سیم کشی آیفون

سیم کشی و نوع نصب آیفون ها بستگی به برند مورد استفاده دارد و در کاتالوگ مربوط به هر کدام نوع کابل سیلیکونی نصب توضیح داده شده است. جهت ارتباط پنل درب ورودی با گوشی آیفون واحدها از سیم های زوجی ۰٫۶ فویل دار استفاده می شود و برای جلوگیری از تأثیر نویز روی تصویر، در فواصل بالای ۵۰ متر بهتر است از سیم کواکسیال و در مسافت های بیش از ۱۰۰ متر از تقسیم کننده های تصویر، جهت تقویت سیگنال تصویر استفاده کرد.حداقل یک سیم دو زوج به صورت مستقیم از ترانس به سمت پنل جلوی درب برای تغذیه آیفون کشیده می شود.

مدار آیفون

مدار آیفون یا اف اف مداری است که جهت ایجاد ارتباط صوتی و تصویری بین داخل و خارج ساختمان به کار گرفته می شود. مدار اف اف از بخش های مختلفی مانند منبع تغذیه، مدار خبر، مدار دربازکن و مدار مکالمه تشکیل می شود. مدار آیفون دارای پنج قسمت است:

۱- منبع تغذیه (ترانس) در آیفون

منبع تغذیه ترانسی با نسبت تبدیل ۲۳۰ به ۱۲ ولت است و برق آن از تابلو مشاعات کشیده می شود. از آنجائی که مدار الکترونیکی اف اف نیز مانند اکثر وسایل الکترونیکی دیگر با ولتاژ پائین کار می کند، به همین دلیل برای تغذیه مدار اف اف، یک ترانسفورماتور کاهنده که نسبت تبدیل آن عمدتاً ۱۲/۲۳۰ ولت باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در مدار مکالمه و دربازکن اف اف به دو ولتاژ متناوب و مستقیم نیاز است که برای تولید ولتاژ مستقیم معمولاً از یکسو کننده ولتاژ مانند پل وتسون استفاده می شود.

پل وتسون از چهار دیود تشکیل می شود که به همراه یک خازن، ولتاژ متناوب خروجی ترانسفورماتور را به ولتاژ مستقیم تبدیل می کند. لازم به ذکر است که وجود خازن برای جلوگیری از بروز پارازیت و یا خش خش در حین صحبت کردن در مدار مکالمه، ضروری است.

مدار مکالمه در آیفون

مدار مکالمه برای گفت و شنود داخل با بیرون از ساختمان و یا بالعکس به کار می رود که از دو قسمت اصلی میکروفن یا دهنی و گوشی یا بلندگو تشکیل می شود. میکروفن (دهنی) وسیله ای است که ارتعاشات مکانیکی صورت را تبدیل به ارتعاشات الکتریکی صوت می کند تا به این ترتیب بتوان مکالمه را انتقال داد. میکروفن در انواع زغالی، دینامیکی، خازنی و کریستالی ساخته می شود.

پس از انتقال مکالمات به محل مورد نظر، برای شنیدن مکالمات باید بتوان ارتعاشات صوت را مجدداً به انرژی مکانیکی صوت تبدیل کرد. برای انجام این کار از وسیله ای به نام گوشی یا بلندگو استفاده می شود. گوشی ها نیز در انواع مختلفی ساخته می شوند که از بین آن ها می توان به گوشی الکترومغناطیسی، گوشی ذغالی و گوشی کریستالی اشاره کرد.

در صورتی که در مدار مکالمه صدا قطع و وصل شود، یکی از دلایل آن می تواند سوختن یکی از دیودهای پل وتستون باشد زیرا در این صورت عمل یکسوسازی به خوبی صورت نخواهد گرفت.

منبع تغذیه توسط یک دو شاخه یا از طریق دو سیم به برق شهر متصل می شود و در خروجی خود ۴ ترمینال دارد، که دو ترمینال آن با علامت – و + نشان داده می شوند. این ترمینال ها، ولتاژ یکسو شده مورد نیاز در مدار مکالمه را تأمین می کنند. دو ترمینال دیگر که با علامت ∼ نشان داده می شوند، ولتاژ متناوب مورد نیاز مدار در بازکن را تأمین می کند.

۲- در باز کن

در بازکن یکی از تاسیسات جریان ضعیف ساختمان نظیر سیستم است که با استفاده از نیروی مغناطیسی و مکانیکی، کشش مکانیکی ایجاد می کند. در باز کن که پشت درهای ورودی ساختمان ها توسط یک سری زنجیر نصب می شود، دارای یک بوبین مغناطیس شونده است که به وسیله یک شستی از داخل ساختمان تحریک می شود. با فشار شستی و عبور جریان از این بوبین، نیروی کششی در بخش متحرک دربازکن ایجاد می شود که باعث باز شدن در می شود.

قفل درب بازکن

همه آیفون ها به دلیل وجود قفل درب باز کن، نیاز به ولتاژ AC دارند. بنابراین به صورت مستقیم از قفل بازکن دو سیم افشان کابل نسوز با حداقل سطح مقطع یک میلی متر مربع و برای انشعاب فرعی از ۰٫۵ میلی متر مربع به پنل جلوی درب متصل می شود. توصیه می شود از سیم با سطح مقطع ۰٫۸ میلی متر استفاده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − چهار =