عمل پای پس معده چیست ؟

چیزی که امروزه باعث می‌شود افراد را برای جراحی کاهش وزن انتخاب کنند، مانند جراحی کوچک بای پس معده،  است.

چاقی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که اکثر مردم دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند. ظاهر چاقی و اضافه وزن به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی توان تغذیه به تنهایی را در آن دخیل دانست.

آنچه واضح است تأثیر عوامل دیگری است که باعث افزایش وزن در تسریع روند چاقی می شود. حال اگر فردی سبک زندگی اشتباه داشته باشد و تغذیه ناسالم به عادت زندگی او تبدیل شود، به سرعت چاق می شود و به بیماری های مرتبط با چاقی مبتلا می شود.

در این قسمت از مجله هومکا با ما همراه باشید تا بتوانیم اطلاعات کافی در مورد جراحی مینی بای پس و تاثیرات آن بر بدن در اختیار شما قرار دهیم.

انواع جراحی بای پس

در دنیای امروز انواع مختلفی از جراحی چاقی انجام می شود و هر یک به نوعی بر کاهش وزن افرادی که از چاقی شدید رنج می برند، تاثیر می گذارد.

اما جراحی بای پس معده یکی از بهترین، شناخته شده ترین و محبوب ترین جراحی های چاقی است. جراحان چاقی می توانند با انجام عمل جراحی بای پس معده به کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل کمک کنند.

بسیاری از مردم جهان هنوز از وجود دو نوع جراحی بای پس بی اطلاع هستند. به طور کلی متخصصان جراحی بای پس را به دو دسته مینی بای پس معده و بای پس معده کلاسیک تقسیم می کنند. ما قصد داریم شباهت ها و تفاوت های این دو جراحی چاقی را برای شما بیان کنیم. همچنین مزایا و معایب آن را بیان خواهیم کرد.

مینی جراحی بای پس معده

مینی بای پس معده تقریباً شبیه بای پس کلاسیک است. در این روش جراح معده را به دو قسمت فوقانی و تحتانی تقسیم می کند. علاوه بر این، در طی این جراحی طول روده کوچک نیز کاهش می یابد.با انجام این جراحی کاهش وزن و کاهش وزن امکان پذیر است. هنگامی که بیمار تحت این عمل جراحی قرار می گیرد، معده و روده او کالری کمتری را بعد از هر وعده غذایی جذب می کند.

بزرگترین تفاوت بین جراحی مینی بای پس معده و جراحی بای پس کلاسیک، کوچکتر بودن سطح جراحی است. همچنین روده کوچک با این روش نسبت به روش کلاسیک کمتر تغییر می کند. زمان صرف شده برای جراحی مینی بای پس کمتر از نوع کلاسیک است.

مزایای مینی بای پس معده

اولین و بزرگترین مزیت این جراحی این است که نتایج کلاسیک بای پس معده را به فرد می دهد. اما خوبی در مورد مینی بای پس این است که جراحی شما کوتاه تر و کمتر تهاجمی است. افرادی که جراحی مینی بای پس انجام می دهند سریعتر بهبود می یابند. عوارض جانبی مینی بای پس معده نسبت به نوع کلاسیک آن خفیف تر است.

معایب مینی بای پس معده

این روش جراحی هیچ عیب خاصی ندارد مگر در موارد نادری که فرد دچار عوارض ناشی از جراحی می شود. علاوه بر این، این روش لاغری نسبت به روش کلاسیک محدودتر است، بنابراین نتیجه ممکن است به اندازه روش کلاسیک چشمگیر نباشد. گاهی اوقات بیمار می تواند درمان های دیگری را برای افزایش تاثیر این روش انجام دهد.

بای پس کلاسیک چیست؟

بای پس کلاسیک جراحی است که اکثر افراد با شنیدن اصطلاح جراحی چاقی آن را به یاد می آورند، اما بای پس کلاسیک تنها یکی از انواع جراحی چاقی است. در طی جراحی بای پس معده کلاسیک، معده به کیسه های بالایی و تحتانی تقسیم می شود. تغییرات قابل توجهی نیز در روده کوچک رخ می دهد.

