عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟
عرضه اولیه سکه (ICO) معادل عرضه اولیه عمومی (IPO) در صنعت ارزهای دیجیتال است. شرکتی که به دنبال جمع آوری پول برای ایجاد یک سکه، برنامه یا سرویس جدید است، می تواند یک ICO را به عنوان راهی برای جمع آوری سرمایه راه اندازی کند.

سرمایه‌گذاران علاقه‌مند می‌توانند با خرید یک سکه اولیه، یک توکن ارز دیجیتال جدید صادر شده توسط شرکت دریافت کنند. این توکن ممکن است دارای برخی کاربردهای مرتبط با محصول یا خدماتی باشد که شرکت ارائه می‌کند یا نشان دهنده سهمی در شرکت یا پروژه است.

چگونه یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) کار می کند

هنگامی که یک پروژه ارز دیجیتال می‌خواهد از طریق ICO پول جمع‌آوری کند، اولین قدم سازمان‌دهندگان پروژه تعیین نحوه ساختار سکه است. ICO ها را می توان به چند روش مختلف ساختار داد، از جمله:

۱. عرضه ایستا و قیمت ثابت: یک شرکت می تواند یک هدف یا محدودیت بودجه خاصی را تعیین کند، به این معنی که هر توکن فروخته شده در ICO دارای قیمت از پیش تعیین شده است و کل عرضه توکن ثابت است.
۲. عرضه ایستا و قیمت پویا: یک ICO می‌تواند یک عرضه ثابت از توکن‌ها و یک هدف تأمین مالی پویا داشته باشد – به این معنی که مقدار وجوه دریافتی در ICO قیمت کلی هر توکن را تعیین می‌کند.
۳. عرضه پویا و قیمت ثابت: برخی از ICOها عرضه توکن پویا اما قیمت ثابت دارند، به این معنی که میزان سرمایه دریافتی تعیین کننده عرضه است.

انتشار وایت پیپر
در کنار ساختار ICO، پروژه کریپتو معمولاً یک کتاب راهنما (به نام وایت پیپر یا کاغذ سفید در صنعت کریپتو) ایجاد می کند که از طریق وب سایت جدیدی که به توکن اختصاص داده شده است، در اختیار سرمایه گذاران بالقوه قرار می دهد. مروجین پروژه از وایت پیپر خود برای توضیح اطلاعات مهم مرتبط با ICO استفاده می کنند:

 • این پروژه در مورد چیست
  نیازی که پروژه پس از اتمام انجام خواهد شد
  پروژه به چه مقدار پول نیاز دارد
  بنیانگذاران چه تعداد از توکن های مجازی را حفظ خواهند کرد
  چه نوع پرداختی (کدام ارزها) پذیرفته خواهد شد
  مدت زمان اجرای کمپین ICO

این پروژه وایت پیپر را به عنوان بخشی از کمپین ICO خود منتشر می کند، که آن را برای تشویق علاقه مندان و حامیان به خرید برخی از توکن های پروژه طراحی می کند. سرمایه‌گذاران معمولاً می‌توانند از فیات یا ارز دیجیتال برای خرید توکن‌های جدید استفاده کنند، و به طور فزاینده‌ای رایج است که سرمایه‌گذاران با استفاده از سایر اشکال رمزنگاری مانند بیت‌کوین یا اتریوم پرداخت کنند. این توکن های تازه منتشر شده مشابه سهام فروخته شده به سرمایه گذاران در طول IPO هستند.

چه اتفاقی برای صندوق ها می افتد؟
اگر پول جمع‌آوری‌شده در یک ICO کمتر از حداقل مقدار مورد نیاز طبق معیارهای ICO باشد، ممکن است وجوه به سرمایه‌گذاران پروژه بازگردانده شود. سپس ICO ناموفق تلقی می شود. اگر الزامات بودجه در مدت زمان مشخص برآورده شود، پول جمع‌آوری‌شده برای دستیابی به اهداف پروژه هزینه می‌شود.

چه کسی می تواند یک ICO راه اندازی کند؟
هر کسی می تواند یک ICO راه اندازی کند. در حال حاضر با مقررات بسیار کمی در مورد ICOها در ایالات متحده، هر کسی که بتواند به فناوری مناسب دسترسی داشته باشد، آزاد است تا یک ارز دیجیتال جدید راه اندازی کند.

اما این فقدان مقررات همچنین به این معنی است که ممکن است کسی هر کاری که لازم است انجام دهد تا شما را متقاعد کند که ICO قانونی دارد و با پول فرار کند. از بین همه راه‌های ممکن مالی، یک ICO احتمالاً یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای راه‌اندازی به عنوان کلاهبرداری است.

خرید با یک ICO
اگر قصد خرید ICO جدیدی را دارید که در مورد آن شنیده اید، حتما آن را انجام دهید. اولین قدم این است که اطمینان حاصل شود افرادی که ICO را ارائه می دهند واقعی و پاسخگو هستند. در مرحله بعد، تاریخچه رهبران پروژه را با رمزنگاری و بلاک چین بررسی کنید. اگر به نظر می رسد که این پروژه کسی را با تجربه مرتبط و به راحتی تأیید نمی کند، این یک خط قرمز است.

حتی اگر کسی بتواند یک ICO ایجاد و راه‌اندازی کند، به این معنی نیست که همه باید این کار را انجام دهند. بنابراین اگر به سازماندهی یک پیشنهاد اولیه سکه فکر می کنید، از خود بپرسید که آیا کسب و کار شما به طور قابل توجهی از آن سود می برد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.