مانتو عبایی

مانتو عبایی از پوشش هایی است که در قدیم مختص زنان عرب حاشیه خلیج فارس بود ولی امروزه به یکی از پوشش های زنان کشورهای دیگر که طرفدار مدلهای خاص هستند تبدیل شده است. در این مقاله سعی داریم با مانتوی عبایی، تاریخچه و ویژگی های این نوع مانتو بیشتر آشنا شویم.

مانتو چیست؟

مانتو یک لغت فرانسوی است که اول بار در قرن ۱۷ و ۱۸ در فرانسه از آن استفاده شد. این نوع لباس که ظاهرش شبیه پالتو یا شنل است در جلو بوسیله دکمه بسته می شود. استفاده از این نوع پوشش در ایران با آمدن انقلاب وارد ایران شد و نیاز آن به جهت داشتن پوشش اسلامی در ایران به وجود آمد.

عبا چیست؟

عبا به لباسهای بلند و گشاد با آستینهای بلند گفته میشود که بر روی لباس پوشیده می شود. عبا در رنگها و طرحهای مختلف تهیه می شود ولی رنگ مشکی آن پرطرفدارتر است. لباس اکثر زنان عرب چه آنها که باحجاب هستند و در شهرهای مذهبی مکه و مدینه سکونت دارند و چه آنها که بی حجاب هستند و در شهری مثل ریاض اقامت دارند عبا است.

در جنوب ایران هم زنان جنوبی از لباسهایی که شکل و شمایلی شبیه عبا دارند می پوشند. البته لباس زنهای بندری نوع متفاوت و خاصی از لباسهای اصیل و بومی ایران است اما به دلیل نزدیکی فرهنگی و همسایگی با کشورهای حاشیه خلیج فارس از لباسهای نوع عبا در میان زنان جنوبی زیاد دیده می شود.

در واقع عبا پارچه ای چهار گوش است که روی بدن می افتد و دستها تا مچ و همچنین پاها را تا پایین میپوشاند.

عباهای سنتی مدل و الگوی خاصی ندارند ولی این نوع پوشش با تغییرات فشن و مد دستخوش تغییرات زیادی شده است.

تاریخچه عبا و تغییرات آن در طی زمان

صحرای عربستان با هوای گرم و خشک و بادهای موسمی به همراه گرمای زیاد و آفتاب سوزان مرکز زندگی اعرابی بود که بادیه نشین بودند و انتخاب لباس و پارچه ای که مناسب این شرایط باشد آنها را به سمت لباسهای گشاد و بلند که هوا به راحتی در آنها جریان داشته باشد سوق داد.

لباسهای مشکی یا سفید که با در آنها حرکت کند و گرمای کمتری را به خود جذب کند.در امارات عبا بعنوان لباس ملی نامگذاری شده است. گرچه بیشتر زنان اماراتی لباسهای دیگری را هم انتخاب می کنند ولی در سالهای اخیر عربستان تلاش کرده که عبا را بعنوان لباس فرهنگی این کشور و نه لباس زنان مسلمان به دنیا معرفی نماید.

بعضی از طراحان عرب با طراحی کردن مدلهای جدید که از عبا گرفته شده است مجموعه هایی در ایتالیا و فرانسه به نمایش گذارده اند که مورد توجه زنان سایر کشورها هم واقع شده است.

در سالهای اخیر چند نمایش مد و فشن در دبی برگزار شده که برندهای معروفی کارهای خود را در این نمایشگاه به نمایش گذارده اند و طراحان عرب هم مدلهای متفاوتی از عبا را در این نمایشگاه به عموم عرضه کردند.

مانتو عبایی چیست؟

مانتو عبایی از مانتوهایی است که برای زنان محجبه سرتاسر دنیا جذابیت خاصی دارد. البته این پوشش مختص خانم های محجبه نیست و در بین زنان دیگر کشورها هم طرفدار دارد.

مانتو عبایی دیگر مختص زنان عرب نیست که با پارچه مشکی رنگ ساده کاربرد داشت بلکه در کشورهای دیگر و با رنگهای متنوع تولید می شود.

مانتو عبایی دارای اندازه ای بلند با سایزی گشاد است به طوری که کل بدن را می پوشاند. به همین خاطر هست که عربها و زنان محجبه استفاده بیشتری از این نوع پوشش دارند.

هدف از تولید این مدل مانتوها خنک نگه داشتن بدن در هوای بسیار گرم کشورهای عربی می باشد. بعضی از برندهای مطرح در تولید لباس در دنیا برای جذب زنان متمول و ثروتمند عربی شروع به طراحی انواع مانتو عبایی با استایل و طرحهای جدید کرده اند.

عباهای امروزی فرق زیادی با مدلهای قدیمی این نوع لباس دارد. مدلهای قدیمی الگوی خاصی نداشت و از یک پارچه سیاه و ساده برای دوخت آنها استفاده می شد.

مانتو عبایی از چه جنسی دوخته می شود؟

بهترین نوع پارچه برای دوخت عبا پارچه ژاپنی است ولی به دلیل وارداتی بودن این نوع پارچه ها قیمت مانتو عبایی افزایش می یابد.

نکات خرید مانتو عبایی

جنس پارچه :

بهترین پارچه های این نوع مانتوها پارچه های ژاپنی است اما در ایران با پارچه های دیگر هم دوخته می شوند. هنگام خرید به کیفیت جنس پارچه دقت نمایید.

قد و سایز لباس:

مانتو عبا ها سایزهای بزرگ دارند و بلند هستند. اگر دارای قد کوتاهی هستید به قد مانتو دقت کنید. اگر مایل به استفاده از این نوع مانتوها هستید از کفش های پاشنه بلند را فراموش نکنید.

رنگ مانتو :

در گذشته فقط رنگ مشکی در این نوع مانتوها استفاده می شد ولی امروزه در رنگهای متنوع دیده می شوند. برای بیرون از منزل رنگهای تیره توصیه می شود و در مهمانیها و مجالس از مدلهای با رنگ روشن استفاده کنید.

چرا مانتو عبایی برای مجالس انتخاب ارزشمندی است؟

بعضی اوقات از مانتو عبایی در مهمانیها و عروسیها استفاده می شود. این مدل مانتوها به دلیل قیمت بالا و زیبایی که دارند ارزشمند هستند.

این مدل مانتوها به دلیل سایز بزرگشان هوا را به خوبی و سهولت از خود عبور داده و باعث خنکی می شوند و برای مکان های گرم و خشک مناسب ترند.

این مانتوها به دلیل فری سایز بودن مشکل انتخاب مانتو برای خانم هایی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند را حل کرده است و ایرادات اندامی را پوشش می دهد.

این مانتوها همچنین برای خانم های باردار نیز به دلیل گشاد و راحت بودن بسیار مناسب است. خوبی تهیه این نوع مانتوها برای خانمهای باردار این است که برخلاف لباسهای بارداری که بعد از زایمان دیگر قابل استفاده نیستند این نوع مانتوها برای همیشه قابل استفاده هستند.

استایل مناسب مانتو عبایی چیست؟

برای اینکه استایل زیبایی با این نوع مانتو داشته باشید باید شال هماهنگ با رنگ مانتو عبایی تهیه کنید. می توانید کیف و کفش را از برندی خاص و با سبکی خیره کننده انتخاب کنید و استفاده از اکسسوری ها در این استایل بسیار به چشم می آید و زیبایی خیره کننده ای ایجاد می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 10 =