عایق صوتی دیوار مشترک و سقف

عایق صوتی دیوار و سقف

هنگامی که ما از واژه عایق یا عایق کاری استفاده می کنیم همه تصور می کنند که عایق کاری تنها مربوط به گرما و سرمای محیط می شود. یعنی ما از ماده ای که ضریت هدایت حرارتی پایینی دارد استفاده می کنیم تا گرمای محیط داخل را در زمستان ها از دست ندهیم. یا برعکس این کار را می کنیم تا در تابستان هوای خنک داخل سازه را حفظ کنیم. همیشه نام عایق با صرفه جویی در انرژی عجین بوده و ناخواسته ذهن ما به عایق های حرارتی فکر می کند. در صورتی که عایق تنها به عایق کاری حرارتی معطوف نمی شود بلکه ما می توانیم از متریال مخصوصی در جهت جلوگیری از ورود صداهای آزار دهنده استفاده کنیم.
عایق صوتی دیوار مشترک

چرا باید از عایق صوتی استفاده کنیم

عایق های صوتی نسل جدیدی از عایق هاست که با توجه به شرایط زندگی شهری و جوامع امروزی روی کار آمده اند. یعنی شلوغی های شهری و زندگی در آپارتمان ها باعث شده است تا همواره ما به دنبال محیطی آرام باشیم تا بتوانیم کمی از تنش ها و بحران های روزانه در امان باشیم.

این محیط زمانی حاصل می شود و ما می توانیم کمی از این تنش ها در امان باشیم که ساختمان ما مجهز به یک سیستم عایق کاری مناسب باشد. امروزه در بیشتر کشور ها این یک التزام شده است و باید رعایت شود. به خصوص در کشور های توسعه یافته.

پس زندگی های امروزی و سپری کردن زمان در اماکن شلوغ این نیاز را برای ما فراهم آورده است. ما همواره در معرض صداهای آزار دهنده هستیم صدای قدم زدن همسایه ها و صدای بوق ها و ترافیک خیابان های نزدیک خانه از جمله این صداهای آزار دهندست. گاهی دلیل اصلی استفاده ما از عایق صوتی ساخت حریم امنی برای خانواده خود است و ما تلاش می کنیم تا صدای صحبت کردنمان از اتاق خارج نشود.

ما در معرض چه نوع از صداهایی هستیم

صداها عموماً به دو دسته کلی تقسیم می شوند. صداهایی که ما همه روزه استفاده می کنیم و مورد نیاز ماست که در زبان انگلیسی به آن voice می گویند و صداهایی آزاردهنده محسوب می شوند و ما از شنیدن آن اجتناب می کنیم و همواره سعی بر آن داریم تا از این صداها بکاهیم. در زبان انگلیسی به این صدا ها noise می گویند.

اما همین صداهای آزار دهنده (noise) به دو دسته کلی تقسیم می شوند

صداهای ناشی از ضربه یا صداهای ضربه ای (impact noise)

همانطور که از نام آن پیداست این صدا ها از ضربه ها و حرکت ناشی می شود. برای مثال زمانی را تصور کنید که همسایه شما در حال اثاث کشی است صداهایی که ناشی از برخورد اثاث ایجاد می شود و شما در خانه خود می شنوید از این نوع صدا ها هستند. یا صدای قدم های بچه ها زمانی که در حال بازی کردن هستند از نمونه های دیگر این صداهاست. در اصطلاح به این صداها، صداهای ارتعاشی نیز می گویند چون این صداها همراه با لرزش است و در مواردی بسیار آزار دهنده است.

صداهای موجود در هوا (airborn noise)

صداهای صحبت کردن های پی در پی و بلند یا صدای گریه کردن های بچه ها از جمله این صداهاست. این نوع از صداها در محیط وجود دارد و در بیشتر مواقع همراه با لرزش و حرکت خاصی نیست، بارها شما نیز تجربه کرده اید که در داخل خانه نشسته اید و صدای تلویزیون همسایه را می شنوید.

صداهای آزار دهنده موجود در هوا

هر دو نوع این صداها آزاردهنده محسوب می شود و باید مهار گردد. و این کار نیاز به یک نوع عایق صوتی مناسب دارد.

مکانیزم عایق صوتی

عایق صوتی برای این که کارآیی بالایی داشته باشد باید ویژگی های خاصی داشته باشد. عایق های صوتی سنتی مانند عایق صوتی پشم سنگ و پشم شیسه از مکانیزم پیچیده ای برخوردار نیست و از یک لایه با متریال مشخص تشکیل شده است که در برخی از سازه ها استفاده می گردد. کارآیی مناسبی نیز دارد. اما این نوع از عایق ها سنتی محسوب می شود و نواقص خاص خود را دارد.

اما عایق های مدرن دیگری نیزی وجود دارد که ما به بررسی آن ها نیز می پردازیم. یک عایق خوب باید از ضخامت مناسبی برخوردا باشد یعنی هر چه میزان این ضخامت بیشتر باشد میزان نفوذپذیری صدا نیز کمتر است. البته در مورد این ویژگی عایق صوتی باید تفاوتی با عایق های حرارتی داشته باشد. در عایق های صوتی باید این فشردگی زیاد بوده و منافذی در بین آن باقی نماند در حالی که در عایق های حرارتی این فشردگی باید کمتر بوده تا منافذ خالی در بین عایق وجود داشته باشد تا کارآیی خوبی داشته باشد.

ویژگی دیگری که یک عایق صوتی باید داشته باشد یا بهتر است که داشته باشد این است که باید از چندین لایه متفاوت تشکیل شده باشد. این لایه ها باید مانند برگه های کتاب بر روی یکدیگر قرار بگیرند و هرکدام دارای متریال متفاوت و ویژگی های خاص خود باشد تا کارآیی بالاتری داشته باشد. در این صورت هر کدام از این لایه صداها و ارتعاشات خاصی را جذب کرده و میزان نفوذناپذیری آن بالاتر می رود.

عایق حرارتی یا عایق صوتی

باید به این نکته توجه داشته باشیم که ماهیت عایق های صوتی و عایق های حرارتی متفاوت است یعنی نمی توان از عایق های حرارتی به عنوان یک عایق صوتی مناسب نیز استفاده کرد.
عایق صوتی دیوار مشترک
البته نسل جدیدی از عایقهای حرارتی به نام عایق های الاستومری وجود دارد که نوع خاصی از آن در حین اینکه یک عایق حرارتی مناسب است می تواند برای صدا نیز موثر باشد. به این عایق ها، عایق های شانه تخم مرغی می گویند که شرکت k-flex با برند عایق الاستومری کافلکس تولید می کند. و جزء مرغوبترین عایق های دنیاست.

منبع بازرگانی نیک آراد 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + هفت =