شما کدام راه را انتخاب می کنید: تولید محتوا یا لینک سازی؟

سئو و بهینه سازی سایت این روزها بیشتر از هر چیزی در دنیای وب دهان به دهان می چرخد و همه جا از این موضوع حرف می زنند و شاید به جرأت بتوان گفت که یکی از قسمت هایی است که هم سعی و تلاش زیادی می خواهد و هم صبر و تحملی عظیم، استفاده از این دو به صورت همزمان است و در این مسیر بُرد با کسی است که صبرش زیاد باشد.

خیلی های بر سر این دو راهی قرار می گیرند که در میان این همه ترفندهای سئو به چه صورتی باید روی کسب و کار اینترنتی شان فعالیت کنند، از تولید محتوا استفاده کنند و یا شروع به ایجاد بک لینک کنند؟ هر کدام به نحوی دردسرهای خاص خودش را دارد. اگر بخواهند تولید محتوا کنند باید هر روز این کار را انجام دهند و به نوعی سایت شان را با این کار به روزرسانی کنند. اگر هم بخواهند با بک لینک ساختن سایتشان را در بهترین رده های جستجوی گوگل نگه دارند که کاری پر خطر و اما زمان بر است.

همان طوری که اطلاع دارید لینک سازی زمان می برد اما اگر می خواهید سایت تان از نظر گوگل یک سایت محبوب جلوه دهد باید در میان سایت های دیگر لینکی از سایت تان وجود داشته باشد و به دست آوردن منابع لینک سازی و همچنین ایجاد بک لینک مقداری زمان بر است. استفاده از تولید محتوا هم در نوع خودش می تواند بازدید کننده های زیادی را به سمت سایت تان روانه کند اما به شرط آنکه محتواهایی تولید کنید که کاربر پسند باشد و به مرور زمان در میان اهل وب محبوب شوید تا گوگل هم بهترین رده هایش را به شما اختصاص دهد.

به هر حال فرقی نمی کند کدام یک را بخواهید انتخاب کنید و از آن به سود خودتان استفاده کنید چرا که گوگل محتوا را به عنوان پادشاه و فرمانروای جذب مشتری می داند و از آن سو لینک سازی نشان می دهد که شما در میان اهل وب محبوبیت دارید. اما این دو در راستای یکدیگرند یعنی به مرور زمان که تولید محتوایتان را افزایش یافت به همان اندازه هم باید لینک سازی کنید، نمی توانید ۵۰۰ محتوا داشته باشید و ۱۰ تا بک لینک و توقع داشته باشید در بهترین رتبه ی گوگل قرار بگیرید و بر عکس این موضوع هم صادق است و ممکن است از طرف گوگل هم جریمه شوید.

در این مقاله تیم کافه نیاز می خواهد چند نکته را به شما بیاموزد که در کجاها استفاده از بک لینک یا تولید محتوا می تواند شانس رسیدن به صدر جستجوهای گوگل را نصیب شما کند.

با ما همراه باشید ….

content-or-link

نکته ی اول: ایجاد بک لینک می تواند زمان بر باشد اما راهی برای محبوب شدن است

هر کسب و کار اینترنتی را در نظر بگیرید برای محبوب شدن در میان اهل وب راهی به جز ساخت بک لینک ندارد و با یک یا چند کلمه ی کلیدی سعی می کند به صدر جستجوهای گوگل نزدیک شود. اما همان طوری که گفتیم این کاری زمان بر است اما به نوعی یک راه میانبر هم محسوب می شود.

به هر حال برای اینکه بهترین رتبه را از آن خود کنید باید به دنبال این باشید که منابع ایجاد بک لینک را به دست بیاورید و با کلمات کلیدی که انتخاب می کنید به مرور زمان به جایگاهی که مد نظرتان هست دست پیدا کنید. اما این سوال به وجود می آید که چه نوع بک لینک هایی وجود دارد و چطور باید از آن استفاده کنیم. در کل سه روش برای ایجاد بک لینک وجود دارد که هر کدام در نوع خودش می تواند به شما کمک کند.

روش اول: ایجاد بک لینک های رایگان

این روشی است که خیلی از سایت ها به دنبال آن هستند و هر روز سایت های مختلفی را جستجو می کنند تا بتوانند به نحوی از آن بک لینک بگیرند و شاید راحت ترین مورد آن استفاده از فروم ها و انجمن های گفتگو باشد که کاری حوصله بر و زمان بر خواهد بود. به طبع هر چه بیشتر در این سایت ها و دیگر منابع بک لینک های رایگان ایجاد کنید ترافیک بیشتری را به سمت سایت تان روانه خواهید کرد.

