قراردادهای هوشمند Smart Contract به زبان ساده

تصور کنید که در خیابان هستید و می خواهید سوار تاکسی شوید. شما از تاکسی اینترنتی درخواست ماشین می کنید و ماشین خودران (بدون راننده) شما را تحویل می گیرد. تاکسی شما را به پمپ بنزین می برد و با پولی که از مسافران قبلی دریافت کرده، هزینه سوخت را پرداخت می کند. سپس او شما را به مقصد می رساند و هزینه سواری شما از کیف پول الکترونیکی شما پرداخت می شود. همانطور که تاکسی شما را به مقصد می رساند، به طور خودکار بیمه سالانه و بدهی ماهیانه مالک را پرداخت می کند. پس از پیاده کردن شما، او به تعمیرگاه می رود تا خرابی ها را برطرف کند.
 

قرارداد هوشمند Smart Contract چیست؟

به عبارت ساده، قرارداد هوشمند یک کد برنامه نویسی است که بر روی بلاکچین پیاده‌سازی می شود تا دستورات خاصی را که توسط برنامه نویس داده می شود در صورت برآورده شدن شرایط مختلف اجرا کند. قراردادهای هوشمند یک نوآوری بسیار انقلابی است که اتکا به دیگران را غیر ضروری می کند. برای درک بهتر قرارداد هوشمند، ابتدا باید بدانیم که قرارداد عادی چیست.

قرارداد معمولی

قرارداد رسمی توافقی است بین دو یا چند نفر برای انجام کاری در آینده. کدهای کامپیوتری نیز نوعی قرارداد هستند. مثلا وقتی فایلی را از اینترنت میخرید در پشت صحنه برای آنها کدهایی تعریف شده است، اگر کاربر پول را پرداخت کند و مبلغ کافی باشد لینک دانلود فایل را نشان میدهد در غیر اینصورت ارور میدهد. برای اجرای توافقات مشترک به واسطه هایی نیاز داریم که بتوانیم به آنها اعتماد کنیم. این واسطه ها می توانند سرورهای کامپیوتری متمرکز یا بانک ها و دولت ها باشند.
 

تفاوت قرارداد ساده و قرارداد هوشمند

قراردادهای معمولی بین چند نفر به منظور خرید یا فروش کالا یا دریافت خدمات منعقد می شود. اما وقتی صحبت از قرارداد هوشمند می شود، کمی متفاوت است. زیرا در آن از فناوری زنجیره سیاه استفاده شده است که نقش مهمی در حذف واسطه ها داشته است.
در این تکنولوژی برای هر قرارداد کدی تعریف شده است که بر روی زنجیره سیاه فعال خواهد شد تا تراکنش بین طرفین بدون حضور شخص ثالث و تنها بر اساس شرایط تعریف شده در کد به صورت دیجیتال تایید شود.
وقتی این قرارداد در اتریوم اجرا می شود، نمی توان آن را متوقف کرد و اجرای آن قطعی است. بنابراین، کارها و برنامه هایی که در این قرارداد کار می کنند قابل لغو نیستند و همچنین برنامه های قرارداد نمی توانند کدهای وارد شده را تغییر دهند و مهم ترین مزیت آنها این است که زمان توقف ندارند و می توانند کار کنند.
 

اجرای قراردادهای هوشمند

پس از نوشتن توسط برنامه نویس از طریق نرم‌افزار رسمی بلاکچین ، کد قرارداد هوشمند به عنوان یک تراکنش روی بلاک چین ثبت می شود. قراردادهای هوشمند توسط یک یا چند زبان برنامه نویسی نوشته می شوند. برای مثال زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند اتریوم Solidity است. بنابراین، برای یادگیری نحوه نوشتن قرارداد هوشمند برای بلاک چین اتریوم، باید زبان برنامه نویسی Solidity را یاد بگیرید.
 

