معرفی بهترین و ساده ترین روش های تصفیه آب

روش های تصفیه آب

روش های سنتی تصفیه آب به طور برجسته در جوامع روستایی در سراسر جهان استفاده می شود. روش های سنتی برای تصفیه آب شامل برخی از روش های ابتدایی برای حذف ناخالصی ها است. سال ها پیش، مردم از منابع موجود مانند ماسه، پارچه، سنگ و غیره برای تصفیه آب استفاده می کردند.

این روش های اساسی فقط کیفیت آب را برای مصارف آشامیدنی قابل قبول می کند. اما، در جایی ثابت می شود که این روش های قدیمی در کشتن میکروب ها کارایی کمتری دارند.

بنابراین، روش های سنتی تصفیه آب با استانداردهای کیفی کیفیت آب آشامیدنی مطابقت ندارد. اما، یک مرحله ساده گندزدایی، تمام پاتوژن های منتقله از آب را از بین می برد و می تواند آب را برای مصرف انسان قابل شرب کند.

در این پست معنای تصفیه آب و برخی از تکنیک های سنتی تصفیه آب توضیح داده شده است. همچنین با مزایا و محدودیت های هر روش آشنا خواهید شد.

تصفیه آب چیست؟

تصفیه آب یکی از فرآیندهایی است که در دسته بیوتکنولوژی زیست محیطی قرار می گیرد. از چندین تکنیک برای حذف ناخالصی‌ها از آب خامی که از جریان‌های مختلف، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و غیره می‌آید استفاده می‌کند.

ما به نوعی می دانیم که آب از مخازن مختلف همیشه تمیز نیست، یا ممکن است حاوی ذرات جامد و پاتوژن های منتقله از آب باشد. بنابراین، تکنیک‌های تصفیه آب مطمئن می‌شوند که چنین ناخالصی‌هایی را از آب خام حذف می‌کنند.

تصفیه آب به طور کلی شامل ابزارهای فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی برای قابل شرب کردن آب با جداسازی ناخالصی ها از آب خام است. اما، مردم در زمان های قدیم از روش های ساده یا ابتدایی برای تصفیه انواع ناخالصی های موجود در آب استفاده می کردند.

موثرترین روشهای تصفیه آب

در اینجا برخی از موثرترین روش‌های تصفیه آب که امتحان خود را پس داده‌اند آورده شده است:

 • جوشاندن

ساده ترین روش برای تصفیه آب، جوشاندن آن برای مدت زمان مناسب است. دمای بالا باعث از بین رفتن باکتری ها و ویروس ها می شود و تمام ناخالصی ها را از آب خارج می کند. با انجام این کار، مواد افزودنی شیمیایی در آب وجود ندارند. با این حال، میکروارگانیسم های مرده و ناخالصی ها در ته آب می نشینند و جوشاندن کمکی به از بین بردن همه ناخالصی ها نمی کند. شما باید آب را از طریق یک الک ریز متخلخل صاف کنید تا ناخالصی ها کاملا از بین بروند.

 • تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب برقی قابل اعتمادترین نوع تصفیه آب است که امروزه در اکثر خانه ها یافت می شود. یک دستگاه تصفیه آب از یک فرآیند چند مرحله ای شامل فیلتراسیون UV و UF، بلوک کربن و فناوری مدرن تصفیه آب استفاده می کند که بسیاری از مواد شیمیایی و ناخالصی ها را از بین می برد و آن را به خالص ترین آب آشامیدنی تبدیل می کند.

 • اسمز معکوس

ثابت شده است که دستگاه RO Purifier یکی از بهترین روش های تصفیه آب است. اسمز معکوس آب را از یک غشای نیمه تراوا عبور می دهد و آلاینده ها را حذف می کند. کنترلر TDS و فناوری Mineraliser، مانند آنچه در دستگاه تصفیه آب UV A. O. Smith RO یافت می شود، به حفظ مواد مغذی لازم و در عین حال از بین بردن ناخالصی های مضر کمک می کند.

