ماسک های استاندارد برای کرونا باید چه رنگی باشند

این روزها که مجبوریم برای پیشگیری از کرونا ماسک داشته باشیم انتخاب یک ماسک استاندارد برای خیلی ها سوال برانگیز شده است. این که ماسک چه ویژگی هایی داشته باشد و چه رنگی استاندارد است سوالی است که در این مطلب به آن پاسخ می دهیم.

 

همان طور که خیلی از ما می دانیم و شاید دیده ایم در مراکز درمانی بزرگ مثل بیمارستان ها، پزشکان و کادر بیمارستان برای پیشگیری از انتقال بیماری از ماسک استفاده می کنند. پس ماسک هایی که در این مراکز استفاده می شود ویژگی هایی دارد که نمی گذارد میکروارگانیسم ها از آن عبور کنند. شاید شما هم بخواهید بدانید این ماسک ها چطور هستند که این همه کیفیت دارند و جلوی خطرات بیماری ها را می گیرند. و اینکه چطور می شود در این شرایط کرونایی از همین ماسک ها استفاده کرد. در ادامه ویژگی های این ماسک ها را تشریح می کنیم و متوجه خواهید شد که چرا از این ماسک ها در این روزها استفاده می شود.

 

در مراکز درمانی و جاهای آلوده از ماسک سه لایه استفاده می شود. این ماسک ها از لایه های خاصی ساخته می شوند. دو لایه از جنس اسپان باند و یک لایه ملت بلون لایه های این ماسک ها را تشکیل می دهند. ویژگی های خاص این پارچه ها دلیل استفاده از آنها برای ساخت ماسک بوده است. مواردی که باعث می شود کارایی این ماسک های ساده و ارزان قیمت بسیار باشد.

 

اسپان باند که لایه رویی و زیرین ماسک است لایه ای لطیف و ضدحساسیت است. پس ایجاد آلرژی پوستی و مشکلات دیگر را نمی کند. همچنین به گونه ای است که هوا برای تنفس شما به راحتی می تواند از آن وارد و خارج شود. پس مشکلی در تنفس راحت نخواهید داشت.

 

حال چه باعث می شود که میکروارگانیسم ها فیلتر شوند و از ماسک رد نشوند؟ این دقیقا همان کاری است که لایه ملت بلونی ماسک انجام می دهد. این لایه نقش فیلتر را برای این ماسک ها بازی می کند و از ورود و خروج میکروارگانیسم ها جلوگیری به عمل می آورد. پس این ماسک های ساده بسیار کاربردی هستند. دلیل اصلی اینکه پزشکان هم از این ماسک ها استفاده می کنند نیز همین است.

 

حال به بررسی رنگ ماسک می پردازیم. رنگ عمومی که بیشتر استفاده می شود سفید است. دلایل مختلفی دارد که از ماسک ها را سفید تولید می کنند. یکی این که پارچه های سفید آلودگی را بهتر نشان می دهند. پس اگر در مرکز درمانی استفاده شوند خیلی راحت به صورت شهودی می توان تشخیص داد که آلوده شده اند و نیاز است تعویض شوند. و اینکه پارچه سفید در دسترس تر و راحت تر است. همچنین هزینه کمتری برای خیلی ها دارد. دلیل دیگر هم این است که رنگ سفید رنگ خنثی و نماد پاکی و سلامت است. رنگی که در بیمارستان ها و جاهای درمانی عمومی هم زیاد استفاده می شود.

 

در زمان قبل از کرونا هم رنگ های دیگری برای ماسک تولید می شده است. به طور مثال ماسک جراحی به رنگ سبز و آبی و رنگ های با این طیف زیاد استفاده می شود. ماسک هایی که در اتاق عمل که محیطی آلوده است زیاد استفاده می شود. این ماسک ها را خیلی از ما در بیمارستان ها دیده ایم. ماسک هایی که جراحان و کادر اتاق عمل هم زیاد از آن استفاده می کنند.

 

این روزها اما به دلیل این که ماسک عمومی تر شده است تولید کننده ها این محصولات را در شکل ها و شمایل گوناگون طراحی و تولید کرده اند. به دلیل اینکه دیگر محیطی که از این وسایل استفاده می شود مرکز درمانی یا بیمارستان نیست. شخص استفاده کننده نیز پزشک نیست. ممکن است هر سلیقه ای داشته باشد. پس کمی تنوع باعث می شود بتوان این وسیله مهم برای شرایط کرونایی را با هر سلیقه ای خریداری کرد. این روزها حتی رنگ های صورتی، زرد و هر رنگ دیگری از ماسک را روی صورت عابرین می بینیم.

 

اما جالب این که حتی در این شرایط نیز خیلی ها علاقه به استفاده از رنگ مشکی دارند. به همین دلیل ماسک مشکی این روزها طرفداران خودش را دارد. البته که توجه داشته باشید هر ماسکی را این روزها نخرید. حتما همان طور که توضیح داده شد باید لایه های استاندارد در ماسک وجود داشته باشد. یعنی دو لایه اسپان باند و یک لایه ملت بلون در ماسک باشد. در غیر این صورت نمی تواند در شرایط کرونایی به حال شما کمکی کند. توجه کنید که لایه ملت بلون بسیار مهم است. حتما این لایه در ماسک باشد. در غیر این صورت کرونا می تواند از لایه های ماسک شما عبور کرده و شما را مبتلا کند. در واقع با خرید چنین ماسکی با ویژگی های فاقد استاندارد تمامی زحمات شما برای پیشگیری به هدر می رود.

 

توجه داشته باشید که از ماسک های یکبارمصرف در این روزها استفاده کنید. همین ماسک هایی که لایه هایشان را تشریح کردیم. پس از هربار استفاده ماسک دور انداخته شود. برای استفاده بعدی ماسک جدید و تازه ای استفاده کنید. ماسک های پارچه ای و قابل شستشو توصیه نمی شوند. در ماسک های پارچه ای لایه ملت بلون نیست. پارچه تار و پود دارد. پس جایی هست که ویروس می تواند از آن رد شود. این ماسک ها به هیچ وجه مناسب حال و احوال کرونایی امروز نیستند. بهتر است در انتخاب ماسک دقت داشته باشید. چرا که اصلی ترین راه انتقال کرونا نیز از طریق تنفس و بینی است. با ماسک به خوبی می توان این راه انتقال را مسدود کرد. البته ماسکی که دارای ویژگی های استانداد باشد و بتواند از نفوذ این ویروس خطرناک جلوگیری نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.