عواما موثر بر نوسانات قیمت آهن

مصرف آهن از زمان های بسیار قدیم به اشکال مختلف در بین مردم معمول بوده است و این ماده پرکاربرد که  چهارمین عنصر پوسته زمین است، در رونق بازار و صنعت و زندگی صنعتی تأثیر بسزایی دارد.

در این مقاله سعی شده است عوامل موثر در تعیین قیمت پرکاربردترین محصولات مقاطع فولادی در کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه مورد بررسی قرار گیرد.

۱. قیمت جهانی سنگ آهن

از آنجا که ماده اولیه تولید محصولات فولادی سنگ آهن است، قیمت جهانی این ماده ارزشمند مطمئناً یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین عوامل در تعیین قیمت مقاطع فولادی است.

البته ایران دارای منابع غنی سنگ آهن است و ۷۰٪ نیاز داخلی خود را تأمین می کند و فقط ۳۰٪ این مواد از خارج از کشور به ویژه از چین وارد می شود و بنابراین این عامل به تنهایی نمی تواند حداقل در کشوری مانند ایران تأثیر بگذارد. عامل تأثیرگذار بعدی، قیمت ارز همراه با این عامل می تواند موثرتر باشد.

۲. قیمت ارز

امروزه، واردات و صادرات و تجارت جهانی به طور کلی نقش مهم و اساسی در نوسانات بازارهای داخلی دارد و البته نرخ ارز که مبادله اصلی محصولات فولادی است، کاهش قیمت مقاطع فولادی مانند قیمت میلگرد به کاهش نرخ ارز وابسته است. اما در صورتی که به دلیل مسائل سیاسی در مقطعی از زمان قیمت ارز ثابت نگه داشته شود یا ارزش پول یک کشور کاهش یابد، در این صورت حتی اگر قیمت سنگ آهن جهان کاهش یابد یا ثابت بماند، در کشور قیمت را افزایش می دهد.

۳. عرضه و تقاضا

این مسئله یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین عوامل در قیمت آهن و فولاد و محصولاتی مانند قیمت ورق سیاه که ماده اولیه تولید بسیاری از صنایع است. هرچه میزان عرضه محصولات بیشتر و تقاضای آنها کمتر باشد، قیمت آن پایین تر و بالعکس، هرچه تقاضا بیشتر و میزان عرضه کمتر باشد، قیمت محصولات فولادی نیز بالاتر خواهد بود.

۴. بازار بورس کالا

بورس محلی است که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می توانند کالاهای خود را بدون واسطه قیمت گذاری کنند و از این نظر ایمن محسوب می شود و می تواند مبنایی صحیح و قابل اعتماد برای تعیین قیمت مقاطع فولادی باشد.

زیرا بازار سهام جایی است که همه تولیدکنندگان می توانند کالاهای خود را با اطمینان تهیه کنند و همانطور که گفته شد، عرضه زیاد قیمت کالاها را کاهش می دهد و از آنجا که چندین سال است این چنین است و عرضه و تقاضا تقریبا به یک سطح ثابت رسیده است، باعث ثبات نسبی قیمت ها می شود، به خصوص در زمینه مقاطع و آهن آلات.

با این حال ، فرصت طلبان گاهی در این منطقه نفوذ می کنند و با کنترل عرضه محصولات خود (عرضه قطره ای) می خواهند نبض بازار را بدست آورند و قیمت محصولات خود را افزایش دهند.

۵. قیمت قراضه آهن

قراضه آهن منبع دیگری از مواد اولیه است که مقاطع فولادی از آن بدست می آید و قیمت آن تأثیر مستقیمی بر روی محصولات فوق خواهد داشت.

۶. قیمت انرژی

نفت، یکی از مهمترین منابع انرژی در جهان است که می تواند ۱۵٪ از قیمت محصولات فولادی را تعیین کند. از آنجا که نفت و مشتقات آن و انرژی حاصل از آنها هم به عنوان تأمین کننده اصلی کارخانه های تولید فولاد و هم در حمل و نقل این کالاها نقش مهمی دارند، قیمت نفت و سایر انرژی ها مستقیماً بر قیمت محصولات فولادی تأثیر می گذارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.