عوارض شوک درمانی در بیماران دو قطبی

شوک درمانی که با نام ECT یا درمان تشنج الکتریکی نیز شناخته می‌شود، یک درمان کوتاه‌مدت برای شیدایی شدید یا افسردگی است، به‌ویژه زمانی که علائم شامل علائم خودکشی یا روان‌پریشی باشد یا زمانی که به نظر می‌رسد داروها مؤثر نیستند. این می تواند تا ۷۵٪ از بیماران را تحت تاثیر قرار دهد.

شوک درمانی چگونه کار می کند؟

شوک درمانی چگونه کار می کند؟
در درمان تشنج، جریان الکتریکی از پوست سر عبور می‌کند تا تکان‌های کوتاهی در مغز ایجاد شود. ECT یکی از سریع ترین راه ها برای تسکین علائم در افراد مبتلا به مانیا یا افسردگی اساسی است.

ECT معمولا فقط زمانی استفاده می شود که داروها یا سایر درمان ها بی اثر باشند. همچنین زمانی که علائم عاطفی یا روان پریشی آنقدر شدید است که انتظار برای اثرگذاری دارو خطرناک است، می توان از آن استفاده کرد. ECT همچنین اغلب درمان انتخابی برای اپیزودهای خلقی شدید در دوران بارداری در نظر گرفته می شود.

قبل از درمان ECT، به فرد شل کننده عضلانی داده شد و تحت بیهوشی عمومی قرار گرفت. الکترودهایی روی پوست سر بیمار گذاشته می شود و جریان الکتریکی ایجاد می شود که باعث تشنج خفیف می شود.

تشنج معمولاً به حرکات سبک بازوها و پاها به دلیل شل شدن عضلات محدود می شود. در طول درمان بیماران را از نزدیک تحت نظر بگیرید. بیمار چند دقیقه بعد بدون هیچ خاطره ای از درمان یا رویداد مربوط به درمان بیدار می شود و ممکن است برای مدت کوتاهی گیج شود.

ECT معمولاً تا ۳ بار در هفته و معمولاً ۲ تا ۴ هفته تجویز می شود. پس از آن درمان نگهدارنده بسته به فرد می تواند به صورت هفتگی یا ماهانه ادامه یابد.

عوارض شوک درمانی در بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی

عوارض شوک درمانی در بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی
ECT یکی از ایمن ترین درمان ها برای اختلالات خلقی شدید است و بیشتر خطرات آن با بیهوشی همراه است.از دست دادن حافظه کوتاه مدت یک عارضه جانبی رایج است، اگرچه معمولاً طی چند هفته پس از درمان فروکش می کند و بسته به نحوه قرارگیری الکترودها روی پوست سر و سایر جنبه های فنی حداقل قابل دستیابی است.

سایر عوارض جانبی احتمالی ECT عبارتند از:

متحیر
حالت تهوع
سردرد
درد فک
درد عضلانی
این عوارض ممکن است از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشد. حدود یک سوم بیماران ECT مقداری از دست دادن حافظه را گزارش می کنند، اما این معمولاً به زمان درمان محدود می شود.

مطالب مرتبط: اختلال دوقطبی چیست؟

آیا پس از درمان شوک ممکن است اختلال دوقطبی عود کند؟

آیا پس از درمان شوک ممکن است اختلال دوقطبی عود کند؟
برای سالیان متمادی، الکتروشوک درمانی (ECT)، که معمولا به عنوان شوک درمانی شناخته می شود.

تحقیقات جدید در خارج از ایتالیا نشان می‌دهد در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی که به درمان‌های استاندارد پاسخ نمی‌دهند، ECT می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد، از نوسانات خلقی کنترل نشده جلوگیری کند و خطر خودکشی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

این مطالعه که بزرگترین در نوع خود است، ۶۷۰ بزرگسال ایتالیایی مبتلا به اختلال دوقطبی ECT را در کلینیک های روانپزشکی بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار داد.

دکتر جولیو برانکاتی، استادیار پزشکی بالینی و تجربی در دانشگاه پیزا، گفت: نکته مهم این است که ۸۴ درصد از بیمارانی که قبل از ECT خطر خودکشی بالایی داشتند، پس از درمان دیگر اقدام به خودکشی نکردند.

