لیزرموهای زائد دربارداری خطرناک است؟

هنگام حمل کودک، بدن زنان باردار دستخوش تغییرات زیادی می شود. یکی از این تغییرات هورمونی رشد موهای ناخواسته است. ممکن است موها در مکان‌های جدید رشد کنندیا شکمتان آنقدر بزرگ شود که ‌نتوانید پاهایتان را اصلاح کنید.درچنین مواقعی ممکن است لیزر موهای زائد به ذهنتان خطورکند.اما آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری خطرناک است؟

به خواندن ادامه دهید تا بدانید آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی خطر است یا خیر.

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

لیزر درمانی رنگدانه تیره فولیکول مو را هدف قرار می دهد و انرژی نوری را برای مهار فولیکول های مو آزاد می کند. اکثر ارائه دهندگان توصیه می کنند از لیزر موهای زائد در دوران بارداری به دلیل عدم اطلاع از تأثیر (در صورت وجود) روی جنین اجتناب کنید.

علاوه بر این، بدن شما در طول بارداری تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار می گیرد. این نوسانات می تواند باعث رشد موهای تیره در مناطقی شود که قبلاً بدون مو بوده اند. اگر هدف شما از بین بردن موهای زائد برای همیشه با لیزر است. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند دستیابی به حداکثر نتایج را به تاخیر بیندازد.اصلاح کردن با ژیلت ساده ترین راه برای مقابله با موهای زائد به خصوص در دوران بارداری نیست، اما ایمن ترین است.

بارداری چه تاثیری بر رشد مو دارد؟

وقتی باردار هستید، به راحتی می توانید احساس کنید که خودتان نیستید. برخی از زنان به مدت ۹ ماه از هیجان و شادی می درخشند. در حالی که برخی دیگر از تغییراتی که بدن خود می کند چندان راضی نیستند.

در دوران بارداری، هورمون‌های شما در بالاترین حد خود پمپاژ می‌کنند. این فرایند بر چرخه رشد طبیعی مو تأثیر می‌گذارد. در طول این۹ ماه، بدن بسیاری از زنان شروع به رشد مو در مکان‌های جدید مانند صورت، گردن، شکم و سینه‌ها می‌کنند.برای درک اینکه بارداری چگونه بر رشد مو تأثیر می گذارد. ضروری است که بدانید چرخه رشد مو چگونه کار می کند.

چرخه رشد موچگونه است؟

موبرای رشد سه مرحله را طی می کند.

  • مرحله رشد، فولیکول مو فرآیند را آغاز می کند و مو را ایجاد می کند.
  • در مرحله میانی، مو به رشد خود ادامه می دهد.
  • اخرین مرحله که گاهی به آن مرحله استراحت می گویند، موها می ریزند.

هورمون های بارداری مرحله نهایی را به تاخیر می اندازند. به این معنی که موها به این سرعت نمی ریزند. بنابراین بسیاری از زنان متوجه رشد ضخیم‌تر، پرتر یا موهای جدید در مکان‌هایی می‌شوند که قبلا وجود نداشتند.

به راحتی می توان فهمید که چرا بسیاری از زنان باردار ممکن است جذب لیزر موهای زائد شوند. از این گذشته، زمانی که برای ۹ ماه احساس خوبی ندارید، کمی نظافت می تواند کمک زیادی به شما کند تا احساس بهتری داشته باشید.

آیا لیزر موهای زائد برای زنان باردار خطر دارد؟عوارض لیزر موهای زائد دربارداری

بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که در دوران بارداری لیزر موهای زائد انجام ندهید.لیزر موهای زائد ازجمله بیکینی بی خطر است. اما در حال حاضر هیچ مطالعه طولانی مدتی وجود ندارد که اثرات لیزر موهای زائد را بر روی کودکان متولد نشده تجزیه و تحلیل کند. به همین دلیل، بهتر است آن را ایمن سازی کنید.برای شروع درمان لیزر موهای زائد تا بعد از زایمان صبرکنید.

دلایل دیگر برای صبر کردن تا زمان پس از زایمان

  • یکی از شایع‌ترین تغییراتی که در دوران بارداری اتفاق می افتد تیره شدن پوست است. وضعیتی به نام هایپرپیگمانتاسیون است. به گفته پزشکان در کلینیک ساتینا، لیزر موهای زائد زمانی موثرتر است که بین رنگ پوست و رنگ موهای شما تضاد وجود داشته باشد. اگر هایپرپیگمانتاسیون پوست ناحیه هدف شما را به رنگ موهای شما نزدیکتر کرده باشد، درمان ممکن است کمتر موثر باشد.
  • علاوه بر این، بارداری چرخه طبیعی رشد موهای شما را مختل می کند. برای اینکه لیزر موهای زائد موثر باشد، می توانید به شش درمان نیاز داشته باشید. در حالت ایده آل، این درمان ها در مرحله رشد فعال چرخه انجام می شود. اما از آنجایی که هورمون‌های بارداری می‌توانند طول مدت به نتیجه رسیدن را به تاخیر اندازد.
  • سپس مسئله حساسیت پوست مطرح می شود. بارداری باعث افزایش جریان خون در سراسر بدن شما می شود. همچنین پوست شکم و سینه شما را باز می کند. انجام درمان های لیزر موهای زائد در حالی که پوست شما در این حالت حساس است ممکن است ناراحت کننده باشد.

توصیه می شود لیزر درمانی در بارداری را انجام ندهید. این هم برای سلامت خودتان و هم کودکتان بهتر است.عوارض لیزر موهای زائد دربارداری ممکن است متوجه فرزندتان شود.

