فرق تعمیر و نگهداری با تعمیر

هرچه آبسردکن تحت مراقبت شما پیچیده تر باشد، هر از چند گاهی کار تعمیراتی شما به تکنسین‌ها خواهد افتاد. چرا؟ به ندرت پیش می‌آید که بخش‌های تعمیر و نگهداری هر شرکت کارکنانی داشته باشند که بدانند چگونه هر سناریوی ممکن را مدیریت کنند. می دانیم که خرابی آبسردکن ما اجتناب ناپذیر است. برخی از تعمیرات آبسردکن ساده هستند، در حالی که برخی دیگر نیاز به عیب یابی قابل توجهی دارند. علاوه بر این، هرچه قطعه تجهیزات پیچیده تر باشد، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه (PM) ضروری تر می شود.

متأسفانه، گاهی اوقات پیمانکاران کارهایی را انجام می دهند که اگر تکه ای از پازل گم نمی شد، تکنسین های داخلی می توانستند انجام دهند. به همین دلیل، دانستن تفاوت بین تعمیر و نگهداری وسایلمان مهم است.

برای نظارت صحیح بر خدمات تعمیر آبسردکن، صاحبان آبسردکن باید تفاوت بین وظایفی را که “باید برون سپاری شوند” و “آنهایی که خودمان می توانیم انجام دهیم” را درک کنند. تعمیر و نگهداری با تعمیرات آبسردکن هر دو برای عملکرد بهینه دارایی ضروری هستند.

هرکسی که به عنوان تکنسین تعمیر و نگهداری آبسردکن برای مدت طولانی کار کرده باشد، بدون شک از همکارانش شنیده است که از دو واژه «تعمیر و نگهداری » و «تعمیر » به جای یکدیگر استفاده می کنند. درک تفاوت بین شرایط برای اجرای یک برنامه مدیریت وسایل موفق، تیم تعمیر اتی و کلیه تعمیرات آبسردکن و تجارت بسیار مهم است. پس چگونه دو اصطلاح خود را تعریف کنیم؟

تعمیر آبسردکن چیست؟

تعمیرات اقداماتی هستند که برای بازگرداندن عملکرد صحیح یک دارایی انجام می شود. اساساً چیزی شکسته را به شرایط کاری مطلوب باز می گرداند. سطح تعمیرات مورد نیاز بستگی به نوع آسیب اموال دارد. دو نوع اصلی شکست وجود دارد. آن ها هستند:

شکست کامل: این به خرابی هایی اشاره دارد که باعث می شود دارایی ها برای استفاده در دسترس نباشند. دارایی ها نمی توانند هدف خود را برآورده کنند مگر اینکه کسی به آنها توجه کند. به عنوان مثال، خرابی کمپرسور آبسردکن، آن را از کار می‌اندازد و تا زمانی که آن را نزد مکانیک ببرید، غیرقابل استفاده می‌شود. خرابی دارایی اغلب منجر به خرابی برنامه ریزی نشده می شود که معمولاً هزینه بر است و نیاز به تعمیرات اضطراری دارد.

خرابی جزئی: در این مثال، آبسردکن با وجود خرابی، همچنان تا حدی کار می کند. هنوز هم می توانید از تجهیزات استفاده کنید، اما یا ناامن است یا با حداقل کارایی. به عنوان مثال، می توان انتخاب کرد که یک آبسردکن با فیلتر کثیف کار کند. اما ممکن است متوجه شوید که آب آبسردکن مانند گذشته خنک نمی شود یا ممکن است به دلیل کیفیت اواپراتور باشد. به طور کلی، شما می خواهید خرابی های جزئی را در سریع ترین زمان ممکن برطرف کنید.

بدیهی است که برخی از تعمیرات آبسردکن هزینه بیشتری نسبت به سایرین دارند. میزان پرداختی شما برای تعمیر بستگی به علت اصلی خرابی دارد. خرابی کولر آبی و تعمیرات بعدی ممکن است پرهزینه باشد. با توجه به مطالعه نگهداری و تعمیرات صنعتی ۲۰۲۰ شرکت مهندسی کارخانه، برخی از دلایل اصلی خرابی دارایی شامل قدیمی شدن تجهیزات، خرابی مکانیکی و خطای اپراتور است.

در حالی که شکست اجتناب ناپذیر است، اکثر شکست های دارایی قابل پیشگیری هستند. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه می تواند به شما کمک کند از تعمیرات عمده و پرهزینه جلوگیری کنید. بیایید ببینیم نگهداری به چه معناست.

تعمیر و نگهداری آبسردکن چیست؟

نگهداری به نگهداری دارایی ها در شرایط کاری خوب اشاره دارد. این کار برای حفظ عملکرد، عملکرد و ایمنی در طول عمر آبسردکن انجام می شود – هدف اصلی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه آبسردکن جلوگیری از تعمیرات اساسی یا برنامه ریزی نشده است.
کارشناسان تعمیر آبسردکن گاهی اوقات در مورد چند نوع نگهداری اختلاف نظر دارند. اما در ساده ترین حالت، می توانید تعمیر و نگهداری را به چهار نوع دسته بندی کنید: تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، تعمیر و نگهداری اصلاحی، تعمیر و نگهداری پیش بینی و نگهداری مبتنی بر قابلیت اطمینان. فعالیت های معمول تعمیر و نگهداری آبسردکن عبارتند از:

نصب سنسورها و دستگاه های نظارت بر وضعیت
نصب و راه اندازی سیستم های روشنایی و فیلترینگ جدید
دارایی ها و سیستم های موجود را ارتقا دهید
نصب و راه اندازی دارایی ها و سیستم های جدید
انجام بازرسی های ایمنی و نظاف
جایگزینی اجزای دارایی

از نظر فنی، تعمیرات را می توان کار تعمیر و نگهداری (تعمیر و نگهداری اصلاحی) نیز در نظر گرفت. با این حال، تفاوت بین تعمیر و نگهداری آبسردکن این است که تعمیرات با هدف بازگرداندن عملکرد انجام می شود در حالی که تعمیر و نگهداری آبسردکن به دنبال حفظ عملکرد است.

به عبارت ساده تر، تعمیرات پس از قطع برای به حداقل رساندن تلفات انجام می شود، در حالی که تعمیر و نگهداری آبسردکن برای جلوگیری از خرابی غیرمنتظره دارایی انجام می شود.

تعمیر و نگهداری هر دو هدف نهایی یکسانی دارند: به شما امکان می دهند بیشترین بهره را از دارایی های خود ببرید. این رویکرد آنها برای دستیابی به این هدف است که متفاوت است. همانطور که انتظار می رود، هزینه های تعمیر و نگهداری می تواند به طور قابل توجهی بر اساس پیچیدگی آبسردکن و اجزای آن متفاوت باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.