سیستم پمپ وکیوم خلاء مکانیکی

سیستم پمپ وکیوم خلاء مکانیکی در صنعت ساخت فولاد

چکیده: در فرایند ذوب فولاد با کیفیت بالا ، از فناوری پالایش خلاء به طور گسترده ای در فرآیند ساخت فولاد استفاده می شود. با توجه به محدودیت های حفاظت از محیط زیست و هزینه تولید ، سیستم پمپ خلاء مکانیکی دارای ویژگی های کم کارکرد ، کنترل دما و اثر عالی است ، بنابراین صنعت فولاد شروع به ترجیح سیستم پمپ خلاء مکانیکی نمود. بنابراین ، این مقاله به بررسی کاربرد سیستم پمپ خلاء در صنعت فولاد سازی می پردازد و سعی در ارائه پیشنهادات عملی مؤثر برای آن دارد.

۱. پمپ خلا برای تصفیه
در حال حاضر ، اصلی ترین پمپ های خلاء مورد استفاده در کوره پالایش خط تولید فولاد ، پمپ جت بخار و پمپ خلاء مکانیکی هستند. پمپ جت بخار نوعی دستگاه است که از مایع بخار به عنوان واسطه استخراج برای به دست آوردن خلا استفاده می کند. هنگامی که بخار از طریق نازل لاوال جریان می یابد ، انرژی فشار به انرژی جنبشی تبدیل می شود ، و سپس یک ناحیه فشار منفی تشکیل می شود. گاز استخراج شده در محفظه اختلاط مکیده می شود و انرژی جنبشی بخار کار شده که از انرژی فشار تبدیل می شود به گاز استخراج شده منتقل می شود. سیستم پمپ جت بخار به دلیل ظرفیت پمپاژ زیاد ، قابلیت اطمینان بالا و هزینه کم بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. در سال های اخیر ، پدیده قیمت برق و وارونگی قیمت بخار در بازار داخلی ظاهر شده است ، سیستم پمپ خلاء مکانیکی به تدریج وارد میدان دید کارخانه فولاد شده است. پمپ های خلاء مکانیکی متداول شامل پمپ مکانیکی معکوس ، پمپ مکانیکی ریشه ، پمپ مکانیکی توربین و غیره است.

۲. معرفی پمپ
مکانیکی پمپهای مکانیکی که معمولاً در فرآیند ساخت فولاد مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: پمپ خلاء پرنسور روغن ، پمپ خلاء مکانیکی ریشه و پمپ مکانیکی پیچ. پمپ مکانیکی ریشه معمولاً به عنوان پمپ اصلی سیستم خلاء مورد استفاده قرار می گیرد. در مدل ابزار از یک جفت روتور ۸ شکل استفاده می شود تا بتواند یک قطعه خاص در پوسته پمپ خلاء را حفظ کند و در جهت مخالف با همان سرعت بچرخد تا اثر مکش و اگزوز تولید شود. این دو روتور در یاتاقانهای نورد دو درپوش انتهای دو طرف در محفظه پمپ خلاء پشتیبانی می شوند. بسته به یک جفت چرخ دنده قابل تنظیم همزمان ، این دو روتور همیشه در هنگام چرخش در جهت معکوس با سرعت زیاد ، موقعیت متقابل خاصی را حفظ می کنند ، بنابراین روند مکش و اگزوز را کامل می کنند.
پمپ پیچپمپ خلاء با حجم متغیر است که از تغییر حجم حفره پمپ خلا برای دستیابی به مکش ، فشرده سازی و اگزوز استفاده می کند. بدنه پمپ نسبت به دمای گاز پمپ حساس است بنابراین باید قبل از پمپ خلاء مجهز به کولر گازی کارآمد باشد. در عین حال بدنه پمپ خلاء برای تمیز بودن گازهای استخراج شده از نیاز بالایی برخوردار است ، بنابراین باید در مقابل پمپ مجهز به سیستم کمبود کارآمد باشد. عملکرد سیستم گیرنده کاهش میزان گرد و غبار گاز غبار آلود درجه حرارت بالا است که توسط مخزن خلا یا فلز مذاب در مخزن خلا ایجاد می شود حدود ۸۰٪ ، به طوری که می توان گرد و غبار ذرات بزرگ را به طور موثری از بین برد. الزامات گروه پمپ خلا را برای غلظت گرد و غبار برآورده سازد. برای تکمیل عملکرد پمپاژ قبل از خلاء می توان پمپ مرحله اول را تحت فشار عادی جوی آغاز کرد. پس از رسیدن به میزان مشخصی از خلاء ، می توان به ترتیب پمپ مرحله دوم و پمپ مرحله سوم را شروع کرد تا به تدریج به درجه خلاء مرحله دوم و سوم برسیم تا به این ترتیب به هدف پمپاژ خلاء برسیم.

نحوه نصب پمپ وکیوم حلقه آب

نصب قبل از استفاده از محصول بسیار مهم است ، همانطور که برای پمپ وکیوم آبی نیز وجود دارد . مراحل صحیح نصب می تواند احتمال بروز مشکلات قطعات داخلی را کاهش داده و همچنین عملکرد طبیعی محصول را تضمین کند.

شافت و یاتاقان پمپ را نصب کنید:

۱- شاخه پمپ و بلبرینگ را از انتهای غیر درایو براکت نصب کنید. شافت پمپ را می توان با ضربه زدن به حلقه بیرونی بلبرینگ ، درون براکت نصب کرد.

