فیلتر یخچال و نحوه تعویض آن

در سراسر دنیا سالانه افراد زیادی قربانی بیماری‌های ناشی از آب آلوده می‌شوند. این موضوع حتی چندان به پیشرفته بودن کشورها هم ارتباطی ندارد. بدون نصب فیلتر آلودگی‌هایی مانند سرب، کلر، فلوراید و کریپتوسپوریدیم هر روز وارد شیر آب شده و از آن طریق به بدن ما منتقل می‌شوند. فیلترها انواع گوناگونی دارند که برخی نمونه‌ها در یخچال استفاده می‌شوند. فیلترهای مخصوص یخچال می‌توانند به راحتی آب آشامیدنی را تصفیه کنند. برخی از یخچال‌ها طوری طراحی شده اند که قابلیت نصب فیلتر را دارند، اما تنها می‌توان از یک نمونه در آن‌ها استفاده کرد.

سوالات بسیاری درباره فیلترها وجود دارد؛ از جمله اینکه آن‌ها چگونه کار می‌کنند، نحوه تعویض فیلترها به چه شکلی است، چگونه می‌توان فیلتر آب اصلی را از نمونه تقلبی تشخیص داد و اینکه چه میزان بر روی پاکسازی آب اثرگذار هستند. این سوالات موارد مهمی هستند که همه ما به دنبال آن‌ها هستیم، بنابراین تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله پاسخ آن‌ها را به شما ارائه کنیم.

فیلترهای یخچال چگونه کار می‌کنند؟

شیر آب تصفیه‌خانه‌ها معمولا سرشار از کلر یا کلرامین هستند. این مواد برای تصفیه آب استفاده می‌شوند. با تمام این اوصاف ثابت شده است که در اکثر مواقع در رفع باکتری‌ها، میکروب‌ها و سموم نقشی ندارند. در آب‌ها فلزات سنگینی مانند جیوه و سرب وجود دارد. البته چنین محتویاتی در برخی از مناطق کشور نیز امکان دارد مشاهده شود. اما نگران نباشید، چرا که فیلترهای یخچال کار پاکسازی و حذف آن‌ها از آب شرب را بر عهده می‌گیرند.
البته به شرطی که پس از گذشت تاریخ مصرف دور انداخته شوند و بیش از حد از آن‌ها استفاده نشود؛ زیرا ممکن است نه تنها تاثیری در پاکسازی آب نداشته باشند، بلکه برخی از آلاینده‌های پنهان شده در خود را به آب آشامیدنی وارد می‌کنند. این فیلترها باید هر ۶ ماه یکبار تعویض شوند تا عملکرد صحیح آن‌ها تضمین شود. تعویض منظم فیلتر شما بهترین راه برای ایمن نگه داشتن عملکرد فیلتر و آب آشامیدنی رد شده از آن است. به قول معروف استفاده نکردن از فیلتر یخچال به مراتب ضرر کمتری از فیلتر تاریخ مصرف گذشته دارد.

نحوه تعویض فیلتر آب یخچال

شاید جالب باشد بخوانید :

همان‌طور که گفتیم فیلت ر آب یخچال سخت کار می‌کند تا آب آشامیدنی را از رسوبات، آفت‌کش‌ها، سموم و مواد شیمیایی حفظ کند. پس باید هر چند وقت یکبار آن را تعویض کرد. نحوه تعویض فیلتر یخچال جنرال الکتریک بسیار راحت خواهد بود. کافیست جایگاه آن را پیدا کنید، آن را بچرخانید و یک فیلتر جدید را جایگزین کنید. البته نوع فیلتر هم می‌تواند در نحوه تعویض آن موثر باشد.
مهم‌ترین مزیت فیلترهای امروزی این است که هنگام باز کردن فیلتر، منبع به صورت خودکار بسته می‌شود، پس نیازی به پیدا کردن دریچه برق نخواهید داشت.

 

فیلترها معمولا به شکل چرخشی و فشاری هستند. در فیلترهای چرخشی باید فیلتر را در جهت عقربه‌های ساعت در محل مورد نظر قرار دهید و ۱/۴ دور آن‌ها را بچرخانید تا قفل شوند. این را در نظر داشته باشید که هنگام درآوردن فیلتر چرخشی باید آن را خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. برای فیلترهای فشاری باید فیلتر جدید را در محفظه قرار و سپس آن را فشار دهید تا جایی که قفل شود. برای درآوردن فیلتر فشاری قدیمی هم فقط باید دکمه را فشار داده و فیلتر را دربیاورید. این نکته را به یاد داشته باشید که قبل از نصب فیلتر جدید حتما آن را بشویید.

نحوه برطرف کردن ارور فیلتر

بسته به مدل و برند یخچال، زمانی که قصد دارید فیلتر آب آن را عوض کنید، باید ارور دستگاه برطرف شود. در چنین مواقعی با روشن شدن چراغ فیلتر مواجه خواهید شد، بنابراین باید دوباره فیلتر را ریست کنید. برای این کار می‌توانید دکمه ریست را به مدت چند ثانیه نگه دارید تا فیلتر دوباره راه اندازی شود. اگر عمل ریست کردن را به درستی انجام دهید، چراغ فیلتر می‌تواند به رنگ‌های زرد، آبی و سبز درآید. در برخی از یخچال‌ها باید از دکمه water filter reset یا Light/ Filter استفاده کنید. در نمونه‌های دیگر باید هم‌زمان دو دکمه Lock و Maker look یا Alarm را چند ثانیه فشار دهید.
بسته به مدل یخچال، دکمه ریست می‌تواند متفاوت باشد، اما در نهایت یا باید منجر به خاموش شدن چراغ قرمز شود و یا چراغ دیگری را روشن کند. برای اطمینان از نحوه کار دستگاه خود از دفترچه راهنمای آن کمک بگیرید.

چگونه فیلتر آب اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

تنها فیلترهای اصلی هستند که می‌توانند در یخچال‌ها به شکل مداوم کار کنند و خالص‌ترین آب آشامیدنی را برای ما محیا کنند. این فیلترها بر اساس یک سری دستورالعمل‌های خاص و مجوزها ساخته می‌شوند که معمولا می‌توانند اکثریت آلاینده‌های ذکر شده را از بین ببرند.
از آنجایی که تشخیص فیلترهای اصلی کمی سخت است، بهتر است از نمایندگی‌های معتبر و فروشگاه‌های شناخته شده آن‌ها را خریداری کنید. از طرف دیگر فیلترهای تقلبی، بسته‌بندی کارتونی و فله‌ای دارند. پس هنگام تصمیم به خرید فیلتر یخچال باید حتما به نوع بسته‌بندی آن توجه کنید. راه حل بعدی این است که طرح‌ها و نوشته‌های روی بسته‌بندی با بدنه فیلتر را با هم مقایسه کنید، دقت کنید که نوشته‌ها با یکدیگر همخوانی داشته باشند و از یک برند معتبر باشند.
با توجه به توضیحات گفته شده، متوجه اهمیت فیلتر برای یخچال شدیم. در آخر امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و پس از خواندن آن نسبت به تهیه و استفاده از آن اقدامات لازم را انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − دوازده =