لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یک روش غیرتهاجمی است که از نور بسیار متمرکز برای نفوذ به فولیکول های مو استفاده می کند. نور لیزر توسط رنگدانه در ساقه مو در گرمای تولید کننده فولیکول جذب می شود که به فولیکول آسیب می رساند تا از رشد مو در آینده جلوگیری کند. بنابراین، کندن مو قبل از درمان، اثربخشی لیزر درمانی را کاهش می دهد، زیرا هدف وجود ندارد.

از آنجایی که لیزر موهای زائد فقط فولیکول های مو در حال رشد را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است چندین درمان لیزر موهای زائد بدن برای کاهش قابل توجه موهای زائد لازم باشد. علاوه بر این، در حالی که لیزر موهای زائد به طور موثر رشد مو را کند می کند، حذف دائمی موهای زائد را تضمین نمی کند. ممکن است به درمان های نگهدارنده دوره ای نیاز باشد.

 

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

اگرچه لیزر موهای زائد تعداد موهای ناخواسته را در یک منطقه کاهش می دهد، اما به طور کامل از شر آنها خلاص نمی شود. وقتی موها دوباره رشد می کنند، ریزتر، روشن تر و تعدادشان کمتر می شود. اکثر افراد بین چهار تا شش جلسه نیاز دارند و ممکن است نیاز به نگهداری گاه به گاه باشد.

دستگاه لیزر موهای زائد چگونه کار می کند؟

لیزر موهای زائد از پرتوهای لیزر برای گرم شدن و آسیب به فولیکول های مو استفاده می کند که به طور موقت تولید مو را متوقف می کند.

نواحی درمانی رایج برای لیزر موهای زائد

معمولاً از لیزر موهای زائد برای درمان صورت، بدن، پاها، زیر بغل و ناحیه شرمگاهی استفاده می شود.

قیمت لیزر موهای زائد ممکن است بر اساس تخصص و صلاحیت فردی که این روش را انجام می دهد، نوع روش مورد استفاده، زمان و تلاش مورد نیاز درمان و موقعیت جغرافیایی مطب باشد.

هزینه های لیزر موهای زائد ممکن است شامل موارد زیر باشد:
هزینه های رویه
نسخه های دارویی
اکثر طرح های بیمه درمانی جراحی زیبایی یا عوارض آن را پوشش نمی دهند، اما بسیاری از جراحان پلاستیک برنامه های مالی برای لیزر موهای زائد را به بیمار ارائه می دهند، بنابراین حتما بپرسید.

لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهای زائد به طور گسترده ای برای کاهش دائمی موهای زائد استفاده می شود و یکی از محبوب ترین روش های لیزری است که انجام می شود. لیزر موهای زائد ملانین درون فولیکول را هدف قرار می دهد و با توجه به اندازه کروموفور هدف، مدت زمان پالس طولانی تری برای تولید گرمای کافی برای آسیب رساندن به سلول های بنیادی پیاز مورد نیاز است. بیمارانی که موهای تیره و پوست کمی رنگدانه دارند بهترین کاندید برای درمان هستند. در مقابل، موهای سفید، بور و خاکستری معمولاً با توجه به عدم وجود یک هدف رنگدانه کافی، واکنش ضعیفی نشان می دهند.

بیماران باید قبل از لیزر درمانی از اپیلاسیون، الکترولیز یا کندن موها خودداری کنند، زیرا موها باید به عنوان هدف وجود داشته باشند. اصلاح قبل از لیزر درمانی قابل قبول است و تاثیری بر اثربخشی ندارد. در واقع، اصلاح بلافاصله قبل از درمان برای جلوگیری از آسیب اپیدرمی ناشی از جذب لیزر توسط موهای روی سطح پوست الزامی است. فقط موهای فاز رشد آناژن به طور دائم آسیب می بینند. بنابراین باید زمان کافی بین درمان‌ها برای رشد مجدد مو و فراهم کردن یک کروموفور مناسب برای لیزر درمانی بعدی، معمولاً ۶ تا ۸ هفته سپری شود.

دستگاه هایی که در حال حاضر برای رفع موهای زائد استفاده می شوند عبارتند از: یاقوت با پالس بلند، الکساندریت، دیود و لیزر Nd:YAG و IPL. چندین درمان برای حداکثر سود مورد نیاز است. علاوه بر این، این لیزرهای با پالس طولانی‌تر می‌توانند کاهش قابل توجهی در مو و پاپول/پوستول در بیماران مبتلا به pseudofolliculitis barbae، آکنه keloidalis nuchae، سینوس پیلونیدال یا فولیکولیت دکالوان ایجاد کنند.

با انتخاب بیمار و پارامترهای درمانی مناسب، عوارض نادر است. جریان بیش از حد یا سرد کردن ناکافی می تواند منجر به آسیب اپیدرم شود (شکل ۳۸.۱۷). در درمان بیماران مبتلا به افزایش رنگدانه های پوستی ناشی از برنزه شدن با نور خورشید باید احتیاط کرد، زیرا تغییرات رنگدانه ای و سوختگی های پوستی ممکن است رخ دهد. از آنجایی که ملانین هدف این لیزرها است، برای جلوگیری از آسیب اپیدرمی باید در درمان بیمارانی که دارای رنگدانه تیره هستند، مراقبت شود. در این جمعیت بیمار، لیزر Nd:YAG با پالس بلندتر به دلیل نفوذ عمیق تر و کاهش جذب ملانین این طول موج، امکان درمان ایمن با عوارض کمتر را فراهم کرده است. هیپرتریکوز پارادوکسیک در نتیجه لیزر موهای زائد گزارش شده است. علت نامشخص است، اما به نظر می رسد که این وضعیت در پوست های تیره تر بیشتر رخ می دهد. به ندرت، عفونت های پوستی آتیپیک گزارش شده است. جالب توجه است، مطالعات نشان داده اند که لیزر موهای زائد رایج ترین روش لیزری است که ارائه دهندگان غیرپزشک بخش قابل توجهی از این موارد را تشکیل می دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =