معرفی انواع یراق آلات

یراق آلات اجزایی هستند که در ساخت سازه هایی مانند درب و کابینت مورد استفاده قرار می گیرند. یراق آلات دارای انواع مختلفی از جمله لولا، جک و … می باشد که در ادامه این مطلب به معرفی انواع یراق آلات و کاربرد آنها می پردازیم.

انواع یراق آلات

اتصالات انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. لولا، جک، ریل، پیچ و دسته از پرکاربردترین یراق آلات هستند. استفاده از یراق آلات بیشتر در کابینت ها و درب ها دیده می شود. در ادامه در مورد هر یک نکات تکمیلی را بیان خواهیم کرد.

لولا

یکی از پرکاربردترین یراق آلات، لولا است. لولاها انواع مختلفی دارند و کاربرد آن در انواع درب، کمد و کابینت به چشم می خورد. همانطور که گفته شد لولاها انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال، برخی از آنها با استفاده از ۲ و برخی دیگر با استفاده از ۴ پیچ به صفحه نمایش متصل می شوند.

نمونه ای از لولاها بسته شدن در به راحتی هستند. از دیگر نمونه های لولا که در کابینت استفاده می شود می توان به لولای ساده گازور، لولای گازور توکار، لولای گازور ساده کلیپسی، لولای گازور ساده پمپی، لولای گازور توکار، لولای گازور ساده پمپی، لولای گازور توکار پمپی و لولای توکار لولا. گازور پمپ ۱۸۰ درجه نوک تیز. از انواع دیگر لولاها می توان به لولاهای آلومینیومی، لولاهای سرنیزه ای، لولاهای دوجداره و … اشاره کرد.

جک

جک یکی دیگر از انواع یراق آلات پرکاربرد است که در ساخت کابینت مورد استفاده قرار می گیرد. جک های کابینتی انواع مختلفی دارند که جک های گازی، جک های پمپی، جک های معمولی، جک های نرم و … می باشد.

به عنوان مثال جک های پمپی نمونه هایی از انواع جک های پرکاربرد در کابینت سازی هستند که باعث می شود درب کابینت به آرامی بسته شود.

این نوع جک ها به جک های گازی نیز معروف هستند. از مزایای استفاده از این جک ها می توان به طول عمر بیشتر آنها نسبت به نمونه های معمولی، عدم نیاز به قطعات اضافی برای نصب و استحکام بالا اشاره کرد.

استفاده از جک نه تنها در ساخت کابینت بلکه در ساخت درب نیز کاربرد دارد. نمونه ای که در ساخت درب استفاده می شود عموما از نوع Soft-close می باشد و استفاده از آن از آسیب دیدن درب جلوگیری می کند.

ریل

از ریل برای باز و بسته کردن درهای کشویی استفاده می شود. ریل های کشویی به دو دسته ریل معمولی و ریل ساچمه ای تقسیم می شوند. ریل های توپ نیز به دو و سه تکه تقسیم می شوند.

ریل ساچمه ای در سایزهای مختلف موجود است و قیمت یراق آلات مانند ریل نسبتا بالاتر می باشد. حرکت این نوع ریل ها نسبت به نمونه های معمولی نرمتر است. بنابراین بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگیره

دستگیره یکی از یراق آلاتی است که در ساخت کابینت، کمد و درب از آن استفاده می شود. دسته ها انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع کاربرد قابل انتخاب هستند.

از جمله دستگیره هایی که در ساخت درب استفاده می شود می توان به دستگیره بشقاب، گل سرخ، توپ، ضربه و … اشاره کرد.

پیچ

بدون شک همه ما با زمین آشنا هستیم. استفاده از پیچ برای اتصال دو قسمت به یکدیگر کاربرد دارد و می توان آن را پرکاربردترین نوع اتصالات معرفی کرد. پیچ ها بر اساس نوع و نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

پیچ ها بر اساس جنس به انواع مختلفی تقسیم می شوند مانند پیچ ​​های پلاستیکی و فلزی که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. به عنوان مثال امروزه استفاده از پیچ های پلاستیکی در کابینت سازی بسیار دیده می شود.

یکی از ویژگی های این نوع پیچ ها عدم زنگ زدگی آنهاست. از طرفی می توان از پیچ های فلزی برای اتصالات قوی تری استفاده کرد. پیچ ها بر اساس کاربردشان به دو دسته پیچ های معمولی یا ساده و پیچ های حرفه ای یا اتوماتیک تقسیم می شوند.
پیچ های معمولی پیچ هایی هستند که برای ثابت شدن نیاز به مهره دارند. پیچ های حرفه ای یا اتوماتیک پیچ هایی هستند که برای ثابت شدن نیازی به مهره ندارند. نوک چنین پیچ هایی معمولاً مانند یک میخ تیز است.

نمونه‌های دیگر پیچ‌ها عبارتند از پیچ‌های ساختار به سازه، پیچ‌های نوک تیز سازه به سازه، مته‌های سر سخت، مته‌های واشر دار، پیچ‌های رول صفحه و پیچ‌های مونتاژ.

قفل کردن

قفل یکی از یراق آلات مورد استفاده در ساخت درب می باشد. امروزه انواع مختلفی از قفل ها در بازار موجود است. به طور معمول قفل های استفاده شده برای درب حیاط، درب ورودی و قفل های درب های داخلی ساختمان با یکدیگر متفاوت هستند.

یراق آلات چرخشی

یراق آلات چرخشی در پایه صندلی ها و میزهای اداری استفاده می شود. چرخ گردان باعث حرکت میز، کابینت، صندلی یا هر وسیله دیگری می شود. این نوع یراق آلات در مدل های مختلف ترمز دار، ساده و … تولید و به بازار عرضه می شود.

صفحات گردان

وقتی می خواهند میز کار، میز کامپیوتر یا هر میز دیگری را بچرخانند، از میزهای گردان برای جابجایی میز استفاده می کنند. میزهای گردان در دو مدل فلزی و پلاستیکی تولید می شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − چهار =