علت قرمز شدن چراغ اینترنت مودم چیست ؟

قرمز شدن چراغ اینترنت مودم و قطعی اینترنت یکی از پیشامدهایی می باشد که ممکن است بارها آن را تجربه کرده باشید. این اتفاق ممکن است به علت عدم بر قراری صحیح اتصالات به مودم، اتصال تعداد زیادی دستگاه به یک مودم، عدم استفاده از اسپلیتر، بوق نداشتن خط رانژه و غیره بیفتد که برای رفع هر کدام از این موارد با راه حل های گوناگونی مواجه هستید و در صورت داشتن خطا در رفع برخی از این مشکلات ممکن است دیگر نتوانید به پنل مودم خود دسترسی داشته باشید. در این شرایط نه تنها مشکل قرمز شدن چراغ مودم شما بر طرف نشده بلکه مشکل بزرگ تری نیز به آن اضافه می شود.
در این مقاله ما علت قرمز شدن چراغ اینترنت مودم را برایتان شرح داده ایم و راه حل های مناسبی را برای رفع این مشکل به شما ارئه داده ایم.
معرفی چراغ مودم های ADSL
چراغ های مختلفی بر روی بدنه مودم ها وجود دارد که هر کدام نشان دهنده وضعیت خاصی هستند مدل و جایگاه این چراغ ها در مودم های مختلف متفاوت است. که پیش از بررسی علت قرمز شدن چراغ اینترنت مودم، چراغ های ۳ مودم زایلکس، TP-LINK ،D-LINK را بررسی می کنیم.
چراغ اینترنت مودم TP-Link
اگر با دقت به مودم TP-Link خود توجه کنید چراغ های مودم شما مشابه تصویر بالا می باشد که کاربرد آن ها به شرح زیر می باشد :
۱_ چراغ Power : اگر این چراغ سبز باشد به معنی اتصال صحیح آداپتور به مودم می باشد و اگر این چراغ قرمز باشد شما باید آداپتور و پریز برق را برسی کنید که آیا برق به درستی به مودم می رسد.
۲_ چراغ ADSL : اگر این چراغ سبز باشد به این معنی است که بر روی خط تلفن شما سرویس ADSL فعال است. اگر این چراغ قرمز باشد به این معنی است که سرویس ADSL  شما غیر فعال شده است یا خطوط مخابراتی به مشکل خورده است.
۳_ چراغ Internet : اگر این چراغ سبز باشد به این معنی است که شما با موفقیت به اینترنت متصل شده اید.
۴_ چراغ WLAN : اگر این چراغ سبز باشد به این معنی است وایرلس مودم فعال است.
۵_ چراغ های ۱ تا ۴ : اگر این چراغ سبز باشد به این معنی است که یکی از پورت های LAN به یک وسیله دیگر متصل است.
چراغ اینترنت مودم d-link
چراغ های مودم d-link که مشابه چراغ های مودم TP-Link هست فقط با این تفاوت که مودم d-link 3 چراغ بیشتر دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.
۱_ چراغ Power : اگر این چراغ سبز باشد به معنی اتصال صحیح آداپتور به مودم است و اگر این چراغ قرمز باشد شما باید آداپتور و پریز برق را برسی کنید که آیا برق به درستی به مودم میرسد یا خیر!
۲_ چراغ های ۱ تا ۴ : اگر این چراغ سبز باشد به این معنی است که یکی از پورت های LAN به یک وسیله دیگر متصل است.
۳_ چراغ Wireless : اگر این چراغ سبز باشد به این معنی است مودم وایرلس مودم فعال است.
۴_ چراغ WPS : یک استاندارد تنظیمات امنیتی شبکه وای فای است.
۵_ چراغ USB : اگر این چراغ سبز باشد به این معنی است که به مودم شما یک دستگاه USB متصل است.
۶_ چراغ DSL : این چراغ فعال بودن سرویس adsl را برو خط شما نشان می دهد.
۷_ چراغ Internet : در صورت اتصال شمابه اینترنت این چراغ روشن می شود.
چراغ اینترنت مودم زایکسل
۱_ چراغ Power : نشان دهنده اتصال صحیح آداپتور به برق می باشد.
۲_ چراغ ADSL : روشن و ثابت بودن این چراغ نشان می دهد که ارتباط مودم با خط adslبر قرار می باشد.
۳_ چراغ Internet : روشن بودن این چراغ نشان می دهد که اتصال مودم و اینترنت بر قرار می باشد.
۴_ چراغ LAN : روشن بودن این چراغ نشان دهنده اتصال سیستم به آن پورت از مودم است.
۵_ چراغ وایرلس : روشن و ثابت بودن این چراغ نشان دهنده فعال بودن وایرلس مودم است.
۶_ دکمه روشن و خاموش WPS : با فشردن دکمه روی مودم که با علامت کلید مشخص شده به مدت یک ثانیه وایرلس را روی مودم فعال کنید.
در بخش قبلی با چراغ های مختلف بر روی بدنه مودم های tp-link ،D-link و Zylex و نقش آن ها آشنا شده ایم. پیش از ارائه راه حل برای رفع مشکل قرمز شدن چراغ مودم بهتر است به شناخت دلایل این اتفاق بپردازیم، در حالت کلی از مهم ترین دلایل قرمز شدن چراغ مودم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :
_ قطع و وصلی تلفن محل کار یا خانه
خرابی سرویس تلفن یکی از اصلی ترین مشلاتی است که ممکن است در طول سال بارها با آن مواجه شویم، این مشکل به ۲ دلیل رخ می دهد، اولین دلیل به خاطر خرابی از سوی اداره مخابرات می باشد که برای پیگیری رفع این مشکل می توانید هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری اقدام به انجام آن نمایید. دومین دلیل هم به علت خرابی سیم های تلفن داخل خانه می باشد و این خرابی هم می تواند به خاطر استفاده از سیم های نامرغوب و معیوب و اتصال نادرست به پریز باشد.
