شوک درمانی چگونه است؟

شوک درمانی که به عنوان ECT یا درمان تشنج الکتریکی شناخته می شود، یک درمان کوتاه مدت در دوره های شیدایی یا افسردگی شدید است، به ویژه زمانی که علائم شدید خودکشی یا روان پریشی وجود دارد یا زمانی که به نظر نمی رسد دارو موثر باشد. رسند. این می تواند تا ۷۵٪ از بیماران را تحت تاثیر قرار دهد.

شوک درمانی چگونه انجام می شود؟

درمان شوک چگونه انجام می شود؟
در درمان شوک الکتریکی، یک شوک از پوست سر عبور می کند تا شوکی کوتاه مدت در مغز ایجاد کند. ECT یکی از سریع ترین راه ها برای تسکین علائم در افراد مبتلا به مانیا یا افسردگی اساسی است.

ECT معمولاً زمانی استفاده می شود که به داروها یا سایر درمان ها نیاز نباشد. همچنین زمانی استفاده می شود که علائم نوسانات خلقی یا روان پریشی آنقدر شدید باشد که منتظر ماندن برای دارو خطرناک باشد. ECT همچنین اغلب درمان انتخابی برای فرآیندهای هیجانی شدید در دوران بارداری در نظر گرفته می شود.

قبل از درمان ECT، به فرد شل کننده عضلانی داده می شود و تحت نظارت عمومی قرار می گیرد. الکترودها روی پوست سر بیمار قرار می گیرند و جریانی وارد می شود که ناراحتی کمی ایجاد می کند.

با شل شدن عضلات، تنش معمولاً به حرکات کوچک بازوها و پاها محدود می شود. بیماران در طول درمان به دقت تحت نظر هستند. بیمار چند دقیقه بعد از خواب بیدار می شود، درمان یا فعالیت های مربوط به درمان را به یاد نمی آورد و ممکن است برای مدت کوتاهی بی قرار باشد.

ECT معمولاً سه بار در هفته و معمولاً برای دو تا چهار هفته تجویز می شود. پس از آن، بسته به فرد، درمان نگهدارنده را می توان به صورت هفتگی یا ماهانه ادامه داد.

مشکلات درمان اورژانسی در بیماران دوقطبی

مشکلات درمان اورژانسی در بیماران دوقطبی
ECT یکی از ایمن‌ترین درمان‌ها برای اختلالات هیجانی شدید است که بیشتر خطرات آن با آزار و اذیت همراه است.از دست دادن کوتاه مدت نتیجه عوارض جانبی رایج است، اگرچه در عرض چند هفته پس از درمان برطرف می شود و بستگی به نحوه قرارگیری الکترودها روی پوست سر و پهلوها دارد. از نظر فنی، این فرآیند ممکن است.

سایر عوارض جانبی احتمالی ECT عبارتند از:

گیجی
حیف
سردرد
درد در فک
دردهای عضلانی
این عوارض می تواند از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشد. حدود یک سوم از افراد مبتلا به ECT از دست دادن حافظه را گزارش می دهند، اما این میزان در زمان درمان محدود می شود.

مطالب مرتبط: اختلال دوقطبی چیست؟

آیا اختلال دوقطبی پس از درمان شوک می تواند بازگشت کند؟

آیا اختلال دوقطبی پس از درمان شوک می تواند بازگشت کند؟
برای سال‌ها، الکتروشوک درمانی (ECT) که به عنوان شوک درمانی شناخته می‌شود.

تحقیقات جدید در خارج از ایتالیا نشان می‌دهد که در بیماران دوقطبی که به درمان‌های معمولی پاسخ نمی‌دهند، ECT می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد، از اختلالات عاطفی کنترل نشده جلوگیری کند و خطر خودکشی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

این مطالعه که یکی از بزرگترین در نوع خود است، ۶۷۰ بزرگسال ایتالیایی را مورد بررسی قرار داد که بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۹ در یک بیمارستان روانپزشکی برای اختلال دوقطبی ECT داشتند.

“به طور قابل توجهی، ۸۴٪ از بیمارانی که قبل از ECT خطر خودکشی قابل توجهی داشتند، پس از درمان دوباره اقدام به خودکشی نکردند.” خولیو برانکاتی، استادیار پزشکی بالینی و تجربی در دانشگاه پیزا.

