مشاهده ابلاغیه با کد ملی

برای مشاهده ابلاغیه با کد ملی می توانید از طریق سامانه های در نظر گرفته شده توسط قوه قضاییه اقدام کنید، بنابراین با ثبت نام در این سامانه ها از جمله سامانه ثنا و عدل ایران، می توانید بدون مراجعه حضوری، ابلاغیه های الکترونیکی خود را دریافت کنید.

پیش از این در سالیان گذشته صدور انواع ابلاغیه به صورت مکتوب و کاغذی صورت می گرفت، به این صورت که ابلاغیه توسط مامورین پست یا مامورین ابلاغ به آدرس مخاطب ارسال می شد.

برای مشاهده ابلاغیه با کدملی باید به سایت رسمی سامانه ثنا مراجعه نمایید، اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای دریافت ابلاغیه ها ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام نمایید، که برای انجام صحیح مراحل این فرآیند، می توانید به مطلب ثبت نام سامانه ثنا مراجعه نمایید.

شما می توانید از طریق تماس با کارشناسان مجموعه الو رایانه کمک علاوه بر مشاهده، از ابلاغیه مربوطه پرینت دریافت کرده و استفاده نمایید.

مشاهده ابلاغیه با موبایل نیز امکان پذیر می باشد، و افراد می توانند با نصب اپلیکیشن همراه عدالت، از دریافت ابلاغیه های خود مطلع شوند.

معمولا بعد از ارسال ابلاغیه قضایی برای اشخاص، به گوشی موبایل آنها پیامکی مبنی بر دریافت ابلاغیه ارسال خواهد شد، بنابراین افراد با مراجعه به سایت هایی که قوه قضاییه جهت این امر در نظر گرفته، می توانند ابلاغیه های مربوط به خود را دریافت کنند و اقدامات بعدی را متناسب با متن ابلاغیه انجام دهند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که برای دریافت ابلاغیه ها ابتدا باید در سامانه های ثنا و عدل ایران ثبت نام کنید و کسانی که تاکنون در این سامانه ها ثبت نام نکرده باشند، نمی توانند ابلاغیه های مربوط به خود را دریافت کنند و همین باعث بروز مشکلاتی برای آنها خواهد شد.

نکته مهم در این مطلب امکان مشاهده ابلاغیه با کدملی و رمز شخصی است، که این امکان را به کاربران می دهد که با تلفن همراه هم بتوانند ابلاغیه های خود را دریافت و مشاهده کنند و الزاما نیاز نیست که این فرآیند حتما با لپ تاپ یا کامپیوتر انجام شود.

مشاهده ابلاغیه با کد ملی

برای مشاهده و دریافت ابلاغیه با رمز شخصی، لازم است مراحل زیر را به صورت قدم به قدم انجام دهید.

۱_ ابتدا وارد سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه به آدرس adliran.ir شوید.

۲_ در قسمت بالای صفحه منویی وجود دارد که شامل چند گزینه می باشد، که برای مشاهده ابلاغیه با کد ملی باید روی گزینه “سامانه ابلاغ الکترونیکی” کلیک کنید.

۳_ در این مرحله به صفحه ورودی این سامانه می رسیم، که نیاز است اطلاعاتی را وارد کنیم، که اطلاعات خواسته شده با توجه به شخصیت های حقوقی، حقوقی و سمت های قضایی متفاوت است. توجه داشته باشید که اشخاص حقوقی علاوه بر شماره ملی و رمز شخصی، باید شناسه حقوقی یا هم یا همان شناسه ۱۱ رقمی اخذ شده از ثبت اسناد را هم وارد کنند. افراد با سمت قضایی نیز برای ورود باید کد واحد قضایی مربوطه را وارد نمایند.

۴_ برای رویت ابلاغیه با رمز شخصی، چنانچه اطلاعات خواسته شده را درست وارد کرده باشید، یک رمز موقت برای تلفن همراه شما ارسال می شود، که بعد از دریافت کد باید آن را به درستی در جایگاه خواسته شده وارد نمایید. سپس با زدن گزینه “ورود” به حساب کاربری خود در این سامانه منتقل می شوید.

۵_ اگر کد موقت را درست وارد کرده باشید، به صفحه اصلی سامانه ابلاغ الکترونیکی وارد خواهید شد، که در این صفحه چند گزینه مختلف وجود دارد. برای مشاهده ابلاغیه با کد ملی ثنا باید بر روی گزینه “مشاهده ابلاغیه جدید” کلیک کنید، توجه داشته باشید که اگر ابلاغیه جدیدی وجود داشته باشد، تعداد آن با رنگ قرمز کنار این گزینه نمایش داده می شود، همچنین در صورت تمایل با کلیک بر روی گزینه «ابلاغیه های مشاهده شده» میتوانید ابلاغیه های قبلی خود را مشاهده و بررسی نمایید.

۶_ بعد از اینکه گزینه “ابلاغیه های جدید” را انتخاب کردید، ابلاغیه هایی را که به تازگی برایتان ارسال شده مشاهده خواهید کرد، با کلیک کردن بر روی هرکدام، متن آن به صورت کامل و همراه با جزئیات برای شما نمایش داده می شود و همچنین با انتخاب گزینه “دریافت نسخه چاپی ابلاغیه” می توانید از ابلاغیه مورد نظرتان پرینت بگیرید.

مشاهده ابلاغیه با رمز شخصی و بدون رمز

در بخش قبلی مشاهده ابلاغیه با کدملی و رمز شخصی را توضیح داده ایم، بنابراین در صورت داشتن داشتن رمز شخصی، می توانید ابلاغیه های مورد نظر را مشاهده نمایید.

اما گاهی ممکن است که کاربران رمز خود را فراموش کنند یا به هر دلیلی رمز خود را گم کرده باشند و امکان دسترسی به آن را نداشته باشند، در این صورت دیگر نمی توانید با همان روش عادی که در قسمت قبل توضیح دادیم، ابلاغیه های خود را مشاهده کنید، در نتیجه باید روش دیگری را برای بررسی و مشاهده ابلاغیه های خود انتخاب کنید.

خوشبختانه امکان مشاهده و دریافت ابلاغیه بدون رمز هم در این سامانه در نظر گرفته شده است، تا کسانی که به هر دلیلی رمز خود را فراموش کرده اند نیز جهت این امر با مشکلی رو به رو نشوند.

جهت دریافت ابلاغیه های الکترونیکی بدون در اختیار داشتن رمز شخصی مراحل زیر را طی کنید :

۱_ ابتدا با جست و جو آدرس adliran.ir وارد سامانه ابلاغیه الکترونیک شوید و از منوی موجود در قسمت بالای آن گزینه سامانه ابلاغ الکترونیک را انتخاب نمایید.

۲_ حالا صفحه ورودی خود در سامانه الکترونیک را مشاهده میکنید و امکان مشاهده ابلاغیه با رمز شخصی برایتان فراهم است، اما با توجه به اینکه شما رمز شخصی تان را فراموش کرده اید، و نمیتوانید از روش معمول جهت دریافت ابلاغیه استفاده کنید، باید از قسمت پایین این صفحه روی گزینه «رمزعبورخودرا فراموش کرده ام» کلیک کنید.

۳_ با انتخاب گزینه قبل، مجددا به صفحه زیر وارد میشوید، در بخش میانی صفحه گزینه های مختلفی را مشاهده میکنید که برای رفع مشکل رمز شخصی، باید بر روی گزینه “فراموشی رمزعبور“ کلیک نمایید.

۴_ سپس در صفحه جدید، به بخش مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا بدون رمز شخصی وارد می شوید، که شامل دو مرحله است و در اولین مرحله از شما درخواست یک سری اطلاعات را دارد تا یک کد فعال سازی برایتان ارسال کند.

اطلاعات خواسته شده شامل:

۱_ شماره ملی

۲_ تاریخ تولد

۳_ شماره شناسنامه

۴_ شماره تلفن همراه

۵_ آدرس پست الکترونیک

بیشتر بخوانید:  آموزش ۵ روش استعلام گوشی از سامانه همتا

اطلاعات خواسته شده را به صورت صحیح وارد کرده و سپس کد امنیتی را در جایگاه خواسته شده بنویسید.

در آخر بر روی گزینه ارسال کد فعال سازی کلیک کنید، که کد موردنظر به تلفن همراه و پست الکترونیک شما ارسال شود که مجددا امکان مشاهده ابلاغیه های خود را داشته باشید.

۵_ در این مرحله باید کد ارسال شده به تلفن همراه یا پست الکترونیک را در جایگاه خواسته شده سمت چپ وارد کنید، سپس کد امنیتی را به صورت صحیح در کادر خواسته شدهه وارد کنید، سپس گزینه «دریافت رمز شخصی جدید» را انتخاب کنید تا رمز جدید در اختیارتان قرار بگیرد.

به این ترتیب رمز جدید برایتان ارسال شده و امکان مشاهده ابلاغیه با رمز شخصی جدید را خواهید داشت.

مشاهده ابلاغیه با موبایل

با توجه به افزایش استفاده کاربران از سامانه ثنا و سهولت برای استفاده از این سامانه و با توجه به استقبال گرم و چشمگیر اقشار مختلف از این سامانه، قوه قضاییه در جهت تسهیل دسترسی افراد جامعه به سامانه ابلاغ در صدد آن برآمد که امکان رویت ابلاغیه ها با گوشی موبایل و تلفن همراه را به صورت آنلاین فراهم سازد.

در همین راستا قوه قضاییه در آذرماه سال ۱۳۹۹ از اپلیکیشن جدید سامانه ثنا با عنوان “عدالت همراه“ رو نمایی کرد. برنامه ای که طیف گسترده ای از خدمات حقوقی، از جمله دسترسی به سامانه نوبت دهی، مشاهده ابلاغ الکترونیک دعاوی، دسترسی به نظرسنجی، دسترسی به گواهی عدم سوپیشینه و… همچنین امکان دریافت نوتیفیکیشن را برای کاربران خود فراهم کرده است.

برای دانلود برنامه مشاهده ابلاغیه با موبایل و به صورت آنلاین، یا همان برنامه عدالت همراه قوه قضاییه به آدرس درگاه ملی قوه قضاییه eadl.ir مراجعه کرده و این اپلیکیشن را به صورت معتبر دانلود نمایید.

در آخر

با توجه به این موضوع که ابلاغیه ها به صورت آنلاین و از طریق سامانه های قوه قضائیه مانند ثنا برای افراد ارسال می شود، ضرورت ثبت نام در سامانه ثنا مشخص می شود. به همین دلیل ما در این مقاله به شما نحوه مشاهده ابلاغیه با کد ملی را برایتان توضییح داده ایم. همچنین می توانید مطلب ثبت نام در سامانه ثنا را در وب سایت ما مطالعه نمایید، زیرا بدون داشتن حساب کاربری در سامانه ثنا، نمی توانید هیچ اقدامی در خصوص رویت و دریافت ابلاغیه های قضایی خود انجام دهید.

1 نظر
  1. عبدی می گوید

    واقعاباگوشی مزخرفه نیم ساعت معطلت میکنه اخرم هیچ نت خیلی کنده .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 14 =