شهریه دانشگاه های کانادا

یکی از رایج‌ترین راه‌های مهاجرت به کانادا، استفاده از برنامه‌های مهاجرت تحصیلی است. بیشتر جوانان ترجیح می‌دهند از طریق گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کانادا ویزای اقامت در این کشور را دریافت کنند. اما یکی از مهمترین مسائلی که ذهن متقاضیان را به خود مشغول کرده، بحث شهریه دانشگاه‌های کانادا است.

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا می‌تواند مزیت‌های زیادی داشته باشد، از جمله :

 • ارتقای رتبه علمی
 • شانس بیشتر برای جذب شدن به بازار کار برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از کانادا
 • هموار شدن مسیر تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا
 • امکان تمدید ویزا تا دو سال بعد از اتمام تحصیل برای پیدا کردن کار
 • امکان همراه کردن برخی از اعضای خانواده (بسته به شرایط دانشگاه)
 • برخورداری از امکان اقامت در خوابگاه و غیره

اما در کنار همه این موارد، شهریه دانشگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. طبیعتا شهریه دانشگاه‌های کانادا بسته به اعتبار آن موسسه، استانی که در آن قرار دارد، امکاناتی که در اختیار دانشجو قرار می‌دهد و غیره متفاوت است.

با این وجود دانشگاه‌های کانادا همچنان جزو ارزان‌ترین و به‌صرفه‌ترین دانشگاه‌های دنیا به شمار می‌روند.

در این مقاله از صرافی حافظ به بررسی میانگین شهریه دانشگاه‌های کانادا خواهیم پرداخت و به مبلغ شهریه برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

شهریه دانشگاه‌های کانادا تنها بخشی از هزینه کلی تحصیل در این کشور را تشکیل می‌دهد. مسلما برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باید پول کافی داشته باشید تا حداقل بتوانید هزینه ۱ تا ۲ سال زندگی در کانادا را از جیب پرداخت کنید. اساسا مهم‌ترین هدف از ارائه برگه تمکن مالی همین است.

هزینه تحصیل در کانادا علاوه بر شهریه، شامل هزینه پذیرش و اخذ ویزا، خوردوخوراک، اقامت، پوشاک، تفریح و غیره می‌شود. در زیر به میانگین هزینه هر یک از این موارد به‌صورت سالانه اشاره می‌کنیم:

شهریه: میانگین شهریه دانشگاه‌های کانادا به‌صورت سالانه بین ۱۵ تا ۵۵ هزار دلار کاناداست.

هزینه پذیرش و ویزا: هزینه اخذ ویزا و پذیرش کوچک‌ترین بخش از هزینه‌های تحصیل در کاناداست. به‌صورت میانگین هزینه فرآیند ادرای گرفتن پذیرش و ویزای بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار واحد بود.

هزینه اسکان: برای اسکان در کانادا، بسته به نوع اقامتگاه و با فرض اقامت در خوابگاه‌های دانشگاهی، سالانه باید بین ۸ تا ۱۲ هزار دلار کانادا پرداخت کنید.

هزینه خوردوخوراک: متوسط هزینه خوردوخوراک دانشجویان به‌صورت سالانه بین ۳ تا ۵ هزار دلار کاناداست.

هزینه حمل‌ونقل: استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌صورت کلی به‌صرفه‌تر از خرید یک ماشین و متحمل شدن هزینه بنزین و بیمه و غیره است. علاوه بر این، دانشجویان کانادایی از تخفیفی‌های خوبی برای استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی برخوردار هستند. متوسط هزینه حمل‌ونقل برای دانشجویان در سال بین ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار کاناداست.

هزینه بیمه: بدون گرفتن بیمه نمی‌توانید ویزای کانادا را دریافت کنید. میانگین هزینه سالیانه بیمه دانشجویی کانادا نیز بین ۳ تا ۹ هزار دلار کاناداست.

هزینه تفریح: به‌صورت متوسط باید سالانه بین ۵ تا ۱۰ هزار کانادا را به برنامه‌های تفریحی خود اختصاص دهید.