روش دوم: خرید بک لینک های پولی

این روشی است که گوگل آن را تخلف می داند و هر سایتی که از این روش استفاده کند به طور حتم مورد جریمه جناب گوگل قرار می گیرد. پس تا جایی که می توانید از خرید بک لینک خودداری کنید. شاید از خودتان بپرسید که گوگل از کجا می فهمد که شما یک لینک را خریده اید؟

برای گوگل فهمیدن این موضوع خیلی سخت نیست. فرض کنید از سایتی که در رتبه ی ۱۰۰ و در بهترین رتبه گوگل با بیشترین بازدید کننده است، لینک خریداری کرده اید. خُب به طبع وقتی لینک خریداری می کنید یعنی بعد از مدتی که پول پرداخت نکنید لینک شما از سایت مقصد حذف می شود و خیلی راحت گوگل متوجه می شود این لینک خریداری شده.

گوگل برای هر سایتی که طبق قوانینش عمل کند و بهترین محتواها را تولید کند ارزش بالایی برخوردار است و قطعاً با سایت هایی که بدون اینکه زحمت بکشند و ایجاد بک لینک رایگان کنند سعی می کنند با خرید بک لینک به صدر گوگل نزدیک شوند، به طور حتم برخورد جدی می کند. پس زحمت تولید محتوا و در کنارش زحمت ایجاد بک لینک های رایگان را به خودتان بدهید.

روش سوم: سایت هایی که بدون دخالت شما به سایت تان لینک می دهند

این روش یکی از بی دردسرترین روش ها برای دریافت بک لینک است اما به شرطها و شروطها. به شرط اینکه محتوایی که تولید می کنید آنقدر با ارزش باشد که دیگر سایت ها به سایت تان لینک بدهند و یا سایت تان آنقدر خدمات با ارزشی تولید کند که این شانس را داشته باشد که بدون دخالت شما لینک دریافت کند.

به اینگونه لینک گرفتن ها به اصطلاح لینک سازی اُرگانیک گفته می شود و برای اینکه بتوانید بهترین لینک ها را دریافت کنید باید بهترین رتبه را هم در اختیار داشته باشید و برای به دست آوردن بهترین جایگاه در گوگل باید لینک های رایگان بیشتری هم در اختیار داشته باشید.

به هر حال با ایجاد بک لینک های رایگان که زمان بر اما در نوع خودش بهترین روش برای رسیدن به جایگاه مناسب است می توانید در وقت تان هم صرفه جویی کنید.

نکته ی دوم: تولید کردن محتوا و به روز رسانی مداوم سایت، امری زمان بر و طولانی است

همان طور که ایجاد بک لینک می تواند زمان بر باشد تولید محتوا و به روز رسانی های مداوم سایت هم در نوع خودش می تواند زمان بر باشد. اما این مورد زمانی جوابگو است که یک منبع درآمد هم در کنارش داشته باشید. به طور مثال سایت تان خدماتی را ارائه دهد که به مرور زمان هم تولید محتوا کنید، هم بک لینک بسازید و هم در کنارش کسب درآمد کنید. اگر اینگونه عمل کنید انگیزه شما برای ایجاد بک لینک بیشتر از قبل می شود وگرنه اگر اینطوری نباشد به مرور زمان انگیزه تان را از دست خواهید داد.

در تولید محتوا باید طبق خواسته ها و علایق مخاطبین خود محتوا تولید کنید. به طوری که بتوانید بازدید کننده های زیادی را به سمت سایت تان هدایت کنید و از آن سو سایت های دیگر هم با همان بک لینک های اُرگانیک  که توضیح دادیم به سایت تان لینک بدهند که باز هم به همان بحث با ارزش بودن مطالب سایت بر می گردد.

اما در تولید محتوا باید به چند نکته ی کوچک دقت کنید:

اول اینکه تولید محتوا کاری زمان بر است و اگر بتوانید به صورت تخصصی روی یک موضوع زوم کنید به طبع مخاطبین بیشتری را به سمت خودتان می کشانید تا اینکه بخواهید به صورت عمومی به همه ی مسائل بپردازید.

دوم اینکه هر چه محتواهایی که تولید می کنید ارزش و کیفیت بیشتری داشته باشد به طور حتم روی برند سازی کسب و کار اینترنتی تان تأثیر ویژه ای خواهد گذاشت و خیلی سریع تر در دنیای وب بر سر زبان ها خواهید افتاد.

سوم اینکه همان طور که در بالا گفتیم ارزش و کیفیت محتوا اگر بیشتر باشد سایت های بیشتری به سایت تان لینک می دهند و باید بیشتر روی این موضوع زوم کنید تا بتوانید بهترین و بی دردسرترین بک لینک ها را دریافت کنید.

