج کرده اید، بهتر است در جلسات سکستراپی همسر خود را هم همراهتان بیاورید. چرا که ممکن است مشاور جنسی به شما و همسرتان تمرین هایی بدهد تا در خانه انجام دهید. تمریناتی از قبیل:

 • تمرینات ارتباطی با همسر
 • کاهش سرعت عمل و تمرکز روی حسی که در طول رابطه ی جنسی تجربه می کنید. ( تکنیک های هوشیاری)
 • خواندن یا دیدن ویدئو های آموزشی در مورد سلامت جنسی
 • تغییر روش تعامل با همسر چه در رابطه جنسی و چه در رابطه غیر جنسی

درمان سکستراپی اغلب اوقات کوتاه مدت است. برخی از مسائل می توانند به زودی طی چند جلسه  شناسایی و حل شوند. هرچند به صورت معمول به تعداد جلسات مشاوره ی نسبتا زیادی احتیاج خواهید داشت.

با پیشرفت جلسات سکستراپی شما می توانید از تجربیات داخل خانه تان استفاده کنید تا بیشتر مسائلی را که دوست دارید روی آنها کار کنید بشناسید. حواستان باشد، مربی گری جنسی که شامل تماس فیزیکی با مراجع شود، خلاف قانون و اخلاق است.

نکته : هیچ مشاور جنسی حق ندارد کوچکترین تماسی با شما داشته باشد، یا شما و همسرتان را ترغیب کند به خاطر اهداف تمرینی، در مطب اقدام به عمل جنسی با همسرتان کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 1 =