توجه: هنگام ضربه زدن به یاتاقان ، بلوک کوسن یا ابزار آستین را روی قسمت انتهایی آن قرار دهید تا از آسیب دیدن بلبرینگ جلوگیری شود.

۲. روکش بلبرینگ غیر درایو را نصب کرده و پیچ و مهره ها را قفل کنید.

۳. واشر را نصب کنید ، درپوش بلبرینگ انتهای درایو را ببندید و پیچ را قفل کنید. شافت پمپ را با دست بچرخانید ، و شافت پمپ باید هموار بچرخد. اگر شافت پمپ بچرخد و سفت شود ، پیچ ها را کمی شل کنید و شافت پمپ را در حالت صاف تنظیم کنید.

۳. کلید صاف ، شافت پمپ اتصال ، صفحه فشار دهنده اتصال و پیچ قفل را نصب کنید.

بدنه و مهر و موم مکانیکی پمپ حلقه آب را نصب کنید:

۱. قسمت حلقه استاتیک مهر و موم مکانیکی را روی بدنه پمپ نصب کنید

۲. هنگام نصب قسمت حلقه استاتیک مهر و موم مکانیکی ، می توان آن را با آب مرطوب کرد و سپس با دست به طور مساوی وارد بدن پمپ شد. مراقب باشید از نیروی زیاد استفاده نکنید! پس از مونتاژ ، بررسی کنید که آیا قسمت حلقه استاتیک مهر و موم مکانیکی و بدنه پمپ محکم مونتاژ شده است.

۳. بدنه پمپ را روی موتور فشار دهید و پیچ ها را محکم کنید. مراقب باشید که به قسمت حلقه استاتیک مهر و موم مکانیکی آسیب نرساند.

۴- واشر را در قسمت عقب موتور نصب کنید ، سپس بدنه پمپ ، جلوی موتور ، بلبرینگ ، روتور موتور و اجزای پوشش داخلی بلبرینگ را درون محفظه موتور نصب کنید و پیچ ها را قفل کنید.

۵- فن موتور ، حلقه نگهدارنده ، نگهدارنده موتور و پیچ را به نوبه خود نصب کنید. پس از نصب ، قسمت انتهایی فن فن موتور پمپ را به سمت پایین و عمود بر زمین قرار دهید و برای نصب سایر قسمت های پمپ آماده شوید.

پروانه پمپ حلقه آب را نصب کنید:

۱. هنگامی که پروانه روی بلبرینگ فشار داده می شود ، باید پروانه ۰.۰۵-۰.۱۵ میلی متر بین پروانه و قسمت جلویی بدنه پمپ نگه داشته شود. پمپ خلا را به صورت افقی قرار دهید و میزان ترخیص کالا را بررسی کنید. اگر ترخیص کالا از گمرک خیلی کم باشد ، ممکن است باعث خرابی مکانیکی پمپ خلاء شود . اگر ترخیص کالا از گمرک خیلی بزرگ باشد باعث کاهش سرعت پمپ پمپ خلاء می شود.

۲- پس از تنظیم فاصله پروانه و قسمت انتهایی بدنه پمپ ، اختلاف عمق بین لبه بیرونی پمپ و صفحه پروانه با یک میکرومتر عمق اندازه گیری می شود تا میزان رزرو تنظیم تنظیم شود.

پوشش و دیسک پمپ حلقه آب را نصب کنید:

۱. پوشش موتور را به صورت پایین و عمودی روی زمین قرار دهید.

۲. دیسک آماده را روی بدنه پمپ قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که سوراخ به قطر ۴.۲ میلی متر نزدیک بدنه دیسک و پمپ با دقت در محل اتصال پین قرار گرفته است.

۳. درزگیر را به طور مساوی و مداوم روی سطح آب بندی در یک طرف پوشش پمپ بمالید. بعد از پوشش ، درپوش پمپ را روی بدنه و دیسک پمپ نصب کنید و پیچ ها را محکم کنید. هنگام نصب پوشش پمپ ، به این نکته توجه کنید که هر دو انتهای لوله محافظ کاویتاسیون به ترتیب باید در سوراخ های مربوط به دیسک و درپوش پمپ نصب شوند.

نصب و راه اندازی کامل پوشش و دیسک پمپ

۱. پایه موتور را به سمت بالا و شافت را به صورت افقی روی زمین قرار دهید.

۲. پوشش و دیسک پمپ یک کل را تشکیل می دهد. پوشش پمپ را بر روی بدنه پمپ فشار دهید ، با این مراقبت که پین ​​مکان یابی باید با سوراخ پین یابی بدنه پمپ و دیسک هماهنگ باشد. درپوش پمپ را با پیچ و تاب روی بدنه پمپ ببندید.

۳. پس از نصب پمپ حلقه آب ، فن موتور را با دست بچرخانید و پمپ نیاز به چرخش هموار دارد. اگر چرخش پمپ صاف نباشد یا در فرآیند چرخش پمپ صدا اصطکاک وجود داشته باشد ، برای بررسی میزان بازپرداخت پروانه و تنظیم مجدد ، باید پمپ پمپ برداشته شود.

کل مراحل نصب پمپ حلقه آب بسیار دقیق است. برای اطمینان از ایمنی ساختار داخلی ، ابتدا باید آن را مطابق با قطعات عملکردی نصب کنیم ، و بعد از نصب آن را به صورت کلی مونتاژ کنیم تا از این طریق احتمال بروز مشکلات در نصب بسیار کاهش یابد و از تحقق آن اطمینان حاصل شود. از عملکردهای مختلف آن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.