عوارض استفاده از رنگ موهای شیمیایی

استفاده از رنگ مو به علت شیمیایی بودن ترکیبات آن باعث می شود که ساختار موها با خطر مواجه شوند. برای این که موهای شما تغییر رنگ پیدا کنند رنگ مو را که ترکیبی از رنگ و اکسیدان است روی سر قرار می دهند. تغییر شیمیایی که در ناحیه ساقه مو اتفاق می افتد به تغییر رنگ مو می انجامد. این کار باعث زیباتر شدن موهای شما می شود. اما ممکن است عوارضی را هم ایجاد کند. برخی از این عوارض به شرح زیر هستند:

 

پوسته پوسته شدن سر

گاها پیش می آید که پس از این که موهایتان را رنگ می کنید پوست کف سر با مشکلاتی مواجه می شود. پوسته پوسته شدن سر یا ایجاد شوره یکی از این آسیب ها و مشکلات پوستی است. به علت این که پوست سر شما با مواد شیمیایی برخورد پیدا می کند کمی حساس می شود. اتفاق بعدی که در این مدت می افتد این است که پوست سر شما از مواد مغذی تهی می شود. در واقع روغن ها و مواد موجود روی پوست سر در اثر اصابت با مواد شیمایی از بین می روند. به همین دلیل پوست کف سر ضعیف می شود. این اتفاق ممکن است باعث پوسته پوسته شدن پوست این ناحیه شود.

 

ایجاد موخره و چند رشته شدن موها

گاها به خصوص در صورتی که موهایتان را به صورت مکرر رنگ می کنید موها رشته رشته می شوند. این مشکل ممکن است در قسمت انتهایی موها و گاهی در کل تار مو به وجود بیاید. موخره ها باعث می شوند که تار مویی ضعیف شود. بهتر است قبل از این که موخره به قسمت های بالایی مو یعنی نزدیک به پوست سر برسد با آن مقابله شود. در این راستا می توانید از شامپوها و محصولاتی که در این زمینه وجود دارند استفاده کنید.

 

ریزش موها

بسیار به وجود می آید که این محصولات شیمیایی باعث ضعیف شدن ریشه مو می شود. به همین دلیل موها ریزش پیدا می کنند. این مشکل به خصوص برای افرادی که از ابتدا موهایی ضعیف داشته اند به وجود می آید. رنگ کردن ها و دکلره کردن های مکرر نیز باعث می شود حتی اگر شما موهای پرپشتی هم داشته باشید دچار ریزش مو شوید.

 

رعایت موارد زیر از ایجاد مشکلات مو پیشگیری می کند:

 

کوتاه کردن مو

اگی می بینید که موهایتان بیش از حد ضعیف شده اند بهتر است مدتی موهایتان را کوتاه تر کنید. به خصوص خانم هایی که موی بلند دارند و مدام موهایشان را رنگ می کنند گاها به مشکلات موخره و ریزش مو برمی خورند. در این صورت بهتر است با کوتاه کردن موها کمی به موهایتان استراحت بدهید. اگر دوست ندارید موهایتان را کوتاه کنید و دوست دارید موی بلند داشته باشید حداقل قسمت انتهایی موها را کمی کوتاه کنید. هرازگاهی کوتاه کردن های مو حتی خیلی کم از بروز موخره جلوگیری می کند.

 

استفاده از شامپوهای مناسب موهای رنگ شده

محصولات شوینده مختلفی در بازار یافت می شود. خیلی از این محصولات برای موهای رنگ شده است. به خصوص در مورد شامپو محصولات متنوعی وجود دارد. استفاده از یک شامپوی مناسب که با توجه به نیاز موهای رنگ شده ساخته شده باشد می تواند از مشکلاتی مانند ریزش مو و موخره جلوگیری کند. به طور مثال شامپو موهای رنگ شده کامان یکی از این محصولات است. این شامپو حاوی مواد مغذی است که موهای شما به آن نیاز دارند. همچنین با خاصیت شویندگی ملایم باعث می شود که موها از مواد مفید مورد نیازشان شسته نشوند.

 

مصرف بیشتر سبزیجات

سبزیجات مانند سبزی های خوردن، کاهو، کلم بروکلی و کل محصولات این دسته حاوی مواد مفیدی هستند که برای پوست و مو مفید است. اگر موهایتان دچار ضعیفی شده است مصرف سبزیجات را افزایش بدهید. به طور مثال در کنار وعده های غذایی خود از سبزی خوردن استفاده کنید. در سالاد خود از ترکیبات مختلفی مانند خیار، کاهو، کلم بروکلی و… استفاده کنید.

 

به موقع موهایتان را بشویید

اجازه ندهید که موهایتان بیش از حد کثیف شوند. به موقع استحمام کنید. کثیف و چرب شدن مو مشکلاتی مانند ریزش و موخره را بیشتر می کند. به خصوص اگر موهای چرب داشته باشید حمام کردن دیر به دیر به شدت موهایتان را ضعیف می کند.

 

از سشوار داغ استفاده نکنید

خشک کردن موها با سشوار داغ باعث آسیب شدید به موها می شود. به خصوص برای موهای رنگ شده این آسیب بسیار جدی تر خواهد بود. بهتر است سشوار را با فاصله از موهای خود بگیرید. همچنین دمای آن را خیلی زیاد نکنید. سعی کنید وقتی از حمام می آیید آب موها را با حوله بگیرید. با این کار نیاز کمتری دارید که موها را در مواجه باد داغ قرار دهید.

 

موهای خود را آزاد بگذارید

اگر موهای بلند دارید سعی کنید موهایتان را باز بگذارید. از بستن مو با کش آن هم محکم بپرهیزید. این کار به ریشه مو که ضعیف هم شده است آسیب می زند. سعی کنید کمتر موهایتان را ببندید. باز گذاشتن مو باعث می شود که موها بیشتر اکسیژن رسانی کنند. به همین دلیل کمی قوی تر می شوند.

 

موهای خود را به صورت خیس شانه نکنید

شانه کردن موهایی که خیس است باعث کشش در موها و نازک شدن ساقه مو می شود. این کار به ریشه مو نیز آسیب می رساند. چرا که خیس بودن مو باعث می شود که موها کمی هم گره داشته باشند. به همین دلیل شانه زدن آنها سخت می شود. همین موضوع باعث می شود که ریشه مو کشیده شود. بهتر است وقتی از حمام می آیید تنها آب موها را با حوله بگیرید. از شانه زدن موهای خیس اجتناب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 11 =