اجرای قرارداد هوشمند

برای تعامل با یک قرارداد ثبت شده، باید با این معامله انجام شود. البته اگر فقط نیاز به بررسی وضعیت قرارداد باشد، نیازی به عملیات نیست. معامله به عنوان یک درج در قرارداد انجام می شود. سپس گره ها قرارداد را با استفاده از ماشین مجازی اتریوم (EVM) و ورودی دریافتی اجرا می کنند. ماشین مجازی اتریوم یک فضای مجازی برای اجرای قراردادها است. در صورتی که کارمزد برای قرارداد کافی باشد، معامله تایید می شود.
 

ماشین مجازی اتریوم و قراردادهای هوشمند

ماشین مجازی اتریوم (EVM) قوانین خاصی را برای تغییر حالت از یک بلوک به بلوک دیگر تعریف می کند. توجه داشته باشید که سایر شبکه های پشتیبانی قرارداد هوشمند ممکن است ماشین مجازی خود را داشته باشند و ماشین مجازی اتریوم در اینجا به عنوان مثال استفاده می شود. ماشین مجازی اتریوم در واقع یک تابع ریاضی است که خروجی خاصی را برای یک ورودی تولید می کند.
می توان گفت اتریوم یک ماشین انتقال حالت است که ورودی های آن حالت تایید شده قبلی و تراکنش های معتبر جدید است و خروجی آن حالت معتبر جدید است. بنابراین، در هر بلوک اتریوم، تراکنش‌های عادی شبکه، تراکنش‌های ساخت اتریوم و تراکنش‌های ارتباطی قرارداد هوشمند اجرا می‌شوند و خروجی آن‌ها به عنوان یک وضعیت شبکه جدید ذخیره می‌شود.
بازار ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت غیرمتمرکز، بازاری پرنوسان و پر ریسک است و معامله در آن بدون دریافت آموزش های لازم می تواند زیان های جبران ناپذیری را برای معامله گران و سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. فرادرس با توجه به اهمیت این موضوع ویدیویی را برای آموزش مقدماتی ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده تهیه کرده است که لینک آن در زیر ارائه شده است.
 

کدام بلاک چین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند؟

در طبقه‌بندی انواع ارزهای دیجیتال، یکی از مهم‌ترین انواع ارز دیجیتال که به پلتفرم قرارداد هوشمند معروف است و شامل بلاک چین‌هایی است که می‌توان قراردادهای هوشمند را در آن ایجاد کرد. برای دسترسی به لیست این ارزها می توانید به وب سایت «Coinmarketcap» رفته و از قسمت «دسته ها» دسته «قراردادهای هوشمند» را انتخاب کنید. مهمترین پلتفرم های قرارداد هوشمند به شرح زیر است.
  • اتریوم
  • بایننس
  • سولانا
  • کاردانو
  • آواکس
  • الگوراند
  • هارمونی وان
 

راه های کسب درآمد در قراردادهای هوشمند

برای کسب درآمد از قراردادهای هوشمند smart contract، روش های زیادی وجود دارد که نیاز به دانش پیشرفته در این زمینه دارد. این. بنابراین قبل از اینکه به فکر کسب درآمد با ارز دیجیتال باشید، به دنبال آموزش ارزهای دیجیتال به خصوص در زمینه قراردادهای هوشمند و برنامه نویسی بلاک چین باشید و دانش فنی و دانش خود را در این زمینه افزایش دهید. پس از دریافت آموزش های لازم می توانید در زمینه های زیر فعالیت کنید و کسب درآمد کنید.
 
سخن پایانی
قرارداد هوشمند قراردادی است که در آن شرایط و کارکردهای مختلف متناظر با شرایط نوشته می شود و با تنظیم شرایط، عملکردهای مربوط به صورت خودکار اجرا می شوند. فناوری بلاکچین ایده قراردادهای هوشمند را عملی کرده است تا موسسات واسطه از قراردادها حذف شوند. استفاده از قراردادهای هوشمند باعث افزایش امنیت اطلاعات و کاهش هزینه انجام کارها می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.