 • کلرزنی آب

این یک روش قدیمی تر است که معمولاً در مواقع اضطراری استفاده می شود، که در آن یک سفید کننده ملایم با تقریباً ۵٪ کلر به آب اضافه می شود. این مخلوط به عنوان یک اکسیدان عمل می کند و به سرعت میکروارگانیسم ها را از بین می برد و آب را برای مصرف بی خطر می کند.

 • تقطیر

تقطیر یک فرآیند تصفیه آب است که شامل جمع آوری آب تغلیظ شده پس از تبخیر می شود تا اطمینان حاصل شود که آب عاری از آلودگی است. با این حال، این به اندازه فیلتر RO موثر نیست زیرا وقت گیر است و مواد معدنی را از بین می برد.

 • افزودن ید

ید یک ماده شیمیایی قرمز رنگ است که به راحتی به صورت قرص یا مایع در دسترس است. بسیار قدرتمند است زیرا باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد. با این حال، طعم ناخوشایندی به آن اضافه می کند و در صورت مصرف در دوزهای بالا می تواند کشنده باشد. بنابراین، تنها در صورتی باید از آن استفاده کنید که به روش بهتری برای تصفیه مانند دستگاه تصفیه آب برقی دسترسی ندارید.

 • تصفیه خورشیدی

جایگزینی برای فیلتر UV، تصفیه خورشیدی است که شامل تصفیه آب با اشعه ماوراء بنفش خورشید است. این فرآیند شامل پر کردن یک بطری پلاستیکی با آب، تکان دادن آن برای فعال شدن اکسیژن و رها کردن آن به صورت افقی در زیر نور خورشید است. این به طور موثر باکتری ها و ویروس های موجود در آب را از بین می برد و آن را برای مصرف بی خطر می کند.

 • اشعه UV

آب در معرض نور ماوراء بنفش قرار می گیرد که میکروارگانیسم ها را از بین می برد و در نتیجه از تکثیر بیشتر آن جلوگیری می کند. اما اگر با فیلتر RO همراه نباشد، اشعه UV به تنهایی نمی تواند ناخالصی ها و فلزات سنگین را حذف کند.

 • نمک زدایی

از این روش زمانی استفاده می شود که آب با سطح خاصی از شوری نیاز به تصفیه داشته باشد. این فرآیند مفید است.

 • Chloramines

کلرامین ها و سایر مواد شیمیایی مانند کلر رایج ترین راه برای تصفیه آب آشامیدنی هستند. کلر خالص نیز یک ماده شیمیایی است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد، اما اگر به روش های نادرست استفاده شود یا در مقادیر بسیار زیاد وجود داشته باشد، می تواند سمی باشد. هم کلر و هم کلرامین برای از بین بردن باکتری ها و سایر مواد مضری که ممکن است در منابع آب آشامیدنی یافت می شوند، عمل می کنند.

 • Chlorine dioxide

دی اکسید کلر یکی دیگر از جدا شدن از کلر است که می تواند برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده شود. با این حال، هم به دلیل فرار بودن گازی که تولید می کند (که به راحتی قابل احتراق است).

 • Hydrogen Peroxide

پراکسید هیدروژن مواد مورد نیاز تصفیه آب دیگری است که اغلب به آب آشامیدنی اضافه می شود. پراکسید هیدروژن معمولا با یک فعال کننده به نام اسید فرمیک ترکیب می شود و روی تک یاخته ها و پاتوژن های مضر موجود در منبع آب به خوبی عمل می کند.

با این حال، تصفیه آب بیشتر از کلر طول می کشد، و اگر به درستی استفاده نشود، می تواند به یک فیتوتوکسین (یا سم گیاهی که قادر به کشتن انسان در دوز کافی است) تبدیل شود. همچنین سطح pH آب را تغییر می دهد که به مواد شیمیایی اضافی برای بازگرداندن pH به حالت عادی نیاز دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.