چه مدت بعد از زایمان می توانید لیزر موهای زائد را برنامه ریزی کنید؟

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان می‌گوید که باید به مراقبت پس از زایمان به‌عنوان یک فرآیند طولانی‌مدت فکر کنید، نه فقط یک قرار ملاقات. در چند ماه اول پس از زایمان، به طور منظم با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید تا در مورد تمام روش هایی که بدن شما در حال تغییر است صحبت کند.

پزشک شما بهترین فردی است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه زمانی هورمون های شما به حالت طبیعی برگشته و پوست شما آماده دریافت لیزر درمانی است. این مکالمات به ویژه در صورتی که زخم یا برش های ناشی از اپی زیاتومی یا زایمان سزارین داشته باشید بسیار مهم خواهد بود.

آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران شیردهی بی خطر است؟

متخصصان پزشکی به طور کلی می پذیرند که لیزر موهای زائد در دوران شیردهی بی خطر است. اما برخی از متخصصان توصیه می کنند که از انجام این روش روی سینه خودداری شود.قبل از انجام لیزر موهای زائد در دوران شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید.

به جز زنان باردار، لیزر موهای زائد بی خطر است

به غیر از زنان باردار، لیزر موهای زائد بی خطر است. اکثر مردم هیچ عارضه جانبی طولانی مدتی را تجربه نمی کنند. عوارض جانبی موقت شایع است و می تواند شامل قرمزی، تورم و تحریک ناحیه تحت درمان باشد. هر گونه تحریک پوستی جزئی و کوتاه مدت است.

اما همه روش های لیزر موهای زائد یکسان نیستند. تکنسین های مختلف از لیزرهای مختلف و روش های مختلفی برای خنک کردن و تسکین پوست استفاده می کنند. اگر در مورد لیزر موهای زائد فکر می کنید، مطمئن شوید که یک تکنسین لیزر دارای مجوز و گواهی این روش را انجام می دهد.

آیا لیزر موهای زائد می تواند باعث ناباروری شود؟

تا به امروز، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لیزر موهای زائد باعث ناباروری می شود. لیزرهای مورد استفاده فقط برای نفوذ به چند میلی متر اول پوست طراحی شده اند. آنها به هیچ اندام دیگری نمی رسند. لیزر درمانی برای نواحی حساس بدن از جمله ناحیه بیکینی نیز ایمن است. بنابراین، اگر می‌خواهید باردار شوید، انجام لیزر موهای زائد در این مدت بی‌خطر است.

لیزر موهای زائد زمانی ایمن است که توسط تکنسین های مجرب، دارای مجوز و گواهی انجام شود. اما زمانی که باردار هستید این کار را انجام ندهید.در دوران بارداری، سطح هورمون ها تغییر می کند و رشد موهای زائد معمولی است. اما این بدان معنا نیست که باید برای درمان  سراغ لیزر موهای زائد بروید. اما آیا زنان باردار باید لیزر موهای زائد را انجام دهند؟ پاسخ کوتاه، به گفته بسیاری از پزشکان، منفی است.

روش های جایگزین لیزر موهای زائدبیکینی در دوران بارداری

با توجه به این سوال که آیا لیزرموهای زائدبیکینی در دوران بارداری خطرناک است؟ سؤالات دیگری هم بوجود می آید. یکی از این سوال ها روش های جایگزین لیزر بیکینی در بارداری است. بهتراست به دنبال جایگزین‌های لیزر موهای زائدبیکینی دربارداری باشید که ایمن‌تر و راحت‌تر هستند.

اصلاح

از آنجایی که لیزر موهای زائد و بارداری ترکیب مضری است، بسیاری از زنان به اصلاح به عنوان یک فرآیند راحت و ارزان برای رفع موهای زائدبیکینی دربارداری روی می آورند. در کنار یک مرطوب کننده خوب، پوست بسیار حساس شما باید به خوبی به روال معمول اصلاح شما واکنش نشان دهد. هم تیغ های برقی و هم دستی این کار را انجام می دهند.اما به یاد داشته باشید که مراقب باشید زیرا ممکن است تعادل شما به خوبی معمولی نباشد. هرگز در حمام جایی که ممکن است لیز بخورید و به خود یا نوزادتان آسیب برسانید، اصلاح نکنید.اصلاح یک جایگزین خوب برای لیزرموی زائدبیکینی دربارداری است.

اپیلاسیون

اپیلاسیون یکی دیگر از گزینه های قانونی رفع موهای زائدبیکینی در دوران بارداری است. به خاطر داشته باشید که پوست فوق حساس شما ممکن است واکنش متفاوتی نسبت به اپیلاسیون معمولی نشان دهد. بنابراین یک لوسیون ضد عفونی کننده با کیفیت خوب را برای استفاده قبل و بعد از آن انتخاب کنید. ممکن است یک جلسه اپیلاسیون حرفه ای را گزینه بهتری در دوران بارداری بیابید. زیرا با بزرگ شدن شکم، رسیدن به آن در همه جا دشوار است.اپیلاسیون حرفه ای هم جزو کاندید های مناسب لیزرموزائدبیکینی دربارداری است.

لیزرموهای زائد واژن در دوران بارداری توصیه نمی شود. این مبنی بر دلایل علمی مانند عدم اطلاعات کافی درمورد اثرات آن برجنین، اختلالات هورمونی،تیره شدن پوست و… است. اما نگران نباشید چون ۳ماه پس از زایمان می توانید لیزردرمانی بیکینی را ازسربگیرید و پوستی صاف و نرم را به خود هدیه دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.