شیر برقی هیدرولیک

شیر برقی چیست ؟ به چه کاری می آید ؟

در این مطلب به برسی شیر هیدرولیک برقی می پردازیم . شاید برای بیشتر شما عزیزان که با ابزار صنعتی آشنا نیستید کمی نامانوس به نظر آید !!

به همین دلیل قبل از اینکه یک توضیح تخصصی داشته باشیم لازم است کمی از کاربرد شیر برقی برایتان بگویم . این شیر در یک سیستم هیدرولیک به استفاده می رسد . این سیستم برای انجام کار با استفاده از یک سیال و یک محرک که برای سیستم های هیدرولیک روغن تعریف می شود می پردازند .

جریان روغن به وسیله محرک در سیستم جریان می یابد ، این محرک یک پمپ هیدرولیک است . باتوجه به کارایی که از آنها انتظار می رود مدل های بسیار مختلف و متنوعی برای آن ها وجود دارد . برای مثال پمپ کارتریجی ، پمپ پیستونی ، پمپ دنده ای از مهم ترین آن ها هستند .

سوال اینجاست که نقش یک شیر برقی هیدرولیک اینجا چیست ؟؟؟

جریان موجود در این سیستم که از آن صحبت کردیم برای کنترل شدن نیاز به یک شیر برقی هیدرولیک  دارد که سرعت ، فشار ،قطع و وصل جریان را بر عهده بگیرد . این شیر هیدرولیک ۲ دسته اساسی دارد !

  1. شیر برقی ابزاری هوشمند و بهینه
  2. شیر دستی ابزاری ساده اما پر کاربرد

مورد اول به صورت خودکار وتنظیم شده به فعالیت میپردازد که با توجه به شرایط سخت کارگاهی بسیار ضروری وکارآمد خواهد بود . اما شیر دستی به صورت فیزیکی عمل می کند و عملکرد ساده تری دارد .

انتخاب نوع و مدل شیربرقی هیدرولیک وابسطه به نیاز سیستم صورت می گیرد . اگر بخواهیم خیلی جامع در نظر بگیریم ، این سامانه یک فرایند ایجاد و شکل گیری نیرو ، تنظیم آن و جابه حایی آن است !!

این تنظیم نیرو و کنترل آن در سیستم وظیفه مهم یک شیر برقی است .سیال به وسیله لوله ها جا به  جا می شود ، به وسیله یک شیر برقی هدایت می شود و با عمل کننده ها کاری که باید انجام دهد را به سرانجام می رساند.

این ابزار را به شیر کنترل هم در بازار می شناسند . برای خرید شیر برقی هیدرولیک دانستن پارامتر های اساسی سامانه خود بسیار حائز اهمیت است . دلیل آن این است که ممکن است شما هزینه ای کنید و آن شیر برقی به کار شما نیاید و حتی باعث خرابی دستگاه شود. حالا اگر قطر دهانه شیر برقی با سیستم هم خوانی نداشته باشد اصلا اتسال هم صورت نمی گیرد . انواع شیر برقی هیدرولیک تنوع بالایی دارند که در این قسمت برخی از آن ها را برایتان معرفی می کنیم :

  • شیر فلوکنترل
  • شیر کنترل جهت
  • شیر قفل کن

نام دیگر آن در صنعت سلونوئید ولو است که نام انگلیسی آن است . ( Hydraulic solenoid valve )

روش کار سلونوئید ولو یا شیر برقی چگونه است  ؟

باید بدانید که این وسیله از چه اجزایی به وجود آمده است ؟ مهم ترین اجزای آن  کویل الکترومغناطیسی می باشد که از هسته ای تشکیل شده که اینهسته درون این فضا حرکت می کند . وقتی ما نیروی برق را به یک شیر برقی هیدرولیک وارد میکنیم ، واکنش نشان داده و پیستون را به حرکت وا می دارد ! واکنش و جا به جایی  آن باعث ایجاد حالت Open  یا Close  در قسمت محار کننده دریچه عبور سیال می شود .

کارایی شیر برقی هیدرولیک :

استفاده این وسیله در صنایع بسیار زیاد است ، کاری که از آن ها بر می آید هم گسترده است . یک سلونوئید ولو قادر به تنظیم یک شیر بزرگتر ازخود نیز هست ! وارسی و نظارت پیستون نیز از موارد دیگری است که کاربرد شیر برقی بسیار به چشم میخورد .

در کشاورزی هم برای آبیاریاز این شیر ها در سطح گسترده استفاده می شود . آن ها در آب پاش ها نیز کارایی دارند و برای قسمت هایی که زحمت نیروی انسانی باید کاسته شود عملکرد خوبی دارند .

شیر برقی حتی به داخل خانه هایمان هم نفوذ پیدا کرده است !! با ماشینی شدن زندگیمان در وسایل برقی لباس شویی و ظرف شویی استفاده می شوند .

در تنظیم هوای محیط هم کارایی دارند . به طور خلاصه صنایع بسیار وابسطه تر از گروه های کاربردی دیگر به این ابزار است .

فواید استفاده از سلونوئید ولو :

موضوعی که اینجا مطرح می شود ایمنی کار یک شیر برقی هیدرولیک است ! چندی قبل به این اشاره کردیم که این وسیله کمک حال نیروی انسانی در کشاورزی ، صنایع بسیار مهم است!

حال باید از دقت عملکرد آن برایتان بگویم ، چراکه وقتی کارها گسترده تر می شوند ، سپردن کار ها به ابزار های مکانیکی با وسواس وشرایط آزمایش شده به کار گرفته می شود . مزیتی که شیر برقی به یک نیروی انسانی دارد این است که توجه بالا و عملکرد تند و تیز آن است.

مهمترین پارامتر هم که قیمت مصرفی تمام شده آن است که از یک سو هزینه اولیه واز سویی دیگر هزینه های عملکرد و نگهداری آن ها است . قیمت شیر برقی هیدرولیک بسیار مناسب است و این در حالی است که مصرف برق آن هم بسیار بهینه می باشد .

نکته ۱ :

باید بدانید که سلونوئید ولو همیشه جواب گوی یک سیستم هیدرولیک نیست ! اگر می پرسید چرا ؟؟ باید بدانید که در بعضی از سیستم ها به خاطر جریان و فشار بالای سیال ، شیربرقی پاسخ گوی آن نخواهد بود و برای آن از یک پمپ استفاده میکنند که جایگاه آن قبل از پمپ اصلی هیدرلیکی می باشد و کنترل جریان سیال را مدیریت می کند و کمک می کند تا سیالبه فشار مناسب پمپ برسد و برای آن مشکلی ایجاد نکند.

نکته ۲ :

برای تهیه یک شیر برقی حتماحتما باید پارامتر هایی چون میزان دبی ، فشار پمپ ، فشار سیال ، درجه ویسکوزیته ؛ محیط کارگاهی ، دمای فیزیکی چه هوا وچه مایع درون سیستم و …. را برسی نمایید .

فروش شیر برقی هیدرولیک صنعتی :

برای تهیه و خرید سلونوئید ولو می توانید به سایت هیدروپارت صنعت مراجعه نمایید .

اگر در انتخاب محصول اطلاعات  کافی ندارید ، کارشناس بخش فروش هیدروپارت راهنمایی های لازم را در این زمینه به شما عرضه می دارند .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − شانزده =