چهارم اینکه به مراتب که محتواهای بیشتری تولید می کنید مهارت نوشتن تان از روز اول که شروع به نوشتن کردید به کلی تغییر می کند و به گونه ای می شود که مطالب و محتواهایی تولید می کنید که روی مخاطبین و خوانندگان محتوایتان، تأثیر خیلی زیادی خواهد گذاشت.

تا جایی که می توانید در کنار محتوای متنی، محتواهایی به صورت پادکست های صوتی، محتوای ویدیویی، اینفوگرافیک و خیلی از موارد دیگر را تولید کنید. این مورد را به صورت مداوم و مکرر انجام دهید تا در برخی از کلمات کلیدی که مد نظرتان هست بهترین جایگاه را کسب کنید. اما برویم بر سر کلمات کلیدی که انتخاب کرده اید و جایگاهی مناسب در نتایج گوگل از خود نشان داده اند.

وقت آن است که با ایجاد بک لینک های رایگان و استفاده از این کلمات کلیدی رتبه ی جایگاه تان را بهبود ببخشید. این نوع کار کردن یعنی شما از هر دو روش استفاده می کنید و در تلاشید تا با استفاده از تولید محتوا و در کنارش لینک سازی برای کلماتی که جایگاه مناسبی ندارند خودتان را در بهترین جایگاه ها قرار دهید. اما این مورد را زمانی که به صفحه ی اول گوگل رسیدید انجام دهید. یعنی وقتی با تولید محتوای روزانه به صفحه ی اول رسیدید سعی کنید با تولید محتوا جایگاه تان را بهبود ببخشید و به سمت لینک اول خیز بردارید.

در اینجا هم دو موضوع دیگر به وجود می آید که باید به آن دقت کنید:

موضوع اول: خیلی از کاربران با استفاده از سئو و بهینه سازی که روی سایت تان انجام می دهید به سمت کسب و کار اینترنتی تان هدایت می شوند و اگر شما قصد این را دارید که در این مسیر پیشرفت کنید باید به سرعت به سمت ایجاد بک لینک های رایگان رو بیاورید و با ساخت بک لینک جایگاه خودتان را ارتقاء ببخشید.

موضوع دوم: گوگل همیشه عاشق این است که محتواهای جدید و ناب را در یک سایت رصد کند و به سایت هایی که اینگونه عمل می کنند بهترین جایگاه ها را هم اعطا می کند اما به این نکته توجه کنید که اگر وقت این را ندارید که تولید محتوا کنید بی درنگ به سمت ایجاد بک لینک رایگان حرکت کنید و با تولید محتوا حداقل دو یا سه روز یک بار و ایجاد بک لینک رتبه ی جایگاه تان را بهبود ببخشید.

نکته ی سوم: تولید محتوای با کیفیت، نوید بخش ایجاد بک لینک های اُرگانیک است

همان طوری بارها و بارها در این محتوا و محتواهای دیگر هم گفته ایم تولید محتوا هر چه قدر ارزشش بیشتر و کیفیت بهتری نسبت به محتواهای دیگر سایت ها داشته باشد به طبع این نوید را می دهد که دیگر سایت ها به این محتوا لینک بدهند و یا آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و این مورد روی اعتبار بخشی به سایت تان خیلی تأثیر گذار است.

کاربران و مخاطبین وقتی وارد سایت تان می شوند این امید را دارند که با یک سری محتواهای با کیفیت آشنا شوند نه یک سری محتواهای بی ارزش و پیش پا افتاده که در هر سایتی مشاهده می شود. اگر اینگونه باشد به راحتی کاربران سایت تان را ترک و از سایت رقبایتان استفاده می کنند.

به مرور زمان که با استفاده از محتواهای با ارزش، بک لینک های رایگان یا اُرگانیکی را دریافت کردید، رتبه ی سایت تان هم دستخوش تغییر می شود و به لینک اول گوگل نزدیک و نزدیک تر می شود.

سخن آخر

اگر تا به حال جواب خودتان را در این مقاله دریافت نکرده اید باید به شما بگوییم که این دو در راستای یکدیگر عمل می کنند و از هر دو گزینه باید به صورت همزمان استفاده کنید. این یعنی برای اینکه جایگاه تان را در گوگل ارتقاء ببخشید باید با تولید محتوا و ایجاد بک لینک های مداوم به این مهم دست پیدا کنید و هر دو بدون استثناء روی سئو سایت تأثیر می گذارند.

با تولید محتوای با ارزش، ناب و با کیفیت و همچنین لینک گرفتن از دیگر سایت ها می توانید ارزش و اعتبار سایت تان را بالا ببرید و همین مورد روی افزایش صفحه ی سایت و دامنه ی سایت تان تأثیر خیلی زیادی خواهد گذاشت. پس از هر دو به یکسان و به صورت مداوم استفاده کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.