برانکاتی افزود: «به طور کلی، ۷۲ درصد از بیماران به ECT خوب پاسخ دادند.

از هر ۱۰ نفر، ۶ نفر از علائم افسردگی، از جمله هذیان، پرخاشگری، عدم همکاری، پریشانی عاطفی، بیش فعالی فیزیکی و پارانویا، از ECT تسکین می یابند.افسردگی و اضطراب در یک چهارم بیماران کاهش می یابد.

برانکاتی گفت: «ECT باید یک درمان ارزشمند برای علائم شدید اپیزودیک، به ویژه هیجان بیش از حد، سردرگمی، خصومت و اضطراب باشد، که می تواند ناشی از طیف وسیعی از علائم شیدایی، افسردگی و روان پریشی باشد. »

تیم تحقیقاتی خاطرنشان کرد که اختلال دوقطبی حدود ۱٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند به شکل تشنج و افسردگی باشد و باعث احساس گناه عمیق و بی اهمیتی شود و ممکن است برای خودکشی خطرناک تر باشد.

حدود دو سوم بیماران به داروهای تجویزی از جمله تثبیت کننده ها و داروهای ضد روان پریشی به خوبی پاسخ می دهند.

چرا بیماران از اورژانس اجتناب می کنند؟

چرا بیماران از اورژانس اجتناب می کنند؟
«نمونه‌های بسیاری از تصورات غلط در مورد ECT و روانپزشکی وجود دارد که به دلیل ترس از ECT و انگ مزمن ECT و درمان نادرست هستند.» لورا فوختمن، مدیر خدمات ECT در دانشکده پزشکی رنسانس در دانشگاه استونی بروک در نیویورک. روانپزشکی و بیماری به طور کلی کمک کرده است.»

 

سابقه شوک درمانی
درمان تروما در سال ۱۹۳۸ توسط لوسیو بینی، روانپزشک و هوگو سرلتی، متخصص مغز و اعصاب، در رم آغاز شد و به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت. این دارو با شوک الکتریکی مختصری به مغز عمل می کند و معمولاً دو یا سه بار در هفته در شش تا دوازده وعده غذایی تجویز می شود.

او گفت: «درست است که گاهی اوقات ECT به روشی درمان نشده و توهین آمیز داده می شود. به عنوان مثال، برانکاتی خاطرنشان کرد که بیمارانی که برای اولین بار در طول درمان دارویی، شوک الکتریکی را تجربه نکردند، “که اغلب منجر به مشکلات اسکلتی عضلانی قابل توجهی می شد.”»

برانکاتی گفت که در دهه ۱۹۵۰، تصاویر در «فیلم ها و داستان ها» بر بدنامی و ترس مردم افزوده است. برانکاتی توضیح داد که ECT مدرن تحت ترکیبی از فشرده سازی عمومی و آرامش عضلانی انجام می شود که خطر شکستگی را تا حد زیادی کاهش می دهد و خطر بیهوشی بعد از عمل و از دست دادن عملکرد حافظه را تا حد زیادی کاهش می دهد.

برانکاتی گفت: “متاسفانه اختلالات ECT و اختلالات روانپزشکی هنوز در معرض انگ بالایی هستند که می تواند بسیاری از بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی شدید را از دریافت درمان مناسب و موثر باز دارد.”

موضوع مرتبط: چگونه بفهمیم اختلال دوقطبی داریم؟

شوک درمانی را امتحان کنید

شوک درمانی را امتحان کنید
در سال ۲۰۱۱، کری فیشر بازیگر که از اختلال دوقطبی رنج می برد، اعلام کرد که تحت درمان شوک قرار گرفته است. او به اپرا وینفری گفت که بسیار موفق بوده و در نهایت شایسته آن است.

 

اخرین حرف
برای سال‌ها، ECT یک گزینه درمانی در نظر گرفته نمی‌شد، اما ECT یا درمان مدرن امروزی، مانند فرانسه یا “پرواز بر فراز آشیانه فاخته” فیلم ترسناکی نیست. اگر در مورد درمان شوک یا اختلال دوقطبی سوالی دارید، می توانید با یک مشاور صحبت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − شش =