قیمت روز خودرو خارجی از قیمت مسکن هم سبقت گرفت

انحصاری که بسیاری از کارشناسان آن را بزرگ ترین دلیل برهم‌ریختگی گاه و بی‌گاه صنعت خودروسازی کشور می‌دانند، این روزها حسابی بازار را متلاطم کرده است. با این حال برآوردها نشان می‌دهد که خودروهای وارداتی توانسته اند تنها ۵ درصد بازار را از آن خود کنند و حتی نتوانند خود را به سهم ۸ درصدی شرکت‌های خصوصی که مونتاژکار شناخته می‌شوند، برسانند.

البته نباید تمام این اتفاق را محدود به فعالیت سوداگرایانه گروهی خاص دانست، در این بین کوتاهی ناظران و عملکرد ضعیف مسئولان در حوزه اقتصاد نیز دست دلالان را برای قدرت‌نمایی باز گذاشته است تا آنها بتوانند رشد ۵۰ تا ۱۰۰‌درصدی در قیمت روز خودروهای خارجی رقم بزنند و آن را به قیمت مسکن نزدیک کنند.

قیمت خودرو خارجی

تعویض خودرو با ملک شاید تا چندی پیش به یک شوخی و طنز می‌ماند، اما ماجراجویی دلالان و سیاست گذاری‌ها نادرست باعث سبقت قیمت بعضی از خودروهای خارجی از مسکن شده و این روزها رنگ و بوی واقعیت به خود گرفته است. هم اکنون گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که قیمت لکسوس که تا کمتر از یک ماه پیش کمتر از یک‌میلیارد تومان قیمت داشت، اکنون از یک‌میلیارد و ۵۰۰ ‌میلیون تومان هم عبور کرده است. خودروهای کیا را نیز کمتر از ۱ میلیارد تومان قیمت گذاری نمی کنند.
سانتافه نیز به دسته میلیاردی ها پیوسته است. تویوتا کمری که تا همین چند سال پیش مورد بی مهری قرار می گرفت، اکنون در محدوده ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود. این فقط بخشی از قیمت ها بود که از زمان شروع سال ۹۹ تا الان بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان افزایش داشته اند! طبیعتا این امر ریشه در سیاست گذاری‌های نادرست و بی‌توجهی نهادهای ذی‌ربط به بازار و فعالیت‌های سوداگرایانه دارد. با اینکه مسئولان وزارت صمت بارها از تحت کنترل‌بودن بازار گفته‌اند، اما هر بار که چنین اظهارنظراتی افزایش می‌یابد، قیمت‌ها هم بالاتر می‌رود.

لکسوس

بلاخره با متخلفان خودرو چه برخوردی خواهد شد
یکی از اولین صحبت های مسئولان در این روزها، ممنوعیت قیمت‌گذاری خودرو در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی است. کارشناسان این اتفاق را شروع یک رکود عمیق در بازار می‌دانند و می گویند تا زمانی که خودرو به‌صورت قطره‌چکانی به بازار تزریق شود، وضع همین است که مشاهده می کنیم. خودروهای پشت خط گمرکات کشور نیز نشان می دهند فعلا مسئولین قصد آزادسازی واردات خودرو را نیز ندارند. باید صبر کنیم و ببینیم اقدامات انجام شده در روزهای اخیر تا چه حد می تواند بازار را کنترل کند، البته امیدواریم نتیجه حاصله با دفعات قبل تفاوت داشته باشد.

منبع: همراه مکانیک، سایت تخصصی قیمت خودرو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =