طراحی کاتالوگ حرفه ای در ایران

به گزارش graphiconlinenews که سایتی انگلیسی در زمینه طراحی است، شرکت تبلیغاتی طرح گندم، با سال ها سابقه در عرصه های متفاوت طراحی و با پوشش دادن عکاسی صنعتی مورد نیز برای طراحی های مختلف و وابسته به عکاسی حرفه ای، توانسته علاوه برحضور در بازار انواع روش های طراحی و عکاسی، در زمینه طراحی کاتالوگ حرفه ای نیز به درخشش و ثبات خوبی برسد.

استفاده از افراد خبره و صاحب سبک در هر حوزه کاری، داشتن نمونه کارهای جذاب در بیشتر زمینه ها و پایبندی به اصولی حرفه ای  و خاص در این زمینه (نگذشتن از کوچکترین المان های موثر) باعث شده است تا خروجی ارائه شده، کاتالوگی حرفه ای و بی نظیر باشد.

نکاتی برای طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ توسط رنگ ها، عکس ها، تکنیک های چاپ، صفحات و طرح های بصری شکل می گیرد که به خلاقیت و فرآیند طراحی طراح مربوط می شود. طرح گرافیکی در دو نسخه الکترونیکی و چاپی ارائه شده است. تمام نیازهای مشتری طراحی زیبایی است که مشتری را جذب می کند.

برای ساخت کاتالوگ به لوگو، مقداری متن و عکس برای چاپ نیاز داریم. لوگو به یاد ماندنی ترین بخش از هویت بصری شرکت شما است. ما دو نوع کاتالوگ داریم: کاتالوگ های مبتنی بر تصویر (بصری) و کاتالوگ های مبتنی بر داده (متن). نوع اول برای حرفه ای ها و دومی برای مبتدیان است. بر اساس یافته‌ها، کاتالوگ‌های مبتنی بر تصویر ۲۰ برابر جذاب‌تر از سایرین هستند.

ما سه نوع عکس برای چاپ برای استفاده در کاتالوگ داریم: عکس های دریافتی از مشتری، عکس های اصلی پولی و عکس های گرفته شده توسط یک شرکت تبلیغاتی. عکس های مشتری اغلب کیفیت پایینی دارند (۷۲ تا ۳۰۰ نقطه در اینچ) و برای چاپ مناسب نیستند. عکس‌های پولی گران‌تر از عکس‌های گرفته شده توسط یک شرکت تبلیغاتی هستند و همچنین به استفاده و استفاده مجدد (به دلیل قوانین کپی رایت) محدود می‌شوند.

پس از اتمام طراحی لوگو، جلد کاتالوگ قسمت اصلی طراحی کاتالوگ شما می باشد. طراحان ماهر هرگز توصیه های مشتری را نمی پذیرند و از مشتری می خواهند که اجازه دهد با افکار خلاقانه خود ایده ارائه دهد.

اکثر طرح ها در CMYK هستند. کاتالوگ های صنعتی بیشتر در فرمت پرتره A4 هستند. در کاتالوگ های مبتنی بر تصویر، اندازه مجموعه های کاتالوگ سفید یا منظره است. اکثر کتب دعا، زیارت و ادبیات به رنگ سفید هستند. تعداد صفحات کاتالوگ با ضریب ۴ تعیین می شود و کمترین صفحات ممکن در کاتالوگ ۸ است.

در کاتالوگ های کمتر از ۱۲ صفحه، بهتر است از کاغذ گلاسه ۱۷۰ تا ۲۰۰ گرمی با روکش سلفون مات یا گلاسه برای تمام صفحات کاتالوگ و از کاغذ گلاسه ۱۳۵ تا ۱۵۰ گرم با یالوپ سیم مسطح برای صفحات داخلی استفاده شود. برای روی جلد به دلیل ضخامت زیاد کاغذ و جلوگیری از ترک خوردن و سفید شدن آن باید از سلفون استفاده شود. اما اگر در کاور خود از متن استفاده می کنید، بهتر است از موبایل مات استفاده کنید تا از متن های ناخوانا جلوگیری کنید.

قوانین چاپ کاتالوگ

۱. زمان

همیشه زمان لازم برای طراحی و چاپ کاتالوگ را محاسبه کنید و به مشتری بگویید.

۲. انتخاب سبک طراحی

هر کسب و کاری نیاز به سبک طراحی جداگانه ای دارد و طراحی و قالب آن بهتر است با این صنعت همخوانی داشته باشد. بهتر است نمونه کارهای مرتبط با کارهای طراحی شده توسط شرکت تبلیغاتی خود را از مشاوران طراحی شرکت تهیه کنید.

۳. تهیه متون لازم

شما به متن هایی برای لوگو، ارائه محصول و ویژگی های آن نیاز دارید. متون باید تایپ و ویرایش شوند، ترجیحاً با فرمت word یا excel. عکس ها باید کیفیت بالایی داشته باشند و بهتر است فایل لایه باز باشد.

قیمت طراحی کاتالوگ

هزینه طراحی کاتالوگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. در اینجا عواملی وجود دارد که بر قیمت کاتالوگ تأثیر می گذارد:

 • اندازه و قالب کاتالوگ
 • چاپ تکمیل و تجهیزات جانبی مانند کاغذ خیاطی
 • تعداد صفحات کاتالوگ
 • متن ها، اطلاعات و عکس ها در هر صفحه
 • پیچیدگی طراحی صفحه
 • به ابزار و تجهیزات دیجیتالی نیاز دارد یا خیر
 • کارگردانی هنری
 • طراحی و قاب
 • کپی رایت
 • انتشار قبلی

قیمت کاتالوگ ارتباط مستقیمی با تعداد صفحات دارد و هر چه تعداد صفحات کاتالوگ بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر می شود. اما به یاد داشته باشید که هر دلاری که برای یک کاتالوگ می پردازید، سرمایه گذاری خوبی با یک RO خوب برای مشتری است.

بهترین ایده های طراحی کاتالوگ

هر چه کاتالوگ زیباتر باشد، مشتریان بیشتری خواهید داشت. بنابراین ممکن است برای طراحی کاتالوگ به ایده های خوبی نیاز داشته باشید. در اینجا چند ایده خوب وجود دارد:

 • کاتالوگ ساده ترین و لذت بخش ترین است. در صورت امکان، چندین متن را در کاتالوگ خود بچرخانید.
  کاتالوگ باید برای مشتری قابل خواندن باشد. از یک فراخوان برای اقدام در متن کاتالوگ خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید آدرس شبکه‌های اجتماعی خود و همچنین یک کد QR را برای مشاهده اطلاعات بیشتر به‌علاوه برخی ویدیوها و عکس‌های مرتبط به محصول اضافه کنید.
 • فونت مناسب را انتخاب کنید. دو نوع فونت برای چاپ کاتالوگ وجود دارد: serif و sanserif. اولی زیباتر است و دومی برای تندخوانی بهتر است. می توانید از آنها برای عنوان و متون استفاده کنید.
 • از گرافیک و خلاقیت در طراحی ماتریس استفاده کنید. هر چه تعداد عکس‌ها در کاتالوگ شما بیشتر باشد، مشتریان بیشتری جذب محصول شما خواهند شد. مشتری ابتدا باید محصول شما را تجزیه و تحلیل کند و سپس هزینه آن را بپردازد.
 • از کاتالوگ های حاوی کنتراست و رنگ استفاده کنید. بلوک های رنگی از رنگ های مشابه و متضاد برای ایجاد تقسیمات فضایی یا بلوک هایی که ترکیب می شوند استفاده می کنند. می توانید از این بلوک ها به عنوان فضای خالی استفاده کنید و آنها را با متن و گرافیک پر کنید. همچنین می توانید از رنگ هایی استفاده کنید که مناسب محصول، برند یا شرکت هستند. برای اتصال قسمت های مختلف فایل می توانید از رنگ ها استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.