معرفی نقل ارومیه و انواع آن

نقل ارومیه

نقل یکی از معروف‌ترین سوغاتی‌های شهر ارومیه است و افراد زیاد در سفر به ارومیه اقدام به خرید نقل می‌کنند. در این مقاله در نظر داریم نقل ارومیه را به طور کامل به شما عزیزان معرفی کنیم.

تاریخچه نقل ارومیه

نقل و حلوا سوغاتی‌های مخصوص ارومیه هستند و در طعم‌ها و رنگهای متنوع میتوانید این نقل‌ها را تهیه کنید و اگر بخواهید ارومیه را با یک ویژگی آن به دیگران بشناسانید، میتوانید از نقل و حلوا به آنها بگویید. همانند سایر شهرهای ایران که هر کدام با یک شیرینی متمایز شناخته می‌شوند، ارومیه نیز با نقل خود بین مردم محبوب است.

نقل یکی از شیرینی‌های خوشمزه و در عین حال سالم است که در مردم در میهمانی‌ها و جشن های خود از این محصول استفاده می‌کنند. مردم ارومیه بیشتر اوقات از نقل به عنوان شیرینی همراه چایی و شیرینی در مراسمات شادی استفاده می‌کنند. 

 تاریخ تولید نقل به صورت مدرن به سال ۱۳۲۸ برمی‌گردد و از آن زمان نقل فروشی‌های ارومیه پا گرفته‌اند. 

 

انواع نقل ارومیه

نقل ارومیه دارای انواع مختلفی است که میتوانید بنا به سلیقه خود از بین آنها یکی را انتخاب کنید. انواع نقل ارومیه عبارتند از:

 • نقل گردویی بیدمشک
 • نقل ابریشمی
 • نقل زعفرانی
 • نقل گل محمدی
 • نقل گشنیزی
 • نقل وانیلی

نقل گردویی بیدمشک

از قدیمی‌ترین نقلهای ارومیه نقل گردویی بیدمشک است که به شدت محبوب و پرطرفدار می‌باشد. از اجزای اصلی این نقل میتوان به بیدمشک اشاره کرد که به خاطر طبع تر و خشکی که دارد برای درمان سردردهای طبع گرم مناسب است. 

بیدمشک جز گیاهان دارویی می‌باشد که در محدوده ارومیه رشد می‌کند و به همین دلیل کاربرد زیادی دارد و مردم این شهر به صورت گسترده از این گیاه و عرق آن استفاده می‌کنند. 

دیگر ماده اصلی نقل بیدمشک گردو است که در مغز این شیرینی سنتی وجود دارد و در خوشمزگی آن تاثیر زیادی می‌گذارد. با وجود این دو ماده خوشمزه و در عین حال مفید شما میتوانید هم لذت ببرید و هم از این ماده استفاده کنید. 

 

نقل ابریشمی

نقل ابریشمی یکی دیگر از نقلهای سنتی ارومیه است و علت نامگذاری آن به واسطه شکل کرم ابریشمی مانند آن می‌باشد. این نقل از گذشتگان بین مردم متداول بوده و در عروسی‌ها به نشانه شادی و خوشبختی بر سر عروس و داماد می‌ریختند و هم اینکه از شیرینی‌هایی است که همراه چایی استفاده میشود. 

 

نقل زعفران

زعفران گران‌ترین ادویه دنیا است و در عین بسیار خوشمزه و خوش عطر می‌باشد. نقل زعفرانی در عین حال که بسیار خوشمزه است، دارای قیمت مناسبی نیز می‌باشد. 

نقل گل محمدی

نقل گل محمدی یکی دیگر از نقلهای سنتی ارومیه است و همانطور که از نام این نقل مشخص است در آن از گل محمدی استفاده شده است و گل محمدی با عطر و بوی خود باعث می‌شود تا افراد زیادی این نقل را به عنوان انتخاب اول خود برگزینند. 

 

نقل گشنیزی

نقل گشنیزی دارای تخم گشنیز است و تخم گشنیز از ادویه‌هایی به حساب می‌آید که بسیار مفید و خوشمزه است. تخم گشنیز نیرو دهنده قلب و نشاط آور است و به هضم غذا نیز کمک شایانی می‌کند. 

 

نقل وانیلی

وانیل یک نوع ادویه و طعم دهنده است که از غلاف گیاهان سرده وانیل از خانواده گیاهی ثعلبیان به دست می‌آید. این گیاه بومی جنگلهای مرطوب آمریکا است. با توجه به عطر و بوی خوشایند این ادویه در تولید انواع شیرینی‌جات استفاده می‌شود که یکی از آنها نقل وانیلی است که طعم‌دهنده اصلی این نوع نقل وانیل است. 

طرز تهیه نقل ارومیه

در اینجا در نظر داریم که طرز تهیه نقل ارومیه در نقل‌پزی‌ها ارائه دهیم. 

مواد لازم برای طرز تهیه نقل ارومیه

 • شکر
 • آب
 • طعم دهنده های مختلف (عرق بیدمشک، گل محمدی، زعفران، وانیل، گشنیز و…)
 • مغز گردو یا سایر انواع مغز
 • کرم تارتار

طرز تهیه نقل ارومیه

در ابتدا برای تهیه نقل ارومیه شما باید شکر و آب را در دیگی جدا مخلوط کنید. پس از مخلوط کردن شکر و آب و قوام گرفتن شربت، هنگامی که کامل غلیظ شد و حالت شیره عسل را به خود گرفت. حالا خلال بادام، مغز گردو و… را درون ظرف بزرگی که به نام قازان شناخته می‌شود، بریزید و هم بزنید تا شیره کل خلالهای بادام را بگیرد. 

مدت زمان این کار سی دقیقه الی یک ساعت و نیم است و پس از اتمام این مرحله عرق بیدمشک و سایر طعم دهنده‌ها را با توجه به نقلی که پخته می‌شود به نقل اضافه می‌کنیم تا عطر و بوی واقعی نقل را به خود بگیرد. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.