برانکاتی افزود: «به طور کلی، ۷۲ درصد از بیماران به ECT به خوبی پاسخ دادند.

از هر ۱۰ نفری که ECT را تجربه می کنند، ۶ نفر از طیفی از علائم ناتوان کننده، از جمله هذیان، پرخاشگری، عدم همکاری، بیش فعالی عاطفی، بیش فعالی و پارانویا تسکین می یابند.افسردگی و اضطراب در بیش از یک چهارم بیماران کاهش یافت.

برانکاتی گفت: “ECT باید یک درمان ارزشمند برای سندرم های اپیزودیک شدید، به ویژه تحریک پذیری بیش از حد، بی قراری، خصومت و سوء ظن باشد که ممکن است ناشی از درهم تنیدگی علائم شیدایی، افسردگی و روان پریشی باشد.” . »

این تیم خاطرنشان کرد که اختلال دوقطبی حدود ۱ درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند به شکل دوره های شیدایی و افسردگی ظاهر شود و منجر به احساس گناه و بی ارزشی عمیق و افزایش خطر خودکشی شود.

حدود دو سوم بیماران به داروهای تجویزی، از جمله تثبیت کننده های خلق و خو و داروهای ضد روان پریشی به خوبی پاسخ دادند.

چرا بیماران از شوک درمانی اجتناب می کنند؟

چرا بیماران از شوک درمانی اجتناب می کنند؟
دکتر لورا فوختمن، مدیر خدمات ECT در دانشکده پزشکی رنسانس در دانشگاه استونی بروک گفت: «نمونه‌های بسیاری از تصورات غلط ECT و درمان‌های روانپزشکی وجود دارد که به دلیل ترس از ECT و انگ مداوم در مورد ECT و درمان نادرست بوده‌اند. در نیویورک. این گفته، مراقبت های روانپزشکی و بیماری کمک می کند.”

 

تاریخچه شوک درمانی
شوک درمانی در سال ۱۹۳۸ توسط روانپزشک لوسیو بینی و متخصص مغز و اعصاب هوگو سلتی در رم آغاز شد و به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت. این دارو با ایجاد اسپاسم الکتریکی کوتاه مدت در مغز عمل می کند و معمولاً ۲ تا ۳ بار در هفته به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی ۶ تا ۱۲ قسمتی تجویز می شود.

او گفت: «درست است که ECT گاهی اوقات به روشی غیردرمانی و سوءاستفاده‌کننده تجویز می‌شود. به عنوان مثال، برانکاتی خاطرنشان کرد که اولین بیماران در طول درمان دارویی شوک دریافت نکردند، “که اغلب منجر به عوارض جدی اسکلتی عضلانی می شود.”»

برانکارتی گفت در دهه ۱۹۵۰، تصاویر گرافیکی در «فیلم ها و رمان ها» باعث افزایش انگ و ترس شد. برانکاتی توضیح داد که ECT مدرن تحت ترکیبی از بیهوشی عمومی و شل کننده های عضلانی انجام می شود که خطر شکستگی را تا حد زیادی کاهش می دهد و به طور قابل توجهی خطر بیهوشی بعد از عمل و از دست دادن حافظه را کاهش می دهد.

برانکارتی گفت: “متأسفانه، ECT و اختلالات روانپزشکی به شدت مورد انگ هستند، که ممکن است بسیاری از بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی شدید را از دریافت درمان کافی و موثر باز دارد.”

موضوع مرتبط: چگونه بفهمیم اختلال دوقطبی داریم؟

شوک درمانی را تجربه کنید

عوارض شوک درمانی در بیماران دو قطبی را تجربه کنید
در سال ۲۰۱۱، کری فیشر بازیگر که از اختلال دوقطبی رنج می برد، فاش کرد که تحت شوک درمانی قرار گرفته است. او به اپرا وینفری گفت که بسیار موثر بوده و در نهایت ارزشش را دارد.

 

آخرین کلمه
ECT سالهاست که به عنوان یک گزینه درمانی دیده نمی شود، اما ECT یا شوک درمانی مدرن، مانند فرانسه یا “پرواز بر فراز آشیانه فاخته” یک فیلم ترسناک نیست. اگر در مورد شوک درمانی یا اختلال دوقطبی سوالی دارید، می توانید با یک مشاور صحبت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 8 =