مستر ریسوگراف و مرکب ریسو

۴ ) طول عمر يك مستر ریسوگراف در چاپ افست حد اكثر ۱۰.۰۰۰ برگ است. هر چه تعداد چاپ افزايش پيدا ميكند كيفيت پايين تر مي آيد و اطراف نوشته ها سايه دار مي شود كه علت آن گشاد شدن منافذ ايجاد شده بر روي مستر است. براي دستيابي به كيفيت مطلوب چاپ مستر بايد در هر ۱۰۰۰ عدد چاپ دوباره ساخته شود.

 

۵ ) كيفيت چاپ ريسو علاوه بر نوع و مدل دستگاه به شدت به كيفيت مواد مصرفي بستگي دارد. استفاده از مركب و مستر غير فابريك هزينه ها را پايين مي آورد ولي كيفيت چاپ را هم كاهش مي دهد.

۶ ) نحوه ي محاسبه ي قيمت در چاپ ريسو به اين ترتيب است كه هزينه ي چاپ و هزينه ي كاغذ به طور مجزا حساب مي شود. از يك برگ  تا ۱۰۰۰ برگ هزينه اي ثابت براي چاپ دريافت مي شود و قيمت كاغذ هم بسته به تعداد كاغذ مصرف شده محاسبه مي شود . اگر تعداد بالاتر از ۱۰۰۰ عدد باشد براي هر دور ۱۰۰۰ تايي چاپ يك بار ديگر هزينه ي چاپ دريافت مي شود. اصطلاحاً گفته مي شود كه دورِ چاپ در دستگاه ريسو ۱۰۰۰ تايي است يعني براي هر ۱۰۰۰ عدد يك دور حساب مي شود و نيم فرم هم وجود ندارد. يعني مثلاً اگر تعداد چاپ شما ۱۲۰۰ يا ۱۵۰۰ يا ۱۹۰۰ باشد فرقي نميكند و در هر سه مورد هزينه ي ۲ فرم چاپ دريافت مي شود.

۷ ) چاپ ريسو قابليت چاپ بر روي كاغذ از ۶۰ گرم تا ۲۰۰ گرم را داراست . (دستگاه چاپ ريسو روي گاغذ يا مقواي گلاسه چاپ نمي كند چون مركب ريسو روي برگه گلاسه (روغني) پخش ميشود.

۸ ) دستگاه ريسو قابليت چاپ بر روي  انواع پاكت ساخته شده و آماده را دارد. يعني شما مي توانيد پاكت مورد نظر خود را تهيه نماييد و سپس روي آن چاپ كنيد.

۹ ) دستگاه هاي ريسو داراي حداكثر سايز چاپ هاي متفاوتي هستند. بيشتر دستگاه هاي ريسو تا سايز A4 چاپ مي كنند. اما برخي از دستگاه هاي حرفه اي تر تا سايز B4 و يا A3 هم چاپ مي كنند.

۱۰ ) چاپ ريسو براي چاپ انواع دسته فاكتور فروش ، قبوض و اوراق اداري ، پاكت ، كارتكس و خلاصه چاپ هايي با طرح هاي ساده (متن و جدول) كه نياز به كيفيت خيلي بالايي ندارند و در ضمن با تيراژ بالا هم چاپ مي شوند مناسب است.

۱۱ ) چون چاپ در دستگاه هاي ريسو با مركب انجام مي شود طرح هايي كه در يك سمت كاغذ چاپ مي شوند سايه اي كم رنگ در پشت برگه بوجود مي آورند. بنا بر اين چنانچه برگه ها به صورت پشت و رو چاپ بشود كيفيت چاپ اندكي كاهش مي يابد.

صنعت طراحی و چاپ کشور همپای دیگر کشورهای جهان در حال پیشرفت و گسترش است. سالها از زمانی که بشر برای نخستین بار نسخه ای از انجیل را چاپ کرد، گذشته است و روزی نیست که شاهد نوآوری و ابتکاری تازه در این عرصه نباشیم. دستگاه چاپ ریسوگراف نمونه ای از ترکیب چند فناوری مختلف در صنایع چاپی است که تنها چند سال از ابداع آن می گذرد. شرکت ریسوکاگو ژاپن کار طراحی و تولید این دستگاه چاپ را بر عهده داشته است.

چاپ ریسوگراف چیست؟

نوعی چاپ موسوم به داپلیکیشن توسط دستگاه ریسوگراف انجام می شود که سبک و سیاق متفاوتی از چاپ افست دارد. در عرف رایج ریسوگراف اشاره به همین تکنیک دارد. در واقع نام دستگاه استفاده شده در چاپ داپلیکیشن، ریسوگراف است. در این تکنیک تصویر آماده چاپ از طریق اسکنر به استنسیل منتقل می شود.. برای چاپ از همین استنسیل روی مستر استفاده خواهد شد. در نتیجه کیفیت چاپ و خروجی کار ارتباط مستقیم با مواد مصرفی به کار گرفته می باشد.

