عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی

عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی، موضوعی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم و شما عزیزان را دلیل و انواع عذاب وجدان جنسی آشنا کنیم. عذاب وجدان جنسی به احساس ناخوشایندی گفته می شود که پس از رابطه جنسی فرد را درگیر خود می کند و ممکن است که عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی، با اختلال در کارکرد جنسی نیز ارتباط داشته باشد.

بنابراین چنانچه احساس می کنید که از احساس ناخوشایندی پس از رابطه جنسی رنج می برید، تا انتها این مطلب همراه ما باشید تا در خصوص این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آورید.

 

عذاب وجدان جنسی:

همانطور که اشاره کردیم، عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی، احساس ناخوشیندی است که می توند نارضایتی جنسی و سپس نارضایتی از زندگی زناشویی را در پی  داشته باشد. در برخی مواقع عذاب وجدان جنسی ممکن است که فرد مبتلا را درگیر اعتیاد جنسی کرده و فرد را وارد روابط جنسی خطرناک کند.

این احساس بیشتر در افرادی شکل می گیرد که توانایی کنترل صحیح رفتارهای جنسی خود را نداشته و برای ارضاء نیاز جنسی شان، دست به کارهایی می زنند که باعث عذاب وجدان در آن ها می شود.

حال در ادامه همراه ما باشید تا به برخی از مهم ترین دلایل شکل گیری عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی بپردازیم.

انواع عذاب وجدان جنسی:

همانطور که اشاره شد، عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی، توانایی فرد در جلب رضایت و رفع نیاز جنسی همسرش را ناکام می گذارد. بنابراین برای حفط رابطه زناشویی، نیاز به مشورت با یک روانپزشک در راستای درمان این عارضه وجود دارد.
اما عذاب وجدان جنسی معمولا به دو دسته مختلف تقسیم می شود که در ادامه به بررسی این دو می پردازیم:

۱) صبح بعد از گناه:

به این معنی است که فرد به وسیله هوشیاری و آگاهی خود، حس می کند که گناه یا اشتباهی مرتکب شده و ارزشهای درونی خود را زیر پا گذاشته است. این نوع پشیمانی، ملایم تر است و افرادی که اذعان می کنند که اشتباه کرده اند، می توانند در صدد جبران برآمده و عذاب وجدان خود را کاهش دهند.

۲) گناه پنهان:

افرادی که مبتلا به عذاب وجدان جنسی از نوع گناه پنهان آن می باشند، نه تنها بعد از انجام رابطه جنسی، بلکه از تصور آن نیز، دچار عذاب وجدان شده و به صورت کلی رابطه جنسی را کاری کثیف می دانند.
این دسته از افراد درک درستی از احساسات جنسی و نیاز جنسی همسرشان نداشته و در ارگاسم ناتوان عمل می کنند. همین موضوع باعث می شود که رابطه زناشویی این افراد در خطری جدی قرار بگیرید.

 

چرا دچار عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی می شویم؟

اگر تا کنون عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی را احساس کرده باشید، احتمالا این سوال که چرا دچار عذاب وجدان می شوید، برایتان پیش آمده است. در واقع عذاب وجدان زمانی به سراغ فرد می آید که نباید کاری را انجام می داد یا بهتر است بگوییم که انجام نباید های شخصی که برگرفته از تابوهای جامعه، خانواده، باورهای مذهبی و ارزش های انسانی و شخصی است، فرد را دچار عذاب وجدان می کند.

در ادامه همراه ما باشید تا به دلایل ایجاد عذاب وجدان جنسی به صورت موردی بپردازیم.

 

۱) باورهای مذهبی:

باورهای مذهبی یکی از مهم ترین دلایل دچار شدن افراد به عذاب وجدان می باشد. در کشور ما که اکثریت افراد دارای باورهای دینی و مذهبی هستند و زمانیکه وارد یک رابطه جنسی با نامحرم که با دلایل مختلفی نظیر کنجکاوی، عدم کنترل نیاز جنسی، احساسات عاشقانه یا در برخی موراد به اجبار می شوند، دچار عذاب وجدان شده و مدام خود را سرزنش می کنند.

 

۲) احساس مسئولیت:

عذاب وجدان های بعد از رابطه جنسی نشاءت گرفته از احساس مسئولیت، به این دلیل است که فرد نسبت به شریک جنسی اش مسئولیت و وظیفه ای را احساس می کند و در صورت ناتوانی نسبت به انجام آن، درگیر عذاب وجدان می شود.

 

عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی

 

۳) احساس مورد سوء استفاده قرار گرفتن:

برخی از افراد پس از انجام رابطه جنسی، احساس می کنند که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند و یا عزت نفس خود را تخریب شده می بینند. اینگونه افراد، رابطه جنسی را نوعی ضعف و ذلت در برابر امیال و خواسته های هوس آلود دانسته و به این جهت خود را سرزنش می کنند.

گاهی این دسته از افراد به دلیل نیاز شدید جنسی، وارد رابطه با فردی می شوند که هیچ احساس علاقه ای به او نداشته و پس از رابطه، که نیاز جنسی اش فروکش می کند، دچار عذاب وجدان می شوذ.

 

آیا عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی طبیعی است؟

این موضوع که آیا عذاب وجدان جنسی، موضوعی طبیعی است یا نه، بستگی به اعتقادات شخصی و مذهبی فرد و جامعه دارد. به طور مثال همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از دلایل اصلی دچار شدن به عذاب وجدان جنسی، مربوط به اعتقادات مذهبی می باشد، بنابراین در جامعه ای که مردم اعتقادی به عدم ارتباط با نامحرم نداشته باشنند، این موضوع حل شده و ممکن است که شکل گیری عذاب وجدان جنسی در فرد، دلایل دیگری داشته باشد.

همچنین نمی توان گفته که این احساس، مربوط به کشور های اسلامی است، بلکه در بسیاری از جوامع غربی به دلیل بی بند و باری های جنسی، آسیب های فراوانی در این زمینه دیده می شود.

اما اگر احساس می کنید که این احساس در شما به طور چشمگیری افزایش داشته و زندگی عادی و زناشویی شما را دچار اختلال کرده، بهتر است که به یک روانپزشک مراجعه کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.