فیش حج چیست؟

طبق دستورات دین اسلام و همچنین مذهب تشیع از گذشته تا به حال، حج تمتع یکی از واجبات دینی ما می‌باشد و حج عمره نیز یکی از مستحبات پر فیض و تاکید شده است که در تمام اعصار اسلامی مورد توجه بوده است.
اکنون و در حال حاضر، نحوه سفر به حج تمتع و حج عمره برای ما ایرانیان و در جمهوری اسلامی ایران به این صورت است که بایستی برای اعزام به سفر معنوی حج تمتع یا حج عمره، اقدام به ثبت نام یا خرید فیش حج کرد.
اگر به دنبال فیش حج برای سفر به مکه مکرمه و مدینه منوره هستید و به دنبال راه حلی آسان برای آن می‌گردید، این مقاله برای شماست:

فیش حج چیست؟

اگر بخواهیم به صورت دقیق بیان کنیم باید بگوییم که فیش حج همان نوبت شما برای اعزام به حج تمتع یا عمره است؛ به بیان دیگر، تنها کسانی می‌توانند به حج بروند که فیش حج داشته باشند و فیش حج همان برگه یا سند یا اولویت اعزام آن‌ها به سفر حج می‌باشد.

تاریخچه فیش حج

در گذشته فیش حج از طریق سازمان حج و زیارت ثبت نام می‌شد و هر متقاضی سفر به حج (اعم از تمتع و عمره) بایستی برای ثبت نام فیش حج اقدام می کرد.
در آن زمان، مبلغی که سازمان حج و زیارت برای ثبت نام فیش حج معین کرده بود، یک میلیون تومان بود و هر شخص می‌توانست تنها یک فیش حج به نام خودش ثبت نام کند.
پس از سال‌ها و با ازدیاد متقاضیان حج و بالارفتن تعداد فیش‌های صادر شده از سوی سازمان حج و زیارت برای سفر به حج تمتع یا عمره، از ابتدای سال ۱۳۸۷ ثبت نام فیش حج متوقف شد و از آن زمان تا زمان نگارش این مقاله، ثبت نام فیش حج امکان پذیر نبوده است.

در حال حاضر ثبت نام فیش حج چگونه است؟

همانطور که گفته شد، در حال حاضر ثبت نامی برای فیش حج وجود ندارد و هر کس تمایل به اعزام به سفر حج را دارد و فیش حج به نام ندارد، بایستی برای خرید آن از کسانی که قبلاً موفق به ثبت نام شده اند اقدام کند.

چطور فیش حج بخرم؟

اگر تمایل به خرید فیش حج دارید، سایت فیش حج مرجع خوبی برای خرید و فروش فیش حج می‌باشد؛ اما به صورت کلی باید این موضوع را مد نظر قرار داد که خرید و فروش فیش حج بایستی از راه‌های قانونی و از سوی کارگزاری‌های رسمی سازمان حج و زیارت انجام شود.

فیش حج چند نوع است؟

فیش حج به صورت کلی بر دو نوع است:

  1. کسانی که می‌خواهند برای اعزام به سفر حج تمتع اقدام کنند بایستی فیش حج تمتع داشته باشند.
  2. کسانی که می‌خواهند اولویت اعزام به حج عمره را داشته باشند، باید فیش حج عمره به نامشان باشد.

قیمت فیش حج چقدر است؟

متأسفانه با توجه به تورم موجود و همچنین ثابت نبودن قیمت‌ها، فیش حج نیز از این قاعده مستثنی نیست و قیمت ثابتی ندارد؛ به همین دلیل نمی‌توان قیمت فیش حج را به صورت کلی گفت. اما می‌توانید برای بررسی قیمت و آگاهی از نحوه قیمت‌گذاری آن، از مواردی که قیمت فیش حج به آن‌ها بستگی دارد آگاه شوید.

