شهریه مدارس کانادا

کانادا دومین سیستم آموزشی برتر در جهان را دارد و سالانه هزینه‌های زیادی را صرف بهبود کیفیت آموزشی مدارس و دانشگاه‌هایش می‌کند. یکی از نکات مثبت مهاجرت به کشور سبز این است که شهریه مدارس کانادا بسیار ارزان‌تر از کشورهای پیشرفته و هم‌سطح دیگر است.

علاوه بر این مهاجرت دانش‌آموزی به کانادا نیز یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرتی است که می‌توانید برای دریافت ویزای این کشور از طریق آن اقدام کنید. جدای از بحث مهاجرت دانش‌آموزی، خیلی از کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند دارای فرزندانی هستند که هنوز مشغول تحصیل در مدارس هستند. پس طبیعی است که شهریه مدارس کانادا یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مهاجران به این کشور باشد.

در این مقاله از صرافی حافظ قصد داریم بیشتر در مورد شهریه مدارس کانادا، مقاطع تحصیلی و انواع مدارس این کشور با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

مقاطع تحصیلی مدارس کانادا

پیش از پرداختن به بحث شهریه مدارس کانادا ابتدا باید با مقاطع تحصیل در مدارس این کشور آشنایی داشته باشید. مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا به سه بخش تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • پیش‌دبستانی
  • دبستان
  • دبیرستان

در ادامه به توضیح هریک از این مقاطع می‌پردازیم:

  • مدارس پیش‌دبستانی در کانادا

اولین مقطع آموزشی در مدارس کانادا، مقطع پیش‌دبستانی است. اصولاً طی کردن این مقطع می‌تواند تأثیرات مهمی در مراحل بعدی آموزش کودکان در مقاطع بالاتر داشته باشد. در کانادا کودکان بین ۳ تا ۶ سال می‌توانند تحصیلات خود را از مقطع مهدکودک یا پیش‌دبستانی آغاز کنند. در این مقطع مهارت‌های ابتدایی همچون نحوه برقراری ارتباط با اطرافیان به کودک آموزش داده می‌شود.

همچنین کودکان پیش‌دبستانی حروف الفبا، اعداد اولیه، نقاشی، موسیقی و غیره را نیز در قالب بازی و سرگرمی می‌آموزند. ثبت‌نام کودکان خردسال در مهدکودک علاوه بر اینکه به فرزند شما فرصت عادت کردن به محیط زندگی جدید را می‌دهد، باعث می‌شود تا شما نیز در اوایل مهاجرت فرصت بیشتری برای رسیدگی به کارهای خود داشته باشید.

تحصیل در مقطع پیش‌دبستانی در بعضی از استان‌های کانادا اجباری است.

  • مدارس ابتدایی در کانادا

دانش‌آموزان بین سن ۶ تا ۱۳ یا ۱۴ سالگی در مقطع دبستان در کانادا تحصیل می‌کنند. مقطع دبستان‌ در کانادا به‌صورت کلی شامل ۸ سال تحصیلی می‌شود. البته با توجه به تفاوت قانون‌های تحصیلی در استان‌های مختلف کانادا، در برخی از استان‌ها مقطع تحصیلی دبستان تنها شامل ۶ یا ۷ سال تحصیلی خواهد شد.

به‌صورت کلی تحصیل در مدارس کانادا بین سن ۶ تا ۱۶ سالگی برای دانش‌آموزان کانادایی اجباری است. البته در برخی از استان‌ها دانش‌آموزان موظفند تا سن ۱۸ سالگی در مدرسه به تحصیل خود ادامه دهند.

همانند قوانین تحصیلی، رشته‌ها و دروس مورد تدریس در مدارس استان‌های کانادا نیز با یکدیگر تفاوت می‌کند. اما در اکثر مدارس استان‌های کانادا دروسی مانند ریاضیات، علوم، تاریخ، جغرافیا، زبان انگلیسی، تربیت‌بدنی، موسیقی و غیره آموزش داده می‌شوند.

البته در استان‌های فرانسوی زبان کانادا، طبیعتاً زبان فرانسوی نیز به کودکان آموزش داده خواهد شد.

  • مقطع دبیرستان در کانادا

بعد از اتمام دوره ابتدایی، دانش‌آموزان مدارس کانادا وارد دوره دبیرستان می‌شوند. مقطع دبیرستان در مدارس کانادا به دو دوره اول و دوم تقسیم‌بندی می‌شود.

دوره اول اغلب شامل سطوح ۷،۸ و ۹ بوده و دوره دوم شامل سطوح ۹ تا ۱۲ است.

البته سطح‌بندی دوره‌ای دبیرستان در استان‌های کانادا با یکدیگر تفاوت می‌کند. به‌عنوان مثال در استان انتاریو دانش‌آموزان موظفند در سطح ۱۲+ نیز تحصیل کنند یا در استان کبک سطوح دبیرستان به ۱۱ ختم شده و دانش‌آموزان موظف خواهند بود سال آخر را در دوره collége d’enseignement général et professionnel (پیش‌دانشگاهی) سپری کنند.