طبیعی است که مواردی همچون دریافت بورسیه تحصیلی یا درآمدهای حاصل از کارهای پاره‌وقت در حین تحصیل روی تعیین این مبالغ اثرگذار است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

بزرگ‌ترین سهم از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را شهریه این مؤسسات تشکیل می‌دهد. شهریه دانشگاه نیز بسته به رشته و قطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، به‌صورت کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بسیار گران‌تر از دانشجویان بومی خواهد بود.

بر اساس آمارهای منتشر شده، دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های کانادا حدودا ۴ برابر دانشجویان بومی هزینه پرداخت می‌کنند. همچنین هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع ارشد و دکتری نیز کمتر از ۲ برابر دانشجویان بومی است.

شهریه دانشگاه‌های کانادا بر اساس مقطع تحصیلی

همانطور که اشاره کردیم، علاوه بر خود دانشگاه، مقطع تحصیلی نیز در تعیین شهریه دانشگاه‌های کانادا اثرگذار است. به‌صورت کلی میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی نسبت به مقاطع ارشد و دکتری گران‌تر خواهد بود. در زیر به میانگین شهریه هر یک از مقاطع تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کانادا اشاره می‌کنیم:

 • میانگین شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا: بین ۱۵ تا ۶۵ هزار دلار کانادا
 • میانگین شهریه سالیانه تحصیل در مقطع ارشد در دانشگاه‌های کانادا: بین ۱۰ تا ۵۰ هزار دلار کانادا
 • میانگین شهریه سالیانه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کانادا: بین ۸ تا ۲۰ هزار دلار کانادا

شهریه دانشگاه‌های کانادا بر اساس استان

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار روی شهریه دانشگاه‌‌های کانادا، استانی است که دانشگاه در آن قرار گرفته است. به‌صورت کلی شهریه دانشگاه‌‌هایی که در استان‌های پرجمعیت‌تر، معروف‌تر و گران‌تر قرار گرفته‌اند نسبت به دانشگاه‌های واقع در استان‌های کمتر شناخته شده بیشتر است.

طبیعتا کیفیت آموزشی این دانشگاه‌های نیز بالاتر است.

اگر بخواهیم یک دسته‌بندی استانی از شهریه دانشگاه‌های کانادا بکنیم، باید بگوییم که استان انتاریو با میانگین شهریه دانشگاهی ۲۸ هزار دلار کانادا برای مقطع ارشد، و ۴۵ هزار دلار کانادا برای مقطع کارشناسی در رتبه اول گران‌ترین دانشگاه‌های کانادا قرار گرفته است.

از طرف دیگر دانشگاه‌های استان‌های نیوفاندلند و لابرادور با میانگین شهریه سالانه ۱۷ هزار دلار کانادا برای مقطع کارشناسی و ۶ هزار دلار کانادا برای مقطع ارشد ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌روند.

شهریه دانشگاه‌‌های کانادا بر اساس رشته تحصیلی

باید در نظر داشته باشید که شهریه دانشگاه‌های کانادا بر اساس رشته تحصیلی نیز متفاوت است. برخی از رشته‌ها دانشگاهی هستند که کارگاه، تجهیزات آزمایشگاهی و غیره نیاز دارند. طبیعتا هزینه تحصیل در این رشته‌ها از رشته‌های تئوری گران‌تر خواهد بود.

به‌صورت کلی شهریه دانشگاه در رشته‌هایی که واحد‌های عملی بیشتری دارند، از رشته‌های نظری بیشتر است. گران‌ترین شهریه‌ها در کانادا نیز به‌صورت میانگین مخصوص رشته‌های مختلف حوزه پزشکی است.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا کدامند؟

به‌صورت کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی زبان کانادا نسبت به دانشگاه‌های انگلیسی زبان ارزان‌تر است.

ارزن‌ترین دانشگاه‌های کانادا از نظر شهریه به ترتیب عبارتند از:

 • دانشگاه مموریال در استان نیوفاندلند : ۲۱۵۰ تا ۱۱۴۶۰ دلار کانادا
 • دانشگاه رجینا : ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا
 • دانشگاه رویال رودز : ۳۷۵۰ تا ۲۸۰۰۰ دلار کانادا
 • دانشگاه ساسکاچوان : ۴۱۰۰ تا ۲۴۰۰۰ دلار کانادا
 • دانشگاه آتاباسکا : ۱۶۰۰ تا ۱۷۵۰ دلار کانادا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =