ماندگاری برنج چند سال است ؟

تاریخ بهینه مصرف بدان معناست که برنج طی مدت زمان معینی باید خورده شود. اگر از آن زمان بگذرد شاید مثل بسیاری از خوراکی ها بو نگیرد یا کپک نزند، اما ارزش غذایی قبل را ندارد. حتی این احتمال وجود دارد که دانه های آن سمی شوند. پس بهتر است که تاریخ انقضاء برنج یا همان تاریخ مصرف بهینه را جدی بگیرید. البته این تاریخ در برنج های مختلف متفاوت است.

تاریخ انقضاء برنج ایرانی سفید

تاریخ مصرف برنج سفید ارتباط مستقیم با شرایط نگهداری اش دارد. اگر برنج در شرایط استاندارد نگهداری شود مانند دیگر غلات عملا یک تاریخ مصرف بهینه طولانی دارد. این بدان معنی است که شما می توانید برنج های قدیمی را بدون هیچ گونه ترسی میل نمایید. به شرط آنکه از شرایط ذخیره سازی آنها اطمینان داشته باشید.

تاریخ انقضاء برنج سفید در یک حالت می تواند ۳۰ سال و در حالت دیگر ۴ تا ۵ سال باشد. اگر برنج در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد و در یک فضای ایزوله نگهداری شود تا ۳۰ سال به هیچ عنوان ارزش غذایی خود را از دست نمی دهد. چه بسا که طعمی بهتر نیز دارد. در این نوع برنج خطر وجود سم نیز وجود ندارد. منظور از ایزوله شرایط خلا و بدون اکسیژن است. یعنی برنج در فضایی بدون اکسیژن و دمای ۴۰ درجه باشد.

شرایط ذکر شده در قسمت قبل قطعا برای محیط های خانگی و حتی انبارهای برنج امکان پذیر نیست. بنابراین تاریخ انقضاء برنج دستخوش تغییرات می شود. اگر برنج سفید در یک محیط خشک، خنک و به دور از نور شدید آفتاب باشد حدود ۵ سال دوام می آورد.

بعد از گذشت زمانی یبشتر از ۵ سال حتی اگر دچار آفت نشده باشد قطعا عطر و طعم اولیه خود را ندارد. البته شاید بتوان یک برنج ۵ ساله را نیز استفاده نمود اما متخصصان صنایع غذایی معتقدند بهتر است برنج مانده پیش از خوردن مورد آزمایش سم شناسی قرار بگیرد. پس می توان گفت بهترین تاریخ انقضاء برنج سفید برای محیط های معمولی عددی بین ۴ تا ۵ سال است.

از آنجا که وقتی ما برنج می خریم معمولا زمان دقیق برداشت آن را نداریم، می توانید همان سال خرید را مبنا تاریخ انقضاء برنج قرار دهید. البته چنان چه برنجی که می خرید خیلی کهنه باشد تا حد زیادی مشخص است. از این رو توصیه می شود در زمان خرید برنج به نو یا کهنه بودن آن نیز توجه کنید. بهترین برنج، برنجی است که حداکثر یک سال از برداشت آن گذشته باشد. البته این را نیز اضافه کنیم که بهترین تاریخ انقضاء برنج بر روی کیسه برنج های کارخانه ای معمولا درج می شود. این تاریخ بهترین زمان مصرف برنج را نشان می دهد و زمان انقضا دقیق آن نیست

تاریخ انقضاء برنج  قهوه ای

امروزه برنج قهوه ای به دلیل خواص بسیاری که دارد مورد توجه قرار گرفته است. برخی برنج قهوه ای را با سفید مخلوط کرده و در وعده های غذایی پخت می کنند. جالب است بدانید که تاریخ انقضاء برنج قهوه ای خیلی زودتر از برنج سفید است. در واقع نهایت عمر این برنج بسته به شرایط نگهداری یکسال است. شاید فکر کنید برنج قهوه ای که سبوس دار و تصفیه نشده است باید بیشتر ماندگار باشد. اما اصلا چنین نیست.

تاریخ مصرف برنج قهوه ای که در دمای محیط نگهداری می شود بین ۶ تا ۸ ماه است. معمولا بعد از این زمان استفاده از آن غیر ممکن است. بر خلاف برنج سفید که خراب شدنش تقریبا هیچ علامتی ندارد (مگر آنکه تمام برنج توسط شپشک پر شده و از بین رفته باشد) برنج قهوه ای فاسد حالت روغنی به خود می گیرد. چنان چه تاریخ انقضاء برنج قهوه ای خیلی گذشته باشد حتی ممکن است بوی نامطبوعی نیز بدهد.

تاریخ انقضاء برنج قهوه ای اگر در یخچال نگهداری شده باشد می تواند بین ۸ تا ۱۲ ماه باشد. به همین جهت چنان چه از این نوع برنج استفاده می کنید و مدت زیادی از خرید آن گذشته حتما چک کنید که دانه ها روغنی نشده باشند. در این مورد حتما به تاریخ انقضاء بر روی بسته بندی نیز دقت داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 10 =