برای رفع این مشکل تنها می توانید از مامورین اداره مخابرات کمک بخواهید و این اقدام باید تنها در شرایطی صورت گیرد که شما ۱۰۰ درصد از خرابی و قطع بودن تلفن خود مطمئن باشید.
_ عدم برقراری صحیح اتصالات مودم
با توجه به این موضوع که برای اتصال مودم ها از سیم های گوناگونی استفاده می شود که کاربردهای مختلفی نیز دارند ممکن است با کوچک ترین جا به جایی مودم و یا حتی تعویض کابل باعث جداسازی سیم ها از جای اصلی و قطعی اینترنتی شود.
به همین دلیل بهتر است به هیچ عنوان مودم را جا به جا و دستکاری نکنید. در صورتی که بعد از جا به جایی و یا تعویض کابل مودم خود با قرمز شدن چراغ مودم رو به رو شده اید پیشنهاد می کنیم اتصالات مودم خود رابررسی نمایید.
_ عدم استفاده از اسپلیتر
اسپلیتر یک دستگاه کوچک و سفید رنگ می باشد که دارای ۳ درگاه است. با توجه به اینکه ADSL بر روی خط تلفن قرار گرفته و خط مجزایی برایش در نظر گرفته نشده است، در صورت عدم استفاده از اسپلیتر ممکن است سیگنال های ADSL و تلفن با یکدیگر تداخل داشته باشند و در اصطلاح کانفیلیکت رخ دهد که همین موضوع هم باعث قرمز شدن چراغ مودم شما می شود.
جالب است بدانید که قطعی اینترنت هنگام تلفن به همین دلیل اتفاق می افتد. در حالت کلی بیش تر مودم ها در بسته بندی خود اسپلیتر دارند و در صورت عدم وجد آن می توانید با قیمتی بسیار ناچیز یک اسپلیتر را به صورت جداگانه خریداری نمایید.
مهم ترین کاربرد های اسپلیتر شامل موار زیر می شوند :
۱_ عدم خش خش تلفن
۲_ جلوگیری از قطع شدن تلفن
۳_ جلوگیری از قرمز شدن مودم
_ خاموش بودن مودم
_ معیوب بودن پریز و کابل تلفن متصل به مودم
_ بوق نداشتن خط رانژه
_ اتصال تعداد زیادی دستگاه به صورت همزمان
_ مشکل از ISP است
رفع مشکل قرمز شدن چراغ مودم
_ خاموش و روشن کردن مودم
هنگام قطع شدن اینترنت و مواجه شدن با چراغ قرمز روی مودم، اولین کاری که هر شخصی انجام می دهد خاموش و روشن کردن مودم می باشد که در بیش تر مواقع بعد از انجام این کار، اینترنت وصل شده و چراغ مودم دیگر قرمز نیست اما اگر با انجام این کار، مودم شما درست نشد بهتر است راه حل های بعدی را نیز بررسی نمایید.
_ ریست کردن مودم
برای حل مشکل قرمز شدن چراغ مودم، یکی از روش ها ریست کردن مودم می باشد، برای این منظور باید یک سنجاق، سوزن ته گرد یا یک شی نوک تیز را وارد سوراخ بسیار ریز reset کرده و آن را تا ۱۵ ثانیه نگه دارید تا دستگاه ریست شود.
_ تماس با IPS
می توانید برای اطلاع دقیق از مشکل خود با اپراتور سرویس دهنده اینترنت نیز تماس بگیرید، البته این راهکار نیاز به کمی صبر و حوصله دارد تا اپراتور به تماس شما پاسخ داده و بتواند مشکل شما را حل نماید.
_ استفاده از پریز تلفن دیگر
اگر در منزل شما چندین پریز تلفن و یا کابل وجود دارد بهتر است مودم خود را به یکی دیگر از آن ها وصل نمایید، در صورتی که هیچ کدام از آن ها کار نکرد ممکن است سیم کشی دیوارها یا اتصالی که کابل یا خط تلفن وارد منزل شما می شود، دارای مشکل باشد.
_ بررسی میزان حجم اینترنت
در صورت تمام شدن حجم ترافیک اینترنت خود می توانید با ورود به پنل مدیریت مودم خود اقدام به خرید بسته جدید اینترنتی نمایید.
_تنظیم مجدد مودم
در آخر
در این مطلب ما درباره علت قرمز شدن چراغ اینترنت مودم و راه حل های رفع آن صحبت کردیم، همان طور که متوجه شدید اولین قدم برای حل مشکل قرمز شدن چراغ مودم، بررسی اتصالات و روشن بودن مودم می باشد و بعد از آن باید به سراغ reset کردن و کانفیگ مودم خود بروید. بهتر است برای انجام تنظیمات مودم خود با مجموعه الو رایانه کمک تماس گرفته تا کارشناسان مجموعه ما در کم تر از یک ساعت مودم های شما را کانفیگ نمایند و شما مجددا به اینترنت وصل شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =