شش روش پیشگیری از بارداری

اسپرم کش

یک ماده شیمیایی در قالب ژل، فوم، کرم و یا یک لایه نازک می ­باشد که پیش از رابطه جنسی درون واژن قرار داده می شود. ترکیب این ماده به­ گونه ­ای ست که باعث از بین بردن اسپرم می شود. انواعی از اسپرم­ کش­ ها وجود دارند که ۳۰ دقیقه پیش از رابطه جنسی باید استفاده شوند. اگر این ماده اغلب اوقات مورد استفاده قرار گیرد می ­تواند باعث ایجاد حساسیت، افزایش خطر ابتلا به بیماری­ های مقاربتی و عفونی خواهد شد. این روش جلوگیری از بارداری به خاطر ریسک بالا به همراه روش های دیگر استفاده می شود.

مزایا: استفاده راحت، ارزان

 

معایب: افزایش خطر ابتلا به بیماری­ های عفونتی و مقاربتی، ۲۹% از زنان در سال اول استفاده از این روش باردار می­ شوند.

کاندوم مردانه

کاندوم ها از ورود اسپرم به واژن زن جلوگیری می ­کنند و همین شیوه افراد را از بارداری و بیماری­ های مقاربتی محافظت می­ کند. ۱۵% بانوانی که تنها به این روش اکتفا می­ کنند در سال اول استفاده از این روش باردار می­شوند.

مزایا: تهیه آسان از کرشمه، ارزان، جلوگیری از بیماری های مقاربتی

معایب: مطمئن در صورت استفاده کاملا صحیح، یک کاندوم دوبار قابل استفاده نیست.

دیافراگم

یک وسیله گنبدی شکل لاستیکی است که پیش از رابطه جنسی روی دهانه رحم قرار می­ گیرد و به همراه آن و برای تأثیر بیشتر از اسپرم کش استفاده می­ شود. از هر ۱۰۰ بانویی که از این وسیله استفاده می ­کنند حدود ۱۶ نفر در سال اول باردار می شوند.

مزایا: ارزان

معایب: بهتر است توسط دکتر جاگذاری شود، در دوران قاعدگی قابل استفاده نیست (افزایش خطر ایجاد سندروم شک سمی)، عدم جلوگیری از بیماری­های عفونی و مقاربتی

کلاهک دهانه رحم

این وسیله شبیه دیافراگم است اما اندازه کوچکتری نسبت به دیافراگم دارد. این وسیله روی قسمت دهانه رحم قرار می­گیرد و به همراه اسپرم­کش استفاده می­شود. خطر بارداری ناخواسته برای زنانی که تا به حال فرزندی نداشته ­اند ۱۵% و برای دیگر زنان ۳۰% است.

مزایا: تا ۴۸ ساعت قابل ماندن در داخل بدن می­ باشد، ارزان

معایب: توسط پزشک باید جاگذاری شود، قابل استفاده در دوران قاعدگی نمی­ باشد، از انتقال بیماری­ های مقاربتی جلوگیری نمی­ کند.

قرص های ضدبارداری

در رایج ترین انواع این قرص ها از هورمون های استروژن و پروژسترون برای برای جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می شود. این قرص ­ها در صورت استفاده درست بسیار مؤثر می باشند. تقریبا ۸% از زنانی که ازین قرص ها استفاده می کنند دچار بارداری ناخواسته می شوند. برای استفاده از این محصول به تجویز پزشک نیازمندید.

مزایا: باعث نظم در قاعدگی، درد کمتر در قاعدگی، در بعضی افراد قاعدگی رخ نمی ­دهد

معایب: تحمیل  هزینه، از بیماری ­های مقاربتی جلوگیری نمی­ کند، عوارض جانبی احتمالی چون سفت شدن سینه­ها، لک پوستی، لخته شدن و فشار خون ، برای برخی بانوان استفاده ازین قرص­ ها مضر است.

حلقه واژینال ضدبارداری

این وسیله یک حلقه پلاستیکی نرم می­ باشد که در درون واژن قرار می­گیرد. این وسیله هورمون­ های مشابه چسب و قرص منتشر می کند و تأثیری مشابه آن ها دارد. این وسیله برای ۳ هفته داخل واژن قرار‌‌ می‌گیرد و بعد برای یک هفته خارج‌‌ می‌شود تا قاعدگی رخ دهد و بنابراین ماهانه باید تعویض شود.

مزایا: باعث نظم در قاعدگی، درد کمتر در قاعدگی، در بعضی افراد قاعدگی رخ نمی ­دهد، کمتر نیاز به تعویض دارد.

معایب: تحمیل  هزینه، از بیماری ­های مقاربتی جلوگیری نمی ­کند، عوارض جانبی احتمالی چون سفت شدن سینه­ ها، لک پوستی، لخته شدن و فشار خون ، برای برخی بانوان استفاده ازین روش مضر است، احتمال حساسیت واژینال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.