لول سوئیچ چیست و انواع آن کدام است؟

کارخانه‌ها، صنایع بزرگ و کوچک، رودخانه‌ها و مخازن آب همگی نیاز به نظارت و کنترل سطوح و حجم باقی‌مانده مواد دارند.

نوع این مواد می تواند مایعات، جامدات، پودر یا مواد دانه بندی شده، ویا ترکیبی از مایعات و جامدات باشد .

ساده ترین و پرکاربرد ترین راه استفاده از لول سوئیچ های تشخیص سطح می باشد که با نام های سوئیچ سطح و لول سوئیچ در صنعت شناخته شده اند.

سوئیچ های سطح موادی مانند مایعات، پودر و مواد دانه بندی شده را داخل مخازن، سیلوها و لوله ها را شناسایی و اندازه گیری می کنند.

سوئیچ سطح چیست؟

سوئیچ سطح سنسوری است که وجود مایعات، پودر یا مواد دانه بندی شده را در یک نقطه ی خاص از مخزن یا سیلو را تشخیص می دهد. با این ابزار متوجه شویم که منبع تا میزان مورد نظر از سیال پر شده است. به عنوان مثال شما یک منبع آب در یک باغ خارج از شهر دارید که می خواهید به صورت اتوماتیک با استفاده از آن درختان و فضای سبز خود را آبیاری کنید. منبع توسط یک پمپ آب پر می شود و شما می خواهید زمانی که منبع کاملا پر شد پمپ را خاموش کنید تا منبع سرریز نکند.

برای جلوگیری از سرریز، یک سوئیچ سطح در نزدیکی بالای مخزن نصب می شود که حد سرریز را مشخص میکند ( اختصارا به آن سوئیچ ماکزیمم یا فول گفته می شود) هنگامی که مواد با سوئیچ سطح تماس می گیرد، رله ای را برای جلوگیری از سرریز شدن مواد از مخزن فعال می کند. در ادامه شما را با انواع لول سوئیچ ها مانند سنسور دیاپازونی آشنا خواهیم کرد.

انواع لول سوئیچ

بعد از آشنا شدن با نحوه‌ی کار لول سوئیچ، حال نوبت به بررسی انواع مختلف این سنسورها میرسد.

لول سوئیچ الاکلنگی

این دسته از لول سوئیچ ها با استفاده از مکانیسم سادۀ اهرم و شناور عمل می کنند. در این حالت یک اهرم یا شفت را به شناور متصل می کنند تا زمانی که سطح مایع به شناور رسید، شناور روی سطح مایع جابجا شود و با این جابجایی به کمک محور، سوئیچ متصل به آن عمل نماید.

نحوۀ عملکرد این سوئیچ نیز با توجه به نوع لول سوئیچ می تواند متفاوت باشد یعنی با استفاده از مکانیسم ها و طراحی های مختلفی تا امروز صنعتگران دنیا سوئیچ های مختلفی برای این منظور تولید نموده اند. مثلا سوئیچ مغناطیسی باشد که امروزه پرمصرف ترین نوع سوئیچ است یا یک سوئیچ مستقیم پلاتینی و یا حتی سوئیچ های جیوه ای که در گذشته بسیار مصرف داشتند.

لول سوئیچ کابلی

یک مکانیسم ساده و در عین حال کارامد وجود دارد که با استفاده از آن بسیاری از چاه ها و منابع بزرگ آب را که دسترسی به آن ها برای نصب انواع دیگر لول سوئیچ سخت است می توان کنترل کرد. این شیوه استفاده از سوئیچ های چاهی یا لول سوئیچ گلابی یا لول سوئیچ صابونی یا لول سوئیچ قورباغه ای … یا هر اسم دیگری که بین مردم رایج است می باشد.

لول سوئیچ های کابلی نیز از مکانیسم شناور استفاده می کنند به این روش که یک کابل به جای اهرم به شناور متصل است و به اندازه ای از کابل که تنظیم شده به عنوان بازو عمل می کند. درون این لول سوئیچ ها از یک سوئیچ ساچمه ای و یا جیوه ای به عنوان کلید قطع و وصل استفاده می شود. سوئیچ به نحوی طراحی شده که مبنای عملکرد آن زاویۀ فلوتر با محور افق می باشد و با تغییر این زاویه سوئیچ قطع و وصل می گردد.

لول سوئیچ های کابلی به دلیل ارزان و در عین حال کاربردی بود و همچنین نصب و عملکرد آسان یکی از بهترین گزینه ها برای منابع بدون فشار و دما می باشد.

لول سوئیچ محوری

این دسته از لول سوئیچ ها بر اساس یک عملکرد ساده ی رفت و برگشتی عمل می کنند. یک اهرم عمود بر افقی در طول مسیری که از محل سوئیچ ها می گذرد نصب می گردد. یک شناور در راستای این محور بالا و پایین می رود و در محل هایی که سوئیچ تعبیه شده با عبور شناور، لول سوئیچ عمل می کند. گاهی اوقات نیز شناور و میله باهم بالا و پایین می روند ولی اساس عملکرد تمام این سوئیچ ها پدیدۀ مغناطیس می باشد. شناور حاوی یک آهنرباست و با عبور از کنار سوئیچ های مغناطیسی آنها را تحریک می کند.

لول سوئیچ خازنی

مبنای عملکرد این لول سوئیچ ها عبور جریان الکتریسیته از سیال های رسانای الکتریکی می باشد. نحوۀ کار به این صورت است که یک کنترلر به صورت رله بورد اصلی دستگاه را تشکیل می دهد و به تعداد سوئیچ های مورد نظر، الکترود درون مخزن کار گذاشته می شود. زمانی که سیال به الکترود می رسد جریان الکتریسیته برقرار می گردد و در تنیجه یک سوئیچ به بورد دستگاه و از آنجا به سیستم صادر می گردد.

لول سوئیچ دیاپازونی

این نوع سنسور از جمله مهمترین تجهیزات اندازه گیری سطح در صنعت هستند که از فناوری ارتعاش برای تشخیص نقطه‌ای سطح استفاده می‌کنند. سطح سنج های لرزشی به دلیل حساسیت به ضربه، بیشتر در مایعات و مواد جامدی که پودری و سبک بوده و امکان تشکیل کلوخه در آن ها وجود ندارند، استفاده میشوند.

برندهای متعددی در زمینه تولید انواع سنسور دیاپازونی فعالیت می‌کنند. شرکت‌های روزمونت، اندرس+هاوزر، یوکوگاوا و وگا از جمله مهمترین این برندها هستند. از میان این برندها، توصیه ما همواره برند وگا بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + هجده =