قیمت، نحوه ساخت و تولید میلگرد آجدار

میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار برای انواع ساختمان‌ سازی از قبیل ساختمان‌ های صنعتی، تجاری و پل‌ ها کاربرد دارد. برای اینکه میلگرد درون بتن بتواند به خوبی با بتن چسبندگی داشته باشد و با بتن درگیر شود باید سطح آن دارای برجستگی هایی باشد که به آن آج گفته می شود. آج میلگرد مانع از بیرون کشیده شدن آن از داخل بتن می شود. میلگرد آجدار مقاومت بالا، دارای خاصیت جوش‌ پذیری صد درصد هستند.

میلگرد آجدار در دمای بسیار بالا تولید شده و دارای استحکام زیادی است. بتن ‌های تهیه ‌شده با این میلگردها نیز بسیار مستحکم و مقاوم ‌هستند. میلگرد آجدار با ویژگی‌ هایی همچون استحکام، انعطاف‌پذیری، جوش‌پذیری، خمش ‌پذیری و همچنین دارای استانداردهای بالای بین ‌المللی تولید می شوند.

از دیگر ویژگی‌ میلگرد آجدار مقاومت به زنگ ‌زدگی، ضد زلزله و دمای بالا است. مقاطع آجدار در مقاطع ۶ تا ۵۰ میلی ‌متر تولید می گردد. میلگرد آجدار خود شامل دو نوع مختلف میلگرد آجدار و میلگردهای آجدار مقاومت بالا HSD می شوند. دانستن ویژگی‌ های هر نوع میلگرد به بررسی نقش میلگرد در بتن کمک می‌ کند.

میلگرد آجدار A2 جزء میلگردهای نیمه‌سخت به حساب می‌آید. کم بودن کربن در ساختار این میلگرد قابلیت خم‌پذیری آن را افزایش می‌دهد. معمولا از این میلگرد در ساخت خاموت استفاده می‌شود. تنش سیلان در میلگرد آجدار A2 برابر با ۳۰۰۰ کیلوگرم و تنش گسیختگی آن ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

میلگرد آجدار مقاومت بالا HSD دارای سطح آجدار مارپیچی و پیچیده میباشد. این مقاطع منحصراً و اساساً برای انواع بتن تهیه می ‌شوند. میلگرد آجدار مقاومت بالا در مقاطع ۴ تا ۵۰ میلی‌متر وجود دارند، این نوع میلگرد آجدار سطح کربن پایین که باعث انعطاف‌ پذیری و جوش‌ پذیری مقاطع آجدار می ‌شود را مقاوم میکند. به هنگام استفاده با بتن، این مقاطع خاصیت خمشی بسیار بالایی دارند که کار با آنها را در عین استحکام آسان می‌ کند.

نحوه ساخت و تولید میلگرد آجدار

تولید میلگردها معمولا با فرایند نورد گرم انجام می‌شود. شمش‌های فولادی در کوره‌ها با حرارت ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد به حالت مذاب در آمده و سپس به‌وسیله یک جک هیدرولیکی به ترتیب در ردیف‌های مشخص به داخل کوره هدایت و برای نورد آماده می‌شود. غلتک‌های تعبیه شده در دستگاه نورد، طی سه مرحله با اعمال فشار و کشش، موجب رسیدن فولاد به قطر استاندارد می‌شود. بعد از اتمام نورد، میلگردها به قفسه‌های نورد منتقل و در نهایت به استندهای آج‌زنی فرستاده می‌شوند. آج‌زنی فولادهای A2 در همان مرحله نورد انجام می‌پذیرد ولی مابقی بعد از خنک شدن وقرار گرفتن در دمای معمولی آج‌زنی می‌شود. نهایتا میلگردها با طول استاندارد ۱۲ متر برش داده شده و بعد از بسته‌بندی روانه بازار می‌شوند.

قیمت میلگرد آجدار 

شاید جالب باشد بخوانید :

میلگرد ها در انواع گوناگون تولید می‌شود. این محصولات در چهار گروه A1 تا A4 شناخته می شوند. میلگرد آجدار A1 آجدار نیست و از آن‌ها با عنوان میلگرد ساده یاد می‌کنند که معمولا برای جوشکاری و خمکاری مناسب می‌باشد. میلگرد آجدار یکی از مهم‌ترین مصالح مورد نیاز در صنعت ساختمان سازی است. تصویر شماره ۱ به صورت گرافیکی استفاده از میلگرد آجدار در تقویت بتن را نشان می دهد.  قیمت میلگرد آجدار نقش به سزائی در هزینه های تمام شده ی پروژه های ساختمانی دارد.

در مورد میلگرد آجدار منابع مختلفی مورد استناد قرار میگیرد. با توجه به اینکه میلگردهای تولید شده توسط کارخانه ذوب آهن بر اساس استانداردهای روسیه هستند استاندارد ۲۵۹۰ GOST از مهمترین منابع محسوب می گردد. جدول وزنی ذکر شده در استاندارد گوست روسیه دقیقا همان جدول وزنی میلگردهای ذوب آهن می باشد. یکی دیگر از استاندارد های مرجع در تولید میلگردهای آجدار استاندارد اروپایی BS EN ISO 15630  می باشد. در این استاندارد نیز در مورد روش های تست میگردهایی که برای فولادهای مسلح کننده بتن صحبت شده است. اما در میان منابع داخلی نیز دو استاندارد مهم مورد استناد قرار می گیرند. برای کسانی که در صنعت و ساختمان سازی فعالیت می نمایند و به نوعی با میلگرد آجدار سر و کار دارند این استانداردها بسیار آشنا هستند. لازم به ذکر است قیمت میلگرد به نوعی تابع استاندارد آن نیز می باشد. قیمت میلگرد آجدار تولید شده بر اساس استاندارد های قابل قبول بیش از قیمت میلگرد متفرقه اعلام می شود. استاندارد های ملی مورد استناد برای میلگرد آجدار عبارتند از:

– استاندارد ملی ۳۱۳۲ (ویرایش دوم تیرماه ۹۲) با عنوان : میلگرد های فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن – ویژگی ها و آزمون ها

  • استاندارد ملی ۸۱۰۳ -۱ (تجدید نظر اول ۱۳۹۲) با عنوان : فولاد برای تسلیح و پیش تنیدن بتن – روش های آزمون – قسمت اول، میلگرد ، مفتول و سیم های تسلیح کننده.

همچنین کارشناسان مجرب این مجموعه، همواره آماده مشاوره و پاسخگویی به شما مشتریان عزیز می‌باشند. برای اطلاع از قیمت‌ میلگرد آجدار کوثر، قیمت میلگرد آجدار امیرکبیر، قیمت میلگرد آجدار نیشابور، قیمت میلگرد آجدار پرشین، قیمت میلگرد آجدار میانه، قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان، قیمت میلگرد آجدار شاهین بناب، قیمت میلگرد آجدار ظفربناب، قیمت میلگرد آجدار جهان فولاد سیرجان و … با ما تماس بگیرید یا به صفحه قیمت محصولات مراجعه نمایید.

موارد مصرف و کاربرد میلگرد آجدار

بیشترین مورد مصرف میلگرد آجدار معمولا در صنعت ساختمان‌سازی است. از کاربردهای میلگرد آجدار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاربرد میلگرد آجدار در بتن‌ریزی دیوارها
  • تقویت فونداسیون و افزایش مقاومت بتن با استفاده از میلگرد آجدار
  • افزایش نیروی برشی با کمک میلگرد آجدار
  • استفاده میلگرد آجدار در بتن‌ریزی کف سازه‌ها

محصولات میانی که از میلگرد آجدار تولید می گردد و از این محصولات در مراحل مختلف مسلح کردن بتن کاربرد دارند. از جمله این محصولات می توان به محصولات زیر اشاره نمود:

  • زیگزاگ
  • خاموت
  • رکابی
  • عصایی
  • سنجاقی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − نه =