مشکلات رایج پرینتر ها را بشناسید

شاید شما با پرینتر  خود آشنایی نداشته باشید تا زمانی که به طور ناگهانی از کار بیفتد و یا شما را دچار دردسر کند. در این مرحله است که سعی می کنید حتی به صورت مختصر با دستگاه پرینتر خود آشنایی پیدا کنید.

از کارافتادگی پرینتر ها می تواند موارد زیادی داشته باشد. از گیر کردن کاغذی کوچک گرفته تا ایراد در اتصال آن به کامپیوترتان. در این مقاله راه حل هایی برای رفع ایراد پرینتر به شما می دهیم تا بتوانید مجددا پرینتر خود را به کار بندازید.

مشکلات رایج پرینتر ها

پرینتر ها به جز لا ینفک زندگی انسان ها تبدیل شده است. دستگاه های پرینتر به طور مداوم درگیر کار و پروژه هستند بنابراین کارافتادن آنها می تواند ضربه جبران ناپذیری به مراحل انجام کارها وارد کند. راه حل هایی که در ادامه بیان می کنیم می تواند کمک شایانی به کاربران پرینتر کند تا هرچه سریعتر بتوان خطاهای آن ها را از بین برد.

گیر کردن کاغذ

گیر کردن کاغذ درون پرینتر از رایج ترین مشکلات یک پرینتر است. هنگامی که کاغذ میان غلطک های یک پرینتر گیر می کند این ایراد به وجود می آید که منجر به درگیر شدن سنسور های درون پرینتر می گردد. هنگامی که این اتفاق بیفتد بر روی نمایش گر پرینتر و یا کامپیوتر ایراد paper jam پدیدار می گردد. خرابی سنسور های ورود و خروج کاغذ و گیرپاژ سلنویید های پرینتر از دیگر علت گیر کردن کاغذ درون پرینتر است.

ایراد paper jam معمولا به علت اندازه غیر استاندارد کاغذ، از بین رفتن خاصیت قطعات داخلی مانند فیلو و یا غلطک پرس، گرد و غبار درون دستگاه پیش می آید.

راه حل رفع ایراد ارور paper jam

برای رفع ارور گیر کردن کاغذ کافی است کاغذ را درست از همان مسیری که پرینتر به صورت خودکار بیرون می دهد از دستگاه خارج کنید. گاهی اوقات کاربران پرینتر با بی دقتی کاغذ را از دستگاه بیرون می کشند که باعث می شود قسمتی از کاغذ درون دستگاه گیر کند. برای چلوگیری از ایجاد این ارور می توانید  از سایز کاغذ استاندارد استفاده کنید و کاغذ ها را به طرز صحیح درون مخزن کاغذ قرار دهید. تنظیمات سایز را برای پرینتر درون تنظیمات تعریف کنید.

غیر فعال بودن پرینتر

غیر فعال بودن پرینتر و یا offline می تواند دلایل زیادی داشته باشد. از مهمترین دلایل آن خاموش بودن پرینتر، قطع شدن کابل های اتصالبه کامپیوتر، بروز اختلال در نرم افزار پرینتر و در بدترین حالت وجود مشکل در برد فورمتر پرینتر است. شکستگی پورت usb پرینتر مشکلی شایع در عدم ارتباط با کامپیوتر است. شکستگی این پورت می تواند به علت ضریه، تکان شدید و … اتفاق بیفتد.

راه حل رفع ایراد ارور offline

برای رفع ارور offline کافی است از روشن بودن پرینتر و متصل بودن کابل های آن اطمینان حاصل کنید. دستورات قبلی چاپ را پاک کنید.تنظیمات فایروال کامپیوتر را برسی کنید و با کلیک راست بر روی درایور پرینتر مربوطه دکمه troubleshoot  را کلیک کنید. پاک کردن درایور و نصب مجدد آن نیز از جمله راه های پیشنهادی است. با وارد شدن درون تنظیمات control panel کامپیوتر خود می توانید از اتصال صحیح پرینتر خود اطلاع حاصل کنید.

اخطار toner is low/empty

هنگامی که پرینتر شما ارور toner is low/empty بدهد به این معنی است که پرینتر شما نیاز به شارژ کارتریج دارد. اما پس از شارژ کارتریج این ارور بر طرف نمی گردد. علت وجود این ارور به علت قطعه ای است به نام چیپست که بر روی کارتریج قرار گرفته است. این قطعه با شمارش تعداد صفحات چاپ شده به وسیله کارتریج این احتمال را می دهد که تونر کارتریج شما رو به اتمام است. برای تشخیص اینکه شارژ کارتریج شما به اتمام رسیده است کافی است چاپ خود را برسی کنید و اگر قسمتی از چاپ شما کمرنگ تر از بقیه قسمت ها بود نمایانگر آن است که شارژ کارتریج شما به پایان رسیده است.

برخی اوقات پس از اتمام شارژ کارتریج کاربر شروع به تکان دادن کارتریج می کند. از انجام این کار پرهیز کنید زیرا علاوه بر اینکه می تواند قطعات کارتریج را خراب کند تونر وارد دستگاه می شود که به راحتی می تواند منجر به خرابی قطعات داخلی پرینتر گردد.

راه حل رفع ایراد ارور toner is low/empty

اگر وجود این ارور برای شما دردسر آفرین شده است فقط کافی است چیپست کارتریج را تعویض کنید. در اکثر مواقع با وجود این ارور پرینتر شما کارکرد خود را ادامه می دهد و لازم به تعویض چیپست نیست. برخی از کارتریج ها دارای چیپست گرانی هستند و می تواند هزینه بالایی بر روی دست کاربر بگذارد. همچنین با تعویض کارتریج و جایگزین کردن آن با کارتریجی جدید می توان این ارور را بر طرف کرد. البته اگر کاربر از سیستم دایرکت پرینتر استفاده می کند لازم است پس از هربار شارژ کارتریج چیپست کارتریج مربوطه را تعویض کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شده است به توضیح مهمترین مشکلات یک پرینتر بپردازیم و راه کارهایی جهت تعمیر پرینتر ارائه شد. با مطالعه این مقاله متوجه شدیم که اکثر ایرادات یک پرینتر با برسی جزئی برطرف می گردد و نهایت با روشن خاموش کردن آن، تعویض کارتریج، برسی کابل های اتصال قابل حل شدن است. اگر پس از انجام دادن این امور کماکان مشکل شما پابرجا است به تکنسین مجرب تماس حاصل کنید و از انجام هر اقدام خودسرانه بپرهیزید زیرا ممکن است مشکلات بوجود آمده را چندین برابر کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =