طراحی سایت با قالب آماده درست یا غلط ؟

طراحی سایت با قالب آماده درست است یا غلط؟ این سوالی است که شاید روزانه ما در مشاوره طراحی سایت خود با آن روبرو می‌شویم. اینکه چرا باید از قالب آماده استفاده کنیم و یا اینکه اینکار به سایت ما لطمه می‌زند یا خیر را می‌خواهیم در این مقاله بررسی کنیم. توجه داشته باشید که ما در این مقاله اصلاً نه تایید به استفاده از قالب آماده می‌کنیم نه این موضوع را رد می‌کنیم فقط بررسی می‌کنیم این موضوع را و نظر نهایی با کاربر است.

چرا طراحی سایت با قالب آماده ؟

با گذشت زمان و فراگیر شدن تکنولوژی شرکت‌هایی که نیاز داشتند برای کسب و کار خود وب‌سایت طراحی کنند بیشتر شد، اما هزینه‌های اولیه راه‌اندازی سایت کمی بالاتر از بودجه این شرکت‌ها برای این امر بود. برخی از طراحان به این فکر افتادن که با توجه به نیاز بازار طراحی‌های خود را از حالت انحصاری خارج کنند و پروژهای طراحی سایت خود را برای فروش قرار بدهند. این موضوع باعث شد که هم کسب و کارها تمایل بیشتری برای طراحی سایت با قالب آماده به خاطر هزینه مقرون به صرفه آن داشته باشند و هم طراحان مشتریان بیشتری را پشتیبانی کنند.

پس می‌توان نتیجه گرفت که طراحی سایت با قالب آماده صرفاً برای کاهش هزینه‌های جاری برنامه نویسی بوجود آمده.

کیفیت کدنویسی و طراحی سایت با این قالب‌ها مناسب است؟

خیلی از دوستان فکر می‌کنند صرف اینکه یک وب‌سایت با قالب آماده طراحی شده از کیفیت پایین برخوردار هستند و حتی شاید رتبه خوبی در گوگل نگیرند و بهینه سازی سایت با قالب آماده امکان پذیر نیست! در پاسخ به این دوستان باید گفت که سخت در اشتباه هستید، قالب آماده با توجه به اینکه زمان برنامه نویسی بیشتری به آن تعلق می‌گیرد و اگر در مارکت‌های جهانی با استانداردهای جهانی ارائه می‌شود از سطح کد نویسی بالاتری گاهاً از پروژهای اختصاصی برخوردار است. به همین خاطر است این قالب‌ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

مشکل در استفاده از این قالب‌ها کجاست ؟

طراحی سایت با قالب آماده

مسئله اصلی نداشتن تعریف درست از نحوه استفاده این قالب‌هاست، ببینید این قالب‌ها در نگاه اول بسیار شیک و زیبا هستند و واقعاً چشم‌گیر به نظر می‌آیند اما مشکل جایی است که شما بخواهید کمی تغییر روی ظاهر یا قابلیت به این قالب‌ها یا سیستم‌های آماده بخواهید اضافه کنید.

وقتی شما با خیلی از طراحان سایت در ایران صحبت کنید و نیاز به انجام تغییراتی داشته باشید متاسفانه یا قادر به انجام این کار نیستند یا این کار را به بدترین شکل ممکن انجام می‌دهند که گاهاً باعث نابودی کامل وب‌سایت و بروز مشکل می‌انجامد. چون این افراد فقط نصب و راه‌اندازی این قالب‌ها را آموزش دیده‌اند و توانایی ایجاد تغییرات و تغییر کدنویسی و اعمال طراحی‌های خاص خود را ندارند.

به همین خاطر است با خیلی افراد صحبت می‌کنید و تصور آنها از طراحی سایت نصب وردپرس و بارگذاری قالب وردپرس است. خب این تعریف از ریشه اشتباه است، ما در مقاله طراحی سایت با وردپرس هم نوشتیم که بسیاری از وب‌سایت‌ها از سیستم مدیریت محتوا وردپرس استفاده می‌کنند اما این به معنای این نیست که نتیجه کار شما ضعیف خواهد بود. اینکه ما چطور از این سورس‌ها استفاده کنیم و چه دیدی داشته باشیم و چه کسی وظیفه پیاده‌سازی پروژه ما را به عهده داشته باشد مهم‌ترین مسئله است.

آیا از قالب آماده استفاده کنیم ؟

ببینید برای پاسخ به این سوال بهتر است ویژگی‌های خوب و بد استفاده از قالب‌های آماده را بررسی کنیم و نتیجه‌گیری نهایی را به عهده خود شما واگذار کنیم.

فواید

  • هزینه راه‌اندازی مناسب
  • داشتن وب‌سایت حرفه‌ای نسبت به هزینه پایین
  • افزایش سرعت راه‌اندازی

معایب

  • انعطاف پذیری کمتر نسبت به تغییرات
  • طراحی غیراختصاصی ( باعث ایجاد وب‌سایت مشابه سایت شما می‌شود )
  • محدودیت در انتخاب طراحی

باتوجه به موارد گفته شده در بالا اینکه شما هزینه کمتری را نسبت به چیزی که دریافت می‌کنید بسیار مناسب است، اما شما از لحاظ انعطاف پذیری دچار محدودیت‌هایی می‌شوید که گاهاً مشکلات بزرگی را برای شما ایجاد می‌کنند. اما به شخصی من خیلی از شرکت‌ها یا اشخاصی که بودجه مالی محدودیت‌تری برای طراحی سایت دارند بهتر است برای شروع کار از این سورس‌های آماده استفاده کنند. اما برای استفاده از آن با تیم‌حرفه‌ای همکاری کنند تا نتیجه نهایی پروژه دقیقاً چیزی که مدنظر خود این افراد است پیاده‌سازی شود.

آیا شما از قالب آماده استفاده می‌کنید؟

واقعیت اینجاست که گروه طراحان خودکار مثل خیلی از شرکت‌های ایرانی از این قالب‌ها و افزونه‌های غیررایگان برای طراحی‌های خود استفاده می‌کند، اما نه همه طراحی‌ها و نه برای همه پروژها. سیاست کلی طراحان خودکار بر این مبنا است که هرشخصی با هر میزان بودجه مالی بتواند بهترین خدمات را دریافت کند و ما با همین رویکرد به افرادی که بودجه مالی کمتری برای بخش آنلاین کسب و کار خود اختصاص داده‌اند این خدمات را ارائه می‌دهیم اما نه اون چیزی که در ذهن شماست. ما بیشتر از هسته اصلی این سورس‌های آماده برای پروژه شما استفاده می‌کنیم که نیاز نباشد « چرخ را دوباره اختراع کنیم » تا هزینه برنامه نویسی پروژه شما کاهش پیدا کند، بعد امکانات و ظاهری که مدنظر شماست را برای شما عزیزان پیاده می‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =