صنایع دستی و دسته بندی های آن

صنایع دستی و دسته بندی های آن

صنایع دستی بیانگر صنعت ، هنر نیاکان ، نشانگر ذوق و هنر مردم هر کشور است . در روزگاران دور ، صنایع دستی به عنوان پدیدهای تمام عیار در هر زمانی بوده است .

صنایع دستی یکی از مهمترین کارهای هست که در سراسر دنیا با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و توانایی های ماشین آلات با هم از دید بسیاری از مردم دنیا از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و فروشگاه های بسیاری این محصولات را عرضه میکنند که فروشگاه اینترنتی ره زر نیز یکی از همین عرضه کنندگان هنر دست ساز و خلاقانه هنرمندان است

در گذشته های دور محصولات صنایع دستی ، بعنوان ابزارهای مورد استفاده زندگی ساخته میشد ، اما امروزه در کنار ابزار مورد نیاز توسط بسیاری از افراد با ذوق ، به یک هنر تبدیل شده که هم بصورت کاربری و هم لوازم تزئینی می توان از آنها استفاده کرد .

صنایع دستی به شاخه های مختلف هنری و کاربردی تبدیل شده است که هرکدام خود دارای گونه های متعددی هستند ، که می توان با جنس های مختلف از قبیل چوب ، سنگ، شیشه و موادهای طبیعی و صنعتی برای ساخت یک محصول استفاده کرد .

صنایع دستی به محصولاتی  که از لوازم تزئینی ، کاربردی و ساده و تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته و با ذوق فردی افراد درآمیخته و به آن خلاقیت اضافه می کنند گفته می شود. به عبارت دیگر صنایع دستی را ساختن کالاهایی به روش های سنتی گویند.

چنین چیزهایی اغلب رابطه مستقیمی با فرهنگ یا مذهب آن شهر یا کشور دارند و می توان با توجه به این دست ساخته ها به قسمتی از فرهنگ و اعتقادات آن پی برد که امیدواریم  فروشگاه اینترنتی ره زر بتواند قدمی در این راه بزرگ بردارد.

تفاوت صنایع دستی با هنر کاردستی

تفاوت صنایع دستی با هنر کاردستی این است که کاردستی ها لوازمی هستند که بیشتر به یک فعالیت سرگرمی گونه و یک ارائه از تکنیک خلاقیت فردی است و جنبه تزئینی دارند و کهنه و پوسیده می شوند .

اما صنایع دستی بیش از یک محصول تزئینی است. صنایع دستی کارهای فرهنگی و رسومی تری می باشند ، زیرا به عنوان بخشی از ملزومات زندگی روزمره مطرح هستند و از جنبه‌های عملی انواع مختلف صنایع دستی به دلیل شباهت مورد استفاده، همپوشانی زیادی دارند.

خصوصیات صنایع دستی ایران :

صنایع دستی ایران ریشه در فرهنگ و هنر ، اعتقادات مذهبی و باورهای قومی و نیز قوه ابتکار و خلاقیت استادکاران ایرانی دارد .

از ویژگیهای صنایع دستی سهولت در ایجاد مراکز تولید و بی نیازی به سرمایه اولیه زیاد و علاوه بر اشتغال زا بودن این هنر و صنعت ، جنبه های کاربردی و تزئینی داشته و زمینه های بسیار خوبی برای جلب توجه جهانگردان و توریست ها ایجاد میکند.

دسته بندی صنایع دستی ایران :

 1. طراحی سنتی
 2. صنعت سفالگری و سرامیک
 3. بافته های داری
 4. نساجی سنتی و رنگرزی و چاپ سنتی
 5. هنرهای مرتبط با فلز و چوب و شیشه
 6. صحافی و جلد سازی سنتی
 7. آثار لاکی و روغنی
 8. بافتنی ها
 9. سنگ تراشی و حکاکی روی سنگ
 10. حصیر بافی
 11. فرآورده های پوست و چرم
 12. سایر صنایع دستی
منبع فروشگاه اینترنتی ره زرا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =