عکس شقاق در کودکان، علت، علائم و درمان خانگی

این بیماری به ندرت در کودکان مشاهده می شود، با این حال نباید از آن غافل بود. زیرا ممکن است به التهاب و عفونت بیانجامد. در ضمن این زخم در ناحیه ای حساس و مملو از پایانه های عصبی ایجاد میشود، بنابراین کودک شما ممکن است درد شدیدی را تحمل کند و نیاز به درمان فوری دارد.

بیماری شقاق مقعدی در کودکان چیست؟
شقاق مقعدی در کودکان یا همان فیشر، نوعی بیماری نشیمنگاهی است. این بیماری به ایجاد ترک عمیق یا زخم در پوشش تحتانی راست روده (مقعد) گفته می شود. این بیماری درد هنگام دفع مدفوع میشود.

اکثر شقاق های مقعدی با درمان خانگی پس از چند روز یا چند هفته بهبود می یابند. به این شقاق مقعدی کوتاه مدت (حاد) می گویند. اگر شقاق مقعدی دارید که بعد از ۸ تا ۱۲ هفته بهبود نیافته است، شقاق طولانی مدت (مزمن) محسوب می شود. یک شقاق مزمن ممکن است نیاز به درمان با جراحی دارد.

درمان شقاق در کودکان
اولین مرحله در درمان این بیماری در کودکان با تغییر در سبک زندگی شامل تغییر رژیم غذایی و فعالیت کودک شما شروع میشود اگر این روشها جوابگو درمان نبودند، سایر روشها توصیه خواهد شد.

درمان خانگی
درمان شقاق در کودکان
مصرف فیبر : فیبر می تواند از یبوست جلوگیری و یا حتی آن را درمان کند. فیبر را می توان با مصرف انواع میوه ها، سبزیجات و حبوبات دریافت نمود. کودکان به طور متوسط به کمتر از ۳۰ گرم فیبر در طول روز نیاز دارد.

نوشیدن آب : نوشیدن آب به میزان کافی می تواند یبوست کودک شما را درمان نماید. هر کودک به طور متوسط به ۶ الی ۸ لیوان آب در طول روز نیاز دارد.
ورزش : ورزش و تحرک بدنی می تواند حرکت روده را منظم کند. کودک را به ورزشهای سبک تشویق کنید. کودکان باید حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در روز ورزش کنند.
حمام سیتز : اگر متوجه درد کودک خود بعد از رفتن به دستشویی شدید. می توانید یک وان یا یک لگن را از آب گرم پر کرده و از کودک بخواهید در آن بنشیند. برای تاثیرگذاری بیشتر به این آب نمک اپسوم یا جوش شیرین اضافه کنید.
کمپرس یخ : استفاده از سرما به منظور کاهش درد توصیه میشود. برای این منظور می توانید چند تکه یخ را درون کیسه ای پلاستیکی قرار داده و بر روی موضع درد قرار دهید. می توانید تا ۲۰ دقیقه ای کمپرس را بر روی مقعد قرار دهید.
درمان دارویی : استفاده از داروهای مختلف و بدون نسخه می تواند در کاهش علائم بیماری موثر باشد. مهمترین این داروها آنتی فیشر است. اما توجه باشید که برخی از این داروها برای کودکان مضر بوده و باید قبل از مصرف آنها با پزشک مشورت کنید.
بوتاکس
تزریق بوتاکس از روشهایی موثر برای درمان این بیماری و در صورتی که درمان های خانگی و دارویی نتوانند در درمان بیماری موثر باشند. از این روشها استفاده میشود. راه حل بعدی درمان شقاق با بوتاکس است. بوتاکس موقتاً عضله را فلج می کند. تا موضع که دچار فشار شده مجالی برای ترمیم یابد.

جراحی سنتی و لیزر
اگر تزریق بوتاکس نیز نتواند راه حلی موثری باشد. درمان های تهاجمی تری مثل جراحی پیشنهاد میشود. عمل شقاق برای کودکان آزار دهنده است و می تواند تجربه تلخی باشد که بر روحیات آنها تاثیر بگذارد. جراحی نیازمند بستری چند روزه در بیمارستان دارد و پس از آن نیز درد و خونریزی شدیدی ایجاد میشود. پس پزشکان به ندرت جراحی سنتی را برای کودکان و یا حتی بزرگسالان توصیه می کنند.

امروزه تکنولوژی لیزر به کمک پزشکان آمده است. این درمان سرپایی و سریع انجام میشود. در ضمن لیزر بدون درد و خونریزی و تنها با یکبار انجام، بیماری را برطرف می کند. برای اطلاع بیشتر از این درمان صفحه درمان شقاق را مطالعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 8 =