با کمی تغییر در مستر و انواع جوهر می توان هزینه های چاپ را تا حد زیادی کم کرد. این امر روی کیفیت چاپ نهایی به شدت تاثیرگذار است. همه مسترهای موجود در بازار، اصل و فابریک نیستند از طرفی مرکب های چاپ دارای کیفیت متفاوتی بوده و همین امر مبلغ نهایی را تحت تاثر قرار می دهد. در مواردی که محدودیت بودجه وجود داشته باشد، می توان از این مواد مصرفی استفاده کرد اما نتیجه با آنچه در چاپ افست می بینید تفاوت زیادی خواهد داشت.

📷

ویژگی های چاپ ریسو

از نظر کارایی و خروجی چاپ، ریسوگرافی با چاپ افست و یا کپی تفاوت دارد. در مقام مقایسه می توان گفت که ریسو حد واسط این دو شیوه چاپی است و دارای ویژگی های خاص است. برای مثال :

سایز کاغذ چاپ استفاده شده در این دستگاه حداکثر سایز A4 است و تنها برخی از دستگاه های بسیار حرفه ای تر قادر به چاپ در سایزهای A3 و B4 می باشند.

این دستگاه با انواع کاغذ ۶۰ تا ۲۰۰ گرمی امکان چاپ را دارد. سایر کاغذهای چاپی مناسب کار با ریسوگراف نیست.

۳ مرکب ریسو رنگ قرمز، مشکی و سرمه ای برای چاپ با دستگاه ریسوگراف استفاده می شود. این رنگ ها به صورت غیر ترکیبی و کاملا مجزا کار می شود و ترکیب آن در حین چاپ میسر نیست.

چاپ بر روی یک طرف کاغذ انجام می شود و به دلیل ایجاد سایه چاپی، امکان استفاده از طرف دیگر کاغذ وجود ندارد. در صورت چاپ دو رویه، کیفیت کار کاهش خواهد یافت.

مهم ترین ویژگی چاپ با دستگاه Risograph printing بدون تردید سرعت بالا و تعداد آن است. به طور معمول امکان چاپ ۱۳۰ نسخه در هر دقیقه وجود دارد. در بین سایر شیوه های چاپ، ریسوگراف دارای رکورد بیشترین تعداد چاپ در کوتاه ترین زمان است.

موارد استفاده چاپ ریسوگراف

به طور معمول در شرایط کمبود زمان و محدودیت بودجه می توان از این دستگاه برای چاپ استفاده کرد. در این موارد اغلب از ریسو تک رنگ استفاده می شود ولی در صورت لزوم می توان از ۲ رنگ نیز استفاده کرد. از ریسوگرافی در این موارد استفاده می شود:

 • چاپ انواع سر برگ اداری و تجاری
 • چاپ انواع تراکت تبلیغاتی در ابعاد
 • چاپ پاکت نامه در اندازه های مختلف
 • چاپ کتاب تک رنگ در تیراژ بالا
 • چاپ فاکتور و سر نسخه و …..

ريسو گراف (Risograph) در حقيقت نام نوعي از چاپ نيست بلكه نامي تجاري است كه يك شركت ژاپني بر روي محصول جديد خود كه نوعي چاپ تلفيقي را ارائه مي كرد گذاشت اما اين نام تجاري مانند بسياري از نام هاي تجاري در ايران كه به صورت اسم عام به كار برده مي شوند ،  براي اين نوع چاپ استفاده مي شود. نام اصلي اين نوع چاپ داپليكيشن مي باشد كه اصلاً متداول نميباشد. هنوز هم بيش از ۹۰ درصد دستگاه هايي كه با اين سيستم چاپ مي كنند توسط شركت ريسو گراف ساخته مي شوند.

ریسو گراف چگونه کار میکند؟

ریسوگراف یک سیستم چاپ با سرعت بالا و شبیه به چاپگرهای دیجیتال هست. این دستگاه از سه فن آوری برای چاپ استفاده می کنه:

📷

دستگاه چاپ ریسو

–اسکن کردن

–انتقال دقیق تصویر

–چاپ با سرعت بالا

تکنیک تصویر آماده چاپ از طریق اسکنر به استنسیل منتقل می شود.و برای چاپ از همین استنسیل روی مستر استفاده خواهد شد. استسیل در اصل نوعی پرده هست که مناطق تصویر دار اون اجازه عبور مرکب رو بر روی سطح چاپ شونده میدن و بر عکس مناطق بدون تصویر مانع از عبور مرکب بر روی سطح چاپ شونده میشن. عبور مرکب از مناطق تصویر دار هم به این معنی هست که باید منافذی برروی استنسیل وجود داشته باشه. در روش قدیمی این منافذ رو با ماشین تحریر یا بصورت دستی با استفاده از یک قلم نوک تیز بر روی استنسیل حک می کردن. البته استنسیل هایی که به این طریق ساخته می شد کیفیت بالایی نداشت و درحد تکثیر متن می شد از اون استفاده کرد اما امروز دستگاه ريسو گراف دستگاهي است كه با همين سيستم كار ميكند اما با امكانات و كيفيتي بسيار بالاتر.

اين دستگاه ها به نوعي سيستم اسكنر مجهز هستند كه برگه ي نوشته يا پرينت شده ي شما را اسكن مي كند و از طريق يك سيستم حرارتي (Heater) نوشته ها ،‌ نقش ها و يا طرح ها را روي مستر ايجاد مي كنند و به طور خود كار آن را روي درام ميكشند (و مستر قبلي را هم به طور خود كار از روي درام برداشته و داخل محفظه اي مي اندازد. حالا درام شروع به چرخيدن به دور خود مي كند ، كاغذ ها پشت سر هم به داخل دستگاه كشيده شده با درام در تماس قرار ميگيرند و طرح روي آنها چاپ مي شود.

حتي برخي از دستگاه هاي ريسو قابليت اتصال به كامپيوتر را دارند و مستقيماً مستر را با فايلي كه از كامپيوتر دريافت مي كنند مي سازند.دستگاه هاي ريسوي جديد داراي كيفيت چاپ خوب و قابل قبولي هستند . دستگاه هاي ريسو گراف جديد قابليت چاپ عكس و ترام را هم دارند

فروش ریسوگراف

بطور عمومی در ۳ سایز A4-B4-AC که نشان دهنده سطح چاپ آن دستگاه می باشد دستگاه ریسوگراف برای کارهای چاپ بسیار با صرفه است و بعلاوه اینکه  کیفیت کار ریسو بسیار با کیفیت تر از کیفیت کار یک دستگاه فتوکپی است .

از جمله مهم ترین ویژگی کار با دستگاه  ریسوگراف

امکان چاپ ارزان و سریع با استفاده از آن می باشد. در دستگاه  ریسوگراف  سه رنگ قرمز ، مشکی و سرمه ای وجود دارد. اما استفاده از رنگ ها فقط به صورت مجزا امکان پذیر است.

ریسوگراف براي هنگامي كه قرار باشد از يك صفحه به تعداد زياد (حداقل ۲۰۰ عدد چاپ كنيد) مناسب است چراکه مستر در اين سيستم يك بار مصرف است

سرعت چاپ دستگاه های ريسو بسيار بيشتر از دستگاه هاي فتوكپي است

به طور معمول در شرایط کمبود زمان و محدودیت بودجه می توان از این دستگاه برای چاپ استفاده کرد. در این موارد اغلب از ریسو تک رنگ استفاده می شود ولی در صورت لزوم می توان از ۲ رنگ نیز استفاده کرد.

محصولات چاپی ریسوگراف را در این موارد میتوان استفاده کرد:

 • چاپ انواع سر برگ اداری و تجاری
 • چاپ انواع تراکت تبلیغاتی در ابعاد
 • چاپ پاکت نامه در اندازه های مختلف
 • چاپ کتاب تک رنگ در تیراژ بالا
 • چاپ فاکتور و سر نسخه و …
 • کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای را در نظر داشته باشیدطراحان گرافیک می‌توانند نتیجه‌ای هوشمندانه، حاوی اطلاعات مفید و حرفه‌ای حاصل کنند. و شما را برای رسیدن به هدف و نتیجه مطلوب یاری کنندو از عوامل مهم و تاثیرگذار در ذهن مخاطب هستند. مجموعه چاپ دانا در تلاش است تا با ارائه خدمات خود، شما را به هدفتان نزدیک کند.چاپ دانا  ارائه دهنده تخصصی ترین خدمات انواع چاپ در ایران به صورت مستقیم
  در سایت چاپ دانا شما می توانید تمامی سفارش های چاپی خود را به صورت آنلاین از سراسر کشور بدون واسطه و با قیمتی بسیار مناسب چاپ کنید. چاپ دانا با مجهزترین دستگاه های روز دنیا سفارش های چاپی شما را با بهترین کیفیت و سریع ترین زمان ممکن به شما تحویل خواهد داد برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.چاپ انواع تراکت ، سربرگ ، پاکت ، کارت ویزیت ، تراکت ، بروشور ، کاتالوگ ، چاپ ریسو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.