معرفی ماسک های مقاوم در برابر کرونا

مهم ترین راه نفوذ ویروس کرونا به انسان راه تنفسی است. بنابراین دهان و بینی و مجرای تنفسی مهم ترین راه برای این است که این ویروس بتواند انسان را آلوده کند. به همین دلیل است که ماسک نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بیماری کرونا دارد. بیماری که روزانه تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان و افراد زیادی را در سرتاسر دنیا از پای در می آورد. شاید برای بسیاری افراد سوال باشد که چه ماسک هایی در برابر نفوذ کرونا مفید هستند. در این مطلب به معرفی و شرح ساختار این ماسک ها می پردازیم. چرا که انتخاب یک ماسک نامناسب ممکن است به قیمت گران ابتلای شما به ویروس بسیار خطرناک کرونا تمام شود. استفاده از یک ماسک استاندارد و مناسب می تواند به عنوان سپری در برابر کرونا عمل کند. سپری که از راه عبور ویروس را سد می کند و نمی گذارد این ویروس از راه تنفسی وارد بدن شما شود و شما را آلوده کند. توجه کنید که ماسک های مناسب برای این شرایط پیچیدگی خیلی زیادی ندارند. تنها مدل ساختاری استاندارد است که باعث می شود قابلیت مراقبت از ما را داشته باشند. در ادامه مطالب بیشتری را در این باره بررسی خواهیم کرد.

 

ماسک سه لایه

مهم ترین ماسک هایی که برای پیشگیری از ویروس کرونا معرفی شده اند ماسک هایی با ساختار سه لایه ای هستند. همان طور که از ظاهر و نام این ماسک ها نیز برمی آید از سه لایه پارچه مختلف تشکیل می شوند. این سه لایه از دو نوع هستند. دو لایه اسپان باند و یک لایه از ملت بلون ساخته می شود. لایه میانی همان لایه ملت بلون و دو لایه ای که زیر و روی لایه ملت بلون قرار می گیرند از نوع پارچه اسپان بافت است. پارچه ملت بلون نقش خیلی مهمی در این ماسک ها دارد. در واقع این پارچه راه عبور ویروس را می بندد. ویروس و عوامل بیماری زا قادر نیستند از لایه ملت بلون عبور کنند. این سه لایه به وسیله پرس به هم متصل می شوند. پس مشخص است که ماسک های دوختی هرگز نمی توانند مانند ماسک های پرسی باشند. چرا که دوخت و عبور سوزن باعث می شود حفره هایی در لایه ها ایجاد شود. بنابراین مشخص می شود که بهتر است در شرایط حساس کرونایی فعلی ترجیحا از ماسک های پرسی یا اولتراسونیک استفاده کرد. در بالای این ماسک ها یک گیره بینی نیز تعبیه می شود. این گیره وظیفه این را دارد که راه نفوذ را از بالای ماسک مسدود نماید. لازم به ذکر است که ماسک های از نوع سه لایه ای به وسیله بند یا کش به پشت سر متصل می شوند. این دو مدل با نام های مختلفی در بازار عرضه می شود که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 

ماسک جراحی

این ماسک ها را همه ما در بیمارستان ها و مراکز درمان عمومی دیده ایم. این ماسک ها به وسیله دو قطعه بند در هر طرف ماسک به پشت سر بسته می شوند. مجموعا چهار قطعه بند در این ماسک ها وجود دارد. دو قطعه بند در طرف راست ماسک و دو قطعه دیگر در طرف چپ ماسک وجود دارد. با بستن این بندها، ماسک روی صورت قرار می گیرد. نوع و ساختار این ماسک ها همان سه لایه است. پس تمام ویژگی های گفته شده در بالا در این مدل ماسک وجود دارد. یعنی از پارچه های اسپان بافت و ملت بلون ساخته می شوند. گیره بینی نیز در بالای این ماسک ها وجود دارد که از بالای ماسک راه نفوذ ویروس را می بندد. تنها به دلیل راحتی و دلیل استفاده از آن به جراحی معروف شده اند. پزشکان و جراحان بیشتر از ماسک های بنددار استفاده می کنند. هنگامی که کار پزشک موقتا تمام می شود بندهای بالایی را باز می کند. بدین ترتیب ماسک روی روپوش و در قسمت یقه باقی می ماند. دیگر نیازی نیست که پزشک با دست به ماسک بزند و آن را آلوده کند. این ماسک ها غیر قابل نفوذ در برابر کرونا و سایر ویروس ها هستند.

 

ماسک  کش دار یا پرستاری

این ماسک ها نیز نوع دیگری از همان ماسک سه لایه هستند. تنها تفاوت این ماسک ها در این است که نوع اتصالشان با ماسک های جراحی تفاوت دارد. نوع اتصال در این ماسک ها به وسیله کش است. در هر طرف ماسک قطعه کشی تعبیه شده است که وظیفه ثابت کردن ماسک را روی صورت دارد. هر قطعه کش پشت یکی از گوش ها قرار می گیرد و ماسک روی دهان و بینی را پوشانده و ثابت می شود. این ماسک ها عمومی تر از ماسک های بنددار هستند. به همین دلیل برای جلوگیری از آلودگی های ویروسی و برای مردم عادی راحت تر هستند. این ماسک ها را این روزها که کرونا شیوع پیدا کرده است بیشتر می بینیم. تفاوتی بین ماسک های از نوع پرستاری و ماسک های از نوع جراحی از نظر ساختار وجود ندارد. تنها تفاوت در این ماسک ها نوع اتصال است. در نوع جراحی از بند و در نوع پرستاری از کش برای اتصال استفاده شده است. اما هیچ تفاوتی از نظر لایه های ماسک و جزئیات دیگر در این دو مدل ماسک وجود ندارد. در این ماسک ها نیز لایه ها اسپان باند و ملت بلون است. حتی ترتیب قرارگیری لایه ها نیز مشابه است. گیره بینی نیز در بالای ماسک وجود دارد. همان طور که گفته شد این ماسک ها برای استفاده های عمومی تر مناسب تر از جراحی و ماسک های بنددار هستند. چرا که قرار دادن این ماسک ها روی صورت راحت تر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 14 =