قیمت فیش حج به چه مواردی بستگی دارد؟

اولین عامل که تعیین کننده قیمت فیش حج است، تمتع یا عمره بودن آن است. مسلماً قیمت فیش حج تمتع بالاتر و حتی چندین برابر فیش حج عمره است؛ اما به صورت کلی نکاتی وجود دارد که در تعیین قیمت فیش حج، نقش دارند:

  1. سال و ماه صدور فیش حج تأثیر بسزایی در قیمت آن دارد؛ چرا که تأثیر مستقیم بر اولویت اعزام آن دارد.
  2. استان محل صدور فیش حج
  3. میزان تقاضا برای خرید یا فروش فیش حج
  4. قیمت دلار یا تورم سالیانه

اولویت اعزام فیش حج چیست؟

سازمان حج و زیارت، هر ساله ماه‌های مشخصی را به عنوان اولویت اعزام سفر حج مشخص می‌کند و صاحبان آن فیش‌ها و ماقبل از آن، می‌توانند جهت اعزام به حج اقدام کنند. به فیش‌های که اعزام آن‌ها توسط سازمان اعلام شده باشد و امکان سفر برای آن‌ها مهیا باشد، فیش‌های دارای اولویت اعزام می‌گویند.

چه فیش‌هایی برای امسال اولویت اعزام دارند؟

برای بررسی این موضوع ابتدا باید بدانیم که فیش‌های اعزامی حج تمتع سال ۱۴۰۲ برای سال ۱۳۸۵ و ماقبل آن بودند؛ یعنی فیش‌های صادرشده تا انتهای سال ۱۳۸۵.
با توجه به این موضوع، احتمالا اولویت اعزام برای سال ۱۴۰۳ تا انتهای خرداد ۱۳۸۶ و برای سال ۱۴۰۴ نیز تا انتهای شهریور آن سال می‌باشد.

سود فیش حج چیست؟

همانطور که گفته شد، متقاضیان در گذشته برای ثبت نام فیش حج بایستی مبلغ یک میلیون تومان را به حساب سازمان حج و زیارت واریز می‌کردند. به مرور زمان و با گذشت سال‌ها، مقداری سود بانکی به مبلغ واریز شده تعلق گرفته است که به آن سود فیش حج گفته می‌شود.

سود فیش حج برای کیست؟ خریدار یا فروشنده؟

سود فیش حج معمولاً توافقی تقسیم می‌شود اما عموماً نصیب فروشنده می‌گردد؛ چرا که فروشنده صاحب سود آن یک میلیون تومان است که در گذشته واریز کرده است.

آیا خرید و فروش فیش حج، شرعی و قانونی است؟

کاملاً؛ طبق فتوای مراجع و همچنین اعلام رسمی سازمان حج و زیارت، خرید و فروش فیش حج از طریق کارگزاری‌های رسمی آن سازمان پذیرفته شده و شرعی و قانونی می‌باشد.

نحوه استعلام فیش حج

برای استعلام فیش حج می‌توانید به یکی از دو طریق زیر اقدام کنید:
۱- استعلام از طریق کد USSD
در این روش بایستی با شماره گیری کد #۶۴۵۱۱*۴* از طریق تلفن همراه و ادامه مراحل، فیش حج خود را استعلام کنید.
۲- استعلام از طریق پنجره هوشمند خدمات دولت
در این روش ابتدا بایستی در پنجره هوشمند خدمات دولت وارد شوید، سپس در قسمت جست و جو کلمه حج را تایپ کنید.
پس از آن در هر یک از قسمت های استعلام سند حج عمره یا استعلام سند حج تمتع وارد شوید و مراحل را ادامه دهید.

چند نکته برای خرید و فروش فیش حج

  1. حتما از خریدار یا فروشنده مطمئن شوید.
  2. حتما با کسانی که در این مسیر، کاربلد هستند مشورت کنید.
  3. از قیمت فیش حج اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به خرید یا فروش کنید.
  4. همواره به خداوند متعال توکل کنید.

سایت فیش حج، در مسیر پیشرفت

سایت fish-haj.ir همواره در تلاش است تا بهترین خدمات ممکن را ارائه کند و تیم متخصص آن می‌کوشد تا راه سفر حج و اعزام به آن را برای حج‌گزاران عزیز هموار کنند.

التماس دعا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − دو =