نمرات و سطح تحصیلی دانش‌آموزان به‌ویژه در مقطع دبیرستان برای قبولی در بهترین دانشگاه‌های کانادا اهمیت زیادی دارد.

انواع مدارس کانادا

شهریه مدارس کانادا بستگی زیادی به نوع مدرسه دارد. در کانادا مدارس اصولاً به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم‌بندی می‌شوند. در ادامه توضیح مختصری در مورد هریک از آن‌ها ارائه می‌کنیم.

  • مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی کانادا، مدارسی هستند که بودجه آن‌ها توسط دولت فدرال مرکزی تأمین می‌شود. تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای شهروندان کانادایی رایگان است، اما با این وجود دانش‌آموزان بین‌المللی برای تحصیل این مدارس دولتی نیز باید مبلغی را به‌عنوان شهریه پرداخت کنند.

طبیعتاً تعداد دانش‌آموزان مدارس دولتی کانادا به نسبت مدارس خصوصی زیادتر بوده و سطح و کیفیت آموزشی با اینکه همچنان بسیار بالاست، اما به نسبت مدارس خصوصی پایین‌تر است. البته باید دقت داشته باشید که شهریه مدارس دولتی کانادا نیز به نسبت مدارس خصوصی به‌مراتب کمتر است.

  • مدارس خصوصی کانادا

مدارس خصوصی در کانادا خود به دو گروه جداگانه تقسیم‌بندی می‌شوند. شامل:

  • مدارس روزانه (Day Schools)
  • مدارس شبانه‌روزی (Boarding Schools)

مدارس روزانه سازوکاری مشابه مدارس عادی داشته و دانش‌آموزان بعد از ساعت مدرسه به خانه بازمی‌گردند. اما مدارس شبانه‌روزی خوابگاه‌های مخصوصی جهت اقامت شبانه‌روزی دانش‌آموزان دارند.

دانش‌آموزان مدارس شبانه تمام سال تحصیلی به‌جز مقاطع تعطیلی سال نو و تابستان را در مدرسه اقامت دارند.

شهریه مدارس شبانه‌روزی کانادا به نسبت مدارس روزانه بسیار سنگین‌تر است، چرا که هزینه‌های اسکان، خورد خوراک و هزینه‌های عمومی زندگی دانش‌آموزان نیز به آن اضافه می‌شود.

استانداردهای آموزشی مدارس خصوصی کانادا بسیار بالا بوده و کیفیت تحصیل در این مدارس واقعاً مطلوب است. تعداد دانش‌آموزان مدارس خصوصی در کلاس بسیار کمتر از مدارس دولتی بوده و امکانات و تجهیزات آموزشی بسیار بیشتری هم در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

علاوه بر این دروس مورد آموزش در مدارس خصوصی تنوع بسیار بیشتری داشته و دانش‌آموزان راحت‌تر می‌توانند در رشته‌های تحصیلی مورد علاقه خود فعالیت داشته باشند.

در ادامه به توضیح شهریه مدارس کانادا در مقاطع مختلف می‌پردازیم:

شهریه مدارس ابتدایی کانادا

شهریه بیشتر مدارس ابتدایی کانادا برای شهروندان بومی این کشور رایگان است. هرچند ممکن است گاهی برای انجام فعالیت‌های فوق درسی مانند کلاس‌های تربیت‌بدنی ویژه و غیره، هزینه‌های اندکی از والدین دانش‌آموزان دریافت شود. اما اصولاً هزینه تحصیل در مقاطع ابتدایی برای دانش‌آموزان بین‌المللی، چه در مدارس دولتی و چه در مدارس شامل پرداخت شهریه می‌شود.

البته استثناهایی هم وجود دارد. به‌عنوان مثال برخی از دانشگاه‌ها امکان تحصیل رایگان در مدارس برای فرزندان دانشجویانی که ویزای تحصیلی دریافت کرده‌اند را فراهم می‌کنند.

به‌صورت کلی و میانگین شهریه مدارس کانادا در مقطع دبستان در مدارس دولتی و خصوصی سالانه بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار کاناداست.

شهریه مدارس دبیرستان کانادا

هزینه تحصیل در دوره دوم دبیرستان برای دانش‌آموزان بومی کانادا رایگان است. هرچند دانش‌آموزان بین‌المللی باید برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا هزینه پرداخت کنند. میانگین شهریه مدارس کانادا در مقطع دبیرستان برای دانش‌آموزان بین‌المللی بین ۸ تا ۱۴ هزار دلار کاناداست. البته این هزینه ممکن است بسته به روزانه یا شبانه بودن دبیرستان و سطح آموزشی آن موسسه کمی بیشتر هم باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =