طرز کار دستگاه خم کن لوله و پروفیل

انواع مختلفی از دستگاه های خم کن موجود است که عبارتند از: دستگاه خم کن ورق فلزی، دستگاه خم کن – برش – پانچ شین، دستگاه خم کن پروفیل هیدرولیک و مکانیکی، دست هیدرولیک، دستگاه خم کن لوله هیدرولیک دستی/موتوری، دستگاه تاشو ورق، دستگاه خم کن ورق فلزی، دستگاه خم کن لوله و غیره.

عملیات خمشی چیست؟

خمش یک فرآیند تولید است که شکل V، U شکل یا کانال را در امتداد یک محور مستقیم در مواد انعطاف پذیر، معمولاً ورق فلز، ایجاد می کند. تجهیزاتی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند شامل ترمزهای جعبه و تابه، پرس ترمز و سایر پرس های ماشینی تخصصی هستند.

چند نوع خم وجود دارد؟

سه نوع خم برای تشکیل فلز وجود دارد که هر مهندس ورق فلزی یا اپراتور پرس بریک باید با آن آشنا باشد. خم شدن هوا، خم شدن پایین و سکه گذاری.

دستگاه ۳ یا ۴ غلتک

دستگاه های خم کن پروفیل که در مدل های ۳ غلتکی یا ۴ غلتکی عرضه می شوند. دستگاه ۴ غلتکی یک غلتک فشار بیشتری نسبت به دستگاه ۳ غلتکی دارد که می تواند پروفیل را بیشتر زیر غلتک بالایی گیره دهد و دقت خمش را بهبود بخشد (زمانی که دقت قالب خمشی دستگاه های سه رول بسیار زیاد است، چهار غلتک ماشین های غلتکی نیز مزیت منحصر به فرد خود را از دست خواهند داد، اما عملکرد اپراتور را دست و پا گیرتر می کند و در عین حال توانایی خمشی همان مدل را کاهش می دهد. در حالی که دستگاه‌های خم کن پروفیل CNC چهار غلتکی خم‌های سریع و دقیقی را تولید می‌کنند، سه دستگاه رول برای سازندگانی که با طیف وسیعی از انواع مواد کار می‌کنند ایده‌آل هستند.

طرز کار به طور خلاصه:

تغییر موقعیت نسبی قطعه کار (از طریق حرکت به سمت بالا و پایین محور غلتکی بالایی یا محور غلتکی پایین و بالایی) و فشار ایجاد شده در طول حرکت چرخشی در جهت عمود بر تغییر شکل خود پروفیل باعث می شود که پروفیل تغییر شکل پلاستیک پیوسته ایجاد می کند (لایه بیرونی پروفیل را ایجاد می کند تغییر شکل) الیاف کشیده می شود، الیاف داخلی منقبض می شود تا تغییر شکل خمشی ایجاد کند، فیبر میانی تغییر نمی کند، و قطعه کار با شکل از پیش تعیین شده در دمای اتاق به دست می آید (ما می نامیم خم شدن سرد).

 

طرز کار دستگاه های خم کن پروفیل و لوله :

مراحل کار یک دستگاه خم کن را می توان به صورت زیر شناسایی کرد:

  • بارگذاری قسمتی که باید خم شود: در این مرحله پروفیل در بین رول ها قرار می گیرد. در صورت لزوم می توان قطعه را پشتیبانی کرد و تحت فشار تغییر شکل قرار نگرفت.

  • حرکت رول به منظور دستیابی به موقعیت نیشگون گرفتن: در این مرحله پروفیل بین رول ها مسدود می شود و می توان با چرخش رول ها به جلو و عقب حرکت داد. فشار اعمال شده کمتر از فشار لازم برای تغییر شکل پروفیل است.

  • مرحله کار: در این فاز با ترجمه پروفیل و حرکت رول ها فشار افزایش می یابد و تغییر شکل پروفیل صورت می گیرد.

  • تخلیه پروفیل: فشار وارد بر پروفیل حذف شده و فضای بین رول ها افزایش می یابد تا پروفیل از دستگاه خارج شود.

اصل کار تأثیر مستقیمی در تمام مراحل دارد، اما عمدتاً در مرحله دوم و سوم. واضح است که برای بارگیری پروفیل روی دستگاه باید فاصله کافی بین رول ها وجود داشته باشد. همچنین واضح است که برای مسدود کردن پروفیل در بین رول ها و اعمال فشار، لازم است این فاصله کاهش یابد. یک یا چند رول باید قابلیت حرکت نسبت به بقیه را داشته باشند.

در دستگاه های خم کن پروفیل دوقلو، رول بالا دارای موقعیت ثابت است، در حالی که دو قسمت پایینی امکان حرکت را دارند و می توانند به طور مستقل یکی از دیگری حرکت کنند. این نوع دستگاه انعطاف پذیرترین دستگاه است، در نتیجه دستگاهی است که امکان دستیابی به عملکرد بهتر را فراهم می کند.

امکان حرکت مستقل رول های پایینی اجازه می دهد تا به بهترین نحو عملیات گیره و خمش را مدیریت کنند و اجازه کار متقارن و نامتقارن را می دهند. ماشین های هرمیدر ماشین‌های خم کن هرمی، رول‌های پایینی دارای موقعیت‌های ثابتی هستند، در حالی که رول‌های بالایی را می‌توان به پایین حرکت داد. با این نوع ماشین کار فقط به صورت متقارن امکان پذیر استدستگاه های تک پینچ در رول‌های زاویه‌دار تکی فقط یکی از رول‌های پایینی می‌تواند حرکت کند.

با این نوع دستگاه خم کن پروفیل می توان فقط به صورت نامتقارن کار کرد.مزایا و معایب پیکربندی های مختلف دستگاه های خم کن پروفیلجنبه های اصلی که برای تعریف مزایای یک پیکربندی دستگاه خم کن مقطع نسبت به دیگری باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

  • هزینه های تولید: دستگاه خم کن لوله دوقلو گران ترین دستگاهی است که ساخته می شود، زیرا قطعات متحرک بیشتر و در نتیجه اجزای بیشتری دارد. دستگاه خم کن پروفیل به سبک هرمی و سبک تک پینچ هزینه تولید کم و بیش یکسانی دارد.
  • انعطاف‌پذیری: رول‌های زاویه‌دار به سبک دو خرج کردن انعطاف‌پذیرترین هستند. در طول عملیات می توان موقعیت پروفیل را در سمت بارگیری دستگاه ثابت نگه داشت و فقط از رول در طرف مقابل برای خم کردن پروفیل استفاده کرد. در دستگاه های خم کن تک پینچ نیز می توان به این صورت عمل کرد، اما در دستگاه های هرمی نه.
  • امکان اجرای پیش خمشی در انتهای پروفیل: دستگاه های خم کن مقاطع به سبک دو پینچ می توانند پیش خم را در دو سر پروفیل اجرا کنند، در حالی که برای به دست آوردن نتیجه یکسان در رول های زاویه دار تک پینچ لازم است. برای بیرون آوردن قطعه از دستگاه، آن را بچرخانید و دوباره از انتهای مخالف وارد کنید. در دستگاه های خم کن پروفیل هرمی امکان پیش خم شدن پروفیل وجود ندارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + دوازده =