معده و روده با ایجاد تغییراتی در این دو اندام، تعداد کالری دریافتی از هر وعده غذایی را محدود می کند. فردی که تحت عمل جراحی بای پس کلاسیک قرار می گیرد، معده او کالری کمتری را در طول هضم جذب می کند.بنابراین، کاهش وزن ناشی از بای پس کلاسیک به دلیل سوء جذب کالری است.

مزایای جراحی بای پس معده کلاسیک

بزرگترین مزیت انجام عمل جراحی بای پس معده کلاسیک این است که هدف کاهش وزن را از دو طریق انجام می دهد. در حالت اول نتیجه کاهش وزن کوتاه مدت و در حالت دوم طولانی مدت است. بیماران چاق مبتلا به فشار خون بالا و دیابت اغلب پس از جراحی بای پس معده بهبودی در این شرایط مزمن را تجربه می کنند.

معایب جراحی بای پس معده کلاسیک

بزرگترین خطر جراحی بای پس معده خود جراحی است. به عبارت دیگر، اگر جراحی توسط متخصص آموزش دیده انجام نشود، جراح دیگر نمی تواند معده و روده های منقبض شده را به حالت سابق برگرداند. خطر عفونت و سایر عوارض جانبی گاهی اوقات افراد را تهدید می کند.

انتخاب بهترین روش جراحی بای پس

یکی از دغدغه های فکری داوطلبان جراحی بای پس، انتخاب نوع جراحی است. هر دو نوع جراحی بای پس تقریبا مشابه یکدیگر هستند، فقط نوع مینی محدودتر از نوع کلاسیک است. بنابراین اگر کاندیدای جراحی بای پس هستید، باید به نیازها و اهداف خود برای جراحی بای پس فکر کنید.

مشاور متخصص شما را در انتخاب بهترین روش بای پس معده راهنمایی می کند. مراجعه به پزشک متخصص و انتخاب یکی از دو نوع جراحی پس از بررسی وضعیت شما و در نظر گرفتن فواید و خطرات احتمالی ضروری است.

مزایای مینی بای پس در مقایسه با بای پس کلاسیک

وقتی شروع به خوردن می کنید خیلی زودتر از قبل احساس سیری خواهید کرد.
کالری دریافتی بدن شما کاهش می یابد و بدن شما مواد معدنی کمتری را جذب می کند.
شما می توانید حدود سه چهارم وزن اضافی بدن خود را در ۲۴ ماه از دست بدهید
بسیاری از مشکلات جسمی شما کاهش می یابد، به عنوان مثال شما شاهد بهبود نسبی در دیابت و فشار خون خواهید بود.
در مقایسه با روش بای پس کلاسیک، خطرات و عوارض جانبی کمتری دارد.
این روش برگشت پذیر است و در صورت عدم رضایت فرد از عمل جراحی در نهایت به حالت اول باز می گردد.

عملکرد کلی مینی بای پس چیست؟

جراحی مینی بای پس با محدود کردن حجم معده، سطح اشتها را کاهش می دهد.همچنین با کوتاه شدن طول روده کوچک، سطح جذب مواد مغذی توسط روده را کاهش می دهد. به این ترتیب کاهش وزن تدریجی اتفاق می افتد.

آمادگی برای مینی جراحی بای پس معده

تقریباً ۱۴ روز قبل از جراحی مینی بای پس معده، تیم جراحی:

آنها سلامت شما را ارزیابی خواهند کرد، در طول این ارزیابی از شما سوالاتی در مورد سابقه پزشکی، داروهایی که مصرف می کنید و سابقه جراحی هایی که انجام داده اید می پرسند.
آزمایشات ویژه ای مانند EKG، اشعه ایکس و آزمایش خون خواهید داشت.
لازم است ۲ هفته قبل از عمل یک رژیم غذایی تنظیم شود که شامل موارد زیر است:

غذاها قند ندارند
مصرف کربوهیدرات را محدود کنید
مصرف پروتئین و سبزیجات را افزایش دهید.
مایعات بیشتری بنوشید
یک روز قبل از جراحی موارد زیر را انجام دهید:

مایعات و آبگوشت های شفاف بنوشید.
در طول روز فقط یک شیک پروتئینی مصرف کنید.
در مورد قطع دارو